ARAÇ HASAR KAYDI | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ HASAR KAYDI


Araç hasar kaydı, “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” adı ile düzenlenmiş olan bir uygulama üzerinden kolayca sorgulanabilmektedir. Hasar kaydı sorgulama işlemi sonucunda aracın kaza geçmişi, tramer kaydı, pert raporu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yazımızda öncelikle hasar kaydının ne olduğundan, nasıl sorgulandığından ve sorgulama ile hangi bilgilere ulaşılabileceğinden bahsedeceğiz. Bu vermiş olduğumuz bilgileri takip ederek hasar kaydı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Nedir?

Araç hasar kaydı, herhangi küçük bir nedenden oluşmuş olan hasardan akla gelebilecek en ağır hasara kadar oluşmuş olan tüm durumların sigorta firmasına yansıtılmasıyla, her durumda açılan dosyadan dolayı oluşan kayıtlar toplamıdır. İkinci el araç aldığınızda araçlarda hasar kaydı yaptırmanız en büyük önlemlerden birisi olacaktır. Sebebi ise trafik şubesine ait ödenmemiş cezaların olup olmamasını bilmenin sizlere oldukça yarar sağlayacak olmasıdır. Sıfır araçlarda bahsettiğimiz sorunlar yaşanmazken ikinci el araçlarda tüm bunları hasar kaydı ile öğrenmeniz mümkündür. Böylelikle maddi açıdan uğrayacağınız zararı en aza indirgeyebilirsiniz.

Aracın güvenliği için yapılan kasko anlaşması, meydana gelebilecek hasarların ödenmesi amacıyla gerçekleştirilir. Hasar kaydına sahip olan araçlar bu konuda biraz zorluk yaşayabilir. Bu tür araçlarda hasar kaydının büyüklüğüne göre kasko fiyatı da artabilir. Sigorta yaparken de aracın hasarına göre aracın sigortası biraz yüklü çıkabilir. Hasar kaydının biraz daha ağırına ise pert denir. Diğer adı ağır hasar kaydıdır. Bu tür araçların hasarları giderilemediği için kayıtlara pert olarak girilir ve araç artık kullanılmaz anlamına gelir. Bunun yanında hasar kaydı bulunan araçlara kasko yapmayan şirketler bile bulunmaktadır. Bu nedenle araç alırken bu özellikleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Araç hasar kaydı konusunda araç sahiplerinin vermiş olduğu bilgiler maalesef her zaman doğruyu yansıtmamaktadır. Bu konudaki mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla hasar kaydı sorgulama sistemi kurulmuştur. SBM resmi web sayfasından 3 farklı yöntem ile yapabileceğiniz bu hasar kaydı sorgulama işlemi ile birlikte aracın tüm geçmiş ve güncel araç hasar kayıtlarını ayrıntılı biçimde görüntüleyebilirsiniz.

Araç hasar kaydı görüntülemek için öncelikle yazının sonunda size vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Açılan sayfada yer alan bölümler arasından, hangisi hakkında işlem yapmak istiyorsanız o bölümü seçiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonraki aşamada, gerekli olan bilgilerinizi sisteme doldurunuz ve devamında, ‘Resimdeki karekterleri giriniz’ yazan bölüme bu bölümün aşağısında verilen güvenlik kodunu yazınız.

Son olarak ise, ‘Ara’ seçeneğine tıklayınız. Bu uygulamaları gerçekleştirdiğinizde hasar kaydı bilginize ulaşabilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.