Araba / Araç Vergileri Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araba / Araç Vergileri Hesaplama

Kullandığımız motorlu taşıtların bir vergisi vardır. Motorlu taşıtlar vergisi de ödememiz gereken vergilerden bir tanesidir. Her araç kullanan kişinin kesinlikle ödemesi gereken vergi motorlu taşıtlar vergisidir. Araba, araç vergisi olarak da adlandırılan bu vergiyi araç sahiplerinin ödemesi gereklidir. Ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini ise araba / araç vergileri hesaplama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi aracınıza göre belirlenmektedir. Araba / araç vergileri hesaplama işleminde aracın yaşı ve motorunuzun hacmi göz önüne alınmaktadır.

Motorlu Taşıt Vergisi Nedir?

Araç sahiplerinin yılda iki defa olmak üzere ödemek zorunda olduğu vergi türüdür. Motorlu bir araç ile trafiğe çıkabilmeniz için motorlu taşıtınızın vergisi ödenmiş olmalıdır. Eğer aracınızın motorlu taşıt vergisini ödemediyseniz ve trafik polisleri tarafından kontrole girerseniz size trafik cezası yazılabilir. Karayolları trafik kanununa göre trafik şubelerinde bulunan motorlu taşıtların sahipleri motorlu taşıtlar vergisini ödemek zorundadır. Motorlu taşıtınızın trafik sicil kaydı başladığında ödemeniz gereken vergi de başlar. Aracınızın trafik sicil kaydı sona erdiğinde ise aracınızın motorlu taşıt vergisi ödeme süresi de sona erer. Motorlu taşıtlar vergisi yılda iki defa ödenmektedir. İlk dönem taksiti Ocak ayında ödenirken ikinci dönem taksiti ise Temmuz ayında yatırılmaktadır. Motorlu taşıt vergisinin hesaplanmasında aracınızın durumu göz önünde bulundurulur. İlk olarak aracınızın türü dikkate alınır. Daha sonra aracınızın yaşına bakılır. Ayrıca motorun hacmine de bakılarak vergi hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemi aracın bağlı olduğu il veya ilçe vergi dairelerine giderek gerçekleştirilir. Bu vergileri ödemediğiniz zaman Maliye Bakanlığı tarafından banka hesaplarına haciz işlemi başlatılır.

Araba / Araç Vergileri Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gelişen internet teknolojisi sayesinde çoğu hesaplama işlemini internet üzerinden gerçekleştirebilir. Bu hesaplama işlemlerinden bir tanesi de araba / araç vergileri hesaplama işlemidir. İnternetin gelişmesinden sonra ülkemizde bulunan çoğu kurum ve kuruluşta internet uygulamasını geliştirmiştir. Kişiler bu internet uygulamalar sayesinde işlemlerini internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de birçok vergi sorgulama, vergi hesaplama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden araba / araç vergileri hesaplama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Araba / araç vergileri hesaplama işlemi için ilk önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan E-İşlemler bölümüne girmelisiniz. E-İşlemler bölümünden borç sorgulama ve ödeme bölümünden motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini tıklamanız gereklidir. T.C. kimlik numarası ile giriş sayfasından T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, annenizin kızlık soyadının birinci ve ikinci harfini girdikten sonra annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzdan birisinin T.C. kimlik numarasını sisteme girmelisiniz.

13

Araba / araç vergileri hesaplama için motorlu taşıt işlemleri bölümünden motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini seçmelisiniz. İlk olarak araç tipini seçmeniz gereklidir. Daha sonra aracın yaşını ve motorun silindir hacmini girmeniz gereklidir. Hesapla seçeneğini tıkladıktan sonra araba / araç vergileri hesaplamanızı yapabilirsiniz.

14

Araba / Araç Vergileri Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Ödeme Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıt işlemleri bölümünden motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu seçeneği seçtikten sonra açılan sayfaya ilk olarak plakanızı girmeniz gereklidir. Özel plaka olup olmadığını da seçeneklerde belirtmelisiniz. T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasını da girdikten sonra tescil tarihini gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir. Eğer bir borç çıkarsa bu borcu anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödeyebilirsiniz.

15

Araç Vergi Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.