ARAÇ BANDROL FİYATLARI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ BANDROL FİYATLARI SORGULAMA

Ülkemizde her araç sahibi, aracını resmi olarak trafikte kullanabilmek adına iki temel koşulu sağlamış olması gerekmektedir. Bu durumlardan birincisi araç muayenesini yaptırmış olması ve diğeri araç bandrolü ödemiş olmasıdır. Araç muayenesi süresi aracın türüne göre değişkenlik göstermektedir. Buna bağlı olarak araç türüne göre de farklı muayene faturaları ortaya çıkmaktadır.

Araç bandrol fiyatları ise Vergi Usul Kanunu gereğince her yıl değişebilmektedir. Fakat araç muayenesinden farklı olarak her araç için eşit şekilde yılda iki kere ödenmesi zorunludur. Yılın ilk dönemi için ödeme Ocak ayında, yılın ikinci yarısı için ise ödeme Temmuz ayında yapılmaktadır. Günümüzde artık araç bandrolü adında bir kavram resmi olarak mevcut değildir. Araç vergisinin ödendiğini gösteren bu belge şu an kullanımda değildir. Genel anlamıyla Motorlu Taşıt Vergisi olarak adlandırılan vergi türünün sorgulama ve ödeme işlemleri online servisler sayesinde kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir.

Sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında aracımıza ait bilgiler kullanılarak şifresiz şekilde yapılabilmektedir. Bu yazımızda araç bandrol fiyatları sorgulamayı nasıl yapacağınızı uygulamalı olarak size aktaracağız.

Araç Bandrol Fiyatları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bandrol olarak bilinen günümüzde motorlu taşıt vergisi adını taşıyan, araç sahiplerinin devlete ödemek zorunda oldukları borç türünün, sorgulama işlemini yapabilmeniz adına yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Sorgulama işlemi için yönlendirileceğiniz sayfa görselde olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sayfası olmalıdır. İşaretli olan kısımı kullanarak araç bandrol fiyatları sorgulama kısmına ulaşmış olacaksınız.

gib

Gösterilen işaretli kısımı kullandığımız zaman aşağıdaki görselde olduğu motorlu taşıt işlemleri seçeneklerinin olduğu sayfaya erişmiş olacaksınız. En üstte bulunan motorlu taşıt sorgulamaları katmanına tıklayınız.

mtv

Son olarak aracınız adına sorgulamayı gerçekleştirebilmeniz adına araca ait plakayı yazınız, özel olup olmadığını işaretleyin TC kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı yazınız ve en altta yer alan trafiğe çıkış tarihi olarak kabul edilen tescil tarihini yazarak tamam butonunu tuşlayınız. Aracınıza ait araç bandrol fiyatları sorgulamasını yapmış bulunuyorsunuz.

taşıtsorgu

Araç Bandrol Fiyatları Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.