Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Aile Hekimi Sorgulama ve Değiştirme

Aile hekimi uygulaması Sağlık Bakanlığı’nın hizmete sunduğu bir uygulamadır. Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen aile hekimi uygulaması sayesinde her ailenin bir hekimi bulunmaktadır. Bu şekilde aileler ve aile hekimleri arasında bir samimiyet oluşabilir ve bu da daha rahat bir şekilde sistemin işlemesine yaramaktadır. Eğer aile hekiminizi bilmiyorsanız veya değiştirmek istiyorsanız aile hekimi sorgulama ve değiştirme işlemi sayesinde hem aile hekiminizi öğrenebilirsiniz hem de aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Aile Hekimi Nedir?

Birey ve ailelerin aynı hekimde bakılabilmesi için sunulan bir hizmettir. Aile hekimliğinin hizmet alanı ise çok fazladır. Aile hekimi olduğu için bütün hastalıklara bakabiliyor olması gereklidir. Biyolojik, klinik ve davranış bilimleri ile iç içe olan, faaliyet alanı içerisinde ve iki cinsiyete de bakabilecek olan tüm yaş gruplarına ve tüm sistemlere hakim olan doktorlar aile hekimi olabilir. Aile hekimliğinin sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Bu faydaların en başında ise hekimlerinin hastalarını ve aileleri tanımasıdır. Bu şekilde daha samimi bir ortam oluşturularak hastalar doktorlarına güvenebilir ve sorunlarını dile getirebilir. Aile hekimlerinin yapması gereken hastalarının hastalık ve sağlık konularına ruhsal, fiziksel ve sosyal faktörleri göz önünde bulundurarak yaklaşmasıdır. Hastalık ile ilgili ilk değerlendirmeleri de aile hekimlerinin görevleri arasındadır. Hastalar ile uzun süreli bağlantı kurduğu için hastalıklarla ilgili bilgiler toplaması da oldukça basit olacaktır. Aile hekimliğinin önemlerinden birisi de aile içindeki bireylerin hepsine hizmet sunmasıdır. Ayrıca danışmanlık ve yol göstermesi de aile hekimlerinin görevleri arasındadır.

Aile Hekimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer aile hekiminizi bilmiyorsanız en kısa sürede öğrenmeniz gereklidir. Aile hekiminizi internet üzerinden öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın bir hizmeti olan aile hekimi sorgulama uygulamasından aile hekiminizi öğrenebilirsiniz. Aile hekimi sorgulama işlemi için bazı bilgileri sisteme girmeniz gereklidir. İnternet üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın sorgulama sayfasına giriş yaptıktan sonra ilk olarak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gereklidir. Anne adı ve baba adını da girdikten sonra son olarak doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir. Ekranda gördüğünüz kontrol kodunu yani güvenlik kodunu gerekli yere girdikten sonra sorgula linkini tıklamanız gereklidir. Bilgileri doğru bir şekilde girdiyseniz sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminin ardından adınızın ve soyadınızın ilk iki harfi gözükecektir. Alt bölümde de aile hekiminizin adını ve soyadını görebilirsiniz. Aile hekiminizin nerede hizmet verdiğini de bu şekilde öğrenebilirsiniz. Hangi il, ilçe mahallede hizmet verdiğini ve hangi birimde hizmet verdiğini öğrenebilirsiniz.

74

Eğer bu şekilde aile hekiminizi öğrenemezseniz yaşadığınız şehirdeki toplum sağlığı merkezi ya da ildeki İl Sağlık Müdürlüğü ile irtibata geçmeniz gereklidir. Ya da telefon ile Sağlık Bakanlığı iletişim merkezi olan ALO 184 numaralı telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aile Hekimi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değiştirme işlemi internet üzerinden veya telefon ile arayarak gerçekleştirilmemektedir. Aile hekimi değiştirme işlemi sağlık ocaklarından gerçekleştirilmektedir. En yakınınızda bulunan sağlık ocağına bir dilekçe verilerek aile hekimi değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aile hekimi sistemi hizmete girdiğinde her ailenin yaşadığı yer yani ikamet ettiği yerde bulunan sağlık ocaklarına ailelerin aile hekimliği atanmıştır. Kişilerin ikamet ettikleri adrese göre belirlenen aile hekimleri kişilerin isteğine göre değişebilmektedir. Herhangi bir adres değişikliğinde ikamet ettiğiniz adresi değiştirdiğinizde zaten aile hekiminiz değişmektedir. Bir de kendi isteğiniz ile aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Aile hekimi değiştirme için gerekli olan şartlardan bir tanesi geçmek istediğiniz aile hekiminin bakmakla yükümlü olduğu aile sayısının çok fazla olmamasıdır.

Aile Hekimi Değiştirme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.