Araba / Araç Vergileri | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araba/Araç Vergileri

Ülkemizde motoru olan her araç için farklı türde ve farklı miktarlarda bir vergi alınmaktadır. Eğer sizinde motorlu bir aracınız varsa ve bu araçla trafiğe çıkmak istiyorsanız, sahibi olduğunuz motorlu taşıtların vergilerini ödemeniz gerekmektedir. Otomobil, motosiklet, minibüs ve benzeri diğer motoru olan her araç için alınan bu vergi türü her araç için farklı türde ve miktardadır. Sahibi olduğunuz motorlu aracın türüne, özelliklerine göre aracın sahip olduğu vergi borcunu ödemeniz gerekir. Bu borcun ödenmemesi durumunda bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların önüne geçmek için öncelikle bu borcun ödenmesi adına bir bildirim yapılır. Eğer bildirime karşın hala vergi borcunuzu ödememişseniz daha büyük sonuçlar doğabilir. Bu durumlar, hacze kadar varan sonuçlar olabilir. Yazımızda araba / araç vergileri hakkında genel bilgilere değineceğiz. Ve ardından internet üzerinden araç vergi hesaplama ve sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğine değineceğiz.

Araba / Araç Vergileri Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Ülkemizde trafik üzerinde olan ve bir motoru olan her motorlu taşıt için belirli özellikler ve ayarlamalara göre araç vergisi alınmaktadır. Bu araç vergileri her araç için farklı türdedir. Ve her farklı araç için alınır. Eğer sahibi olduğunuz motorlu aracınızla trafiğe çıkmak istiyorsanız, aracınızın vergisini ödemeniz gereklidir. Devlet, kendine kamu harcamaları için bir kaynak yaratırken vergileri kullanılır. Her şey için farklı vergilendirme sistemi vardır. Araba / araç vergileri de bu vergilendirme sistemlerinden biridir. Sahibi olduğunuz araba / araç vergilerini yılda iki farklı taksitte ödersiniz. Bu taksitler, ilki yılın ilk döneminin başlangıcı olan Ocak ayında ödenirken, ikinci araç vergisi yılın ikinci döneminin başlangıcı olan Temmuz ayında yapılır. Bu iki farklı ödeme iki eş taksit şeklindedir. Bu taksitleri ödeme işlemlerini nakit olarak vergi dairelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, araç vergileri hakkında detaylı bilgileri internet üzerinden geliştirilen uygulamalar sayesinde edinebilirsiniz. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığın geliştirmiş olduğu interaktif uygulamaları kullanarak işlemlerinizi kolay şekilde yerine getirebilirsiniz.

Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak araba / araç vergi hesaplama ve sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında sahip olduğunuz araçların araba / araç vergleri ödemelerinin günü geldiyse ödeme işlemlerinizi de yine bu uygulamalar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak araba / araç vergileri sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve eğer bir borcunuz var ise bunun hesaplaması, sorgulamasını yapabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra aşağıdaki görselde görünen “motorlu taşıtlar sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” seçeneğini seçerek sahibi olduğunuz aracın araba / araç vergileri hesaplama, sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu seçeneği seçtikten sonra sizden bazı kişisel bilgileri isteyecektir. Bu bilgiler sahibi olduğunuz aracın bilgilerini ulaşımda kullanılacak olan bazı bilgilerdir. Bu bilgiler, Plaka, eğer araç bir özel plaka ise Evet, değilse Hayır seçeneğini seçmelisiniz. Ardından aracın sahibinin T.C. Kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi (sıfır araçlar için trafiğe çıkış tarihi, ikinci el araçlar için ise noter satış tarihi, tescil tarihi olarak kullanılır) gibi bilgilerin girilmesi ile TAMAM seçeneği seçilir. Böylece sahibi olduğunuz aracın araba / araç vergileri hesaplama, sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

Eğer bu sorgulama sonucunda sahibi olduğunuz aracın bir araba / araç vergi borcu çıkmış ise, bunu yine aynı uygulamaları takip ederek yapabilirsiniz. Geliştirilen interaktif uygulamalar sayesinde önceden vergi dairelerine gidilerek uzun süren işlemler sonucunda gerçekleştirilen işlemler internet üzerinden kolayca yerine getirilebilir hale gelmiştir. Böylece araba / araç vergi ödemele işlemlerinizi de internet üzerinden gerçekleştirerek tamamlamış olursunuz.

Araba / Araç Vergileri için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.