Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Muayene Gecikme Cezası

Ülkemizde araç sahiplerinin dönem dönem sahip oldukları araçlarının kontrolü için yapılması gerekli olan bazı yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu yükümlülüklerin yapılması ve düzenli bir sistem halinde yerine getirilmesi önemlidir. Aksi taktirde birtakım sorunlar meydana gelebilir. Bahsettiğimiz bu düzenlemelerden biri de araç muayenelerinin gerçekleştirilmesidir. Araç muayeneleri, ülkemiz içinde yer alan ve trafiğe çıkan bütün araçlar için geçerlidir. Bu araç muayenelerinin yapılma nedeni trafiğe çıkan araçların düzenlenen trafik sistemlerine uygun olup olmadığının ortaya çıkarılması amaçlıdır. Ülkemiz trafik sistemi içinde yer alan araçların yılın belli dönemlerinde bu zorunlu araç muayenelerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu noktada ödenecek araç muayene ücretleri bulunmakla birlikte bu ücretlerde sahip olunan aracın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Bu araç muayene ücretlerinin zamanında yatırılmaması durumunda araç sahibi bireyler bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu yaptırımlar araç muayene gecikme cezası olarak belirtilebilir. Bu araç muayenesi gecikme cezası araç sahiplerinin ödemeleri gereken araç muayene borçlarının ödenmemesi durumunda ortaya çıkar ve araç muayene borcunun belli miktarlarda katlanmasına yol açar. Türkiye’de araç muayenesi işleminin yürütülmesi adına tek yetkili kurum TÜVTÜRK’tür. Yani ülkemizde sadece TÜVTÜRK’e ait olan araç muayene istasyonlarına giderek sahibi olduğunuz araç muayene işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TÜVTÜRK’ün geliştirmiş olduğu araç muayene randevusu alma ve araç muayene sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz linki yazının sonunda verdiğimiz linkten ulaşabilirsiniz.

Vereceğimiz linke tıklayarak TÜVTÜRK internet sitesine ulaşabilir ve araç muayenesi için randevu talep işleminizi başlatabilirsiniz. Yazımızda araç muayene randevusu alma işlemini nasıl olacağı konusunda da kısa bilgi verdik. Öncelikle yazının sonunda verilen TÜVTÜRK internet sitesine girerek bazı bilgileri bu sistemde bildirebilir ve araç muayene randevu talebinizi oluşturabilirsiniz. Ülkemizde araç muayene işlemlerinin gerçekleştirebileceği tek resmi nokta TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarıdır.

Araç muayenesi ülkemizde zorunlu olan bir durumdur. Ve araç muayenesinin zamanında yapılmaması durumunda bazı cezai işlemlerle karşı karşıya kalınabilir.Bu cezai duruma ise Araç Muayene Gecikme Cezası adı verilir. Ülkemiz trafik sistemi içinde yer alan araçların yapmak zorunda oldukları araç muayene işlemlerinin yerine getirilmemesi durumunda Araç muayene gecikme cezası durumu oluşabilir. Bu durum çeşitli şekillerde meydana gelebilir. Yazımızda bu durumlardan genel olarak bahsedeceğiz.

Araç Muayene Gecikme Cezası Nedir?

Araç muayene borcunun gerekli muayene yaptırma tarihleri içinde yapılmaması durumunda bazı yaptırım durumları ortaya çıkacaktır. Bu durum, yani aracın düzenli olarak yapılması durumu önemlidir. Çünkü trafikte yer alan araçların hem sürücü için hem de çevredeki insanların hayat tehlikelerinin ortadan kaldırılması adına önemlidir. Araçların muayene istasyonlarına gitmeden önce internet üzerinden TÜVTÜRK’ten araç muayene randevusu alabilirsiniz. Ancak aracın muayene ücretlerinin ödenmesi gereken bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu zaman dilimini geçtiğinizde ne olur? Bu zaman dilimi geçtiğinde araç muayene gecikme cezası ortaya çıkar.

Trafik Kontrolleri Dışında Araç Muayene Cezası

Sebebi farketmeksizin polise yakalanan ve araç muayene geçerlilik süresi dolmuş olan araçların cezaları, bir sonraki TÜVTÜRK araç muayene sırasında hesaplanarak ödenmesi istenir. Bu cezai işlem, araç muayenesinin atlandığı her ay için hesaplanır.

Muayenesi Olmayan Araçların Kullanımında Trafik Kontrolleri Sırasında Yakalanma ile Meydana Gelen Trafik Muayene Cezası

İçinde bulunduğumuz bu yılda bu ceza, yani trafik kontrolleri sırasında ya da yakalanma durumunda trafik polisleri vb gibi yetkililerin araç muayenesi olmayan araç için araç muayene gecikme cezası olarak 93 TL (peşin olarak ise 70 TL) para cezası kestikleri bilinmektedir. Ayrıca bu idari para cezasının yanı sıra araç sürücülerinin hesabına 10 ceza puanı da eklenir. Eğer araç muayene gecikme cezası ödenmezse ve devam eden süreç dahilinde ödenmemeye devam edilirse, aracın trafikten men edilmesi durumu ortaya çıkabilir.

Araç Muayene Gecikme Cezası için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.