Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Muayene Kontrol

Ülkemizde motorlu taşıtların, taşıt trafiğine çıkabilmeleri için belirli zamanlarda yapılması gereken zorunlulukları vardır. Araç muayeneleri de zamanında yaptırılması gereken zorunluluklardan biridir. Her aracın farklı zamanlarda muayene süreleri vardır. Araçların muayenesinin yapıldığı yetkili kurum TÜVTÜRK tarafından yapılabilmektedir. Muayene süresinin gelip gelmediğini TÜVTÜRK araç muayene sitesinde sorgulama yapılabilir ve online olarak randevu alınabilmektedir.  Aynı zamanda muayenelerde TÜVTÜRK  araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Muayene süresi gelen araçların plakasına ait trafik ve araç vergisi borcu bulunmaması gerekmektedir. Borç var ise ödeme yapılmadan araç muayenesi yapılmamaktadır. Online araç muayene randevusu nasıl alınır, araç muayene randevu alma işleminde nelere dikkat edilir, araç muayene ve araç muayene kontrolü nasıl yapılır?

Başlangıçta araç muayene kontrol için randevu alma işlemlerinin nasıl olduğunu anlatacağız.  Araç muayenesi yaptırmak için TÜVTÜRK araç istasyonlarına gitmek yerine sahibi olduğunuz aracın gerekli bilgileri ile yani, plakası no, ruhsat seri no, bulunan şehir bilgileri gibi bilgileri ile TÜVTÜRK web sitesi üzerinden randevu alma işlemi gerçekleştirilebilir. Eğer ki aracın vergi borcu, hgs-kgs geçiş ihlalleri veya trafik para cezası var ise araç muayene kontorlü için randevu alma işlemini gerçekleştiremezsiniz. Ödeme yapıldığı taktirde işlemler gerçekleştirilebilir. Araç muayene istasyonlarında herhangi bir borcunuz veya eksikleriniz tahsil edilemez. Aksi durumda araç istasyonlarında aracınız muayeneye alınmayarak borçların ödenmesi ve yeniden randevu alınarak araç muayene istasyonlarına gidilmesi durumu söz konusu olabilir. Araç muayene kontrolü için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak TÜVTÜRK ‘ün sitesine ulaşabilir ve buradan da araç muayene kontrolü gerekli bilgileri bildirerek talep edebilirsiniz.  Sizden istenilen bilgileri giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz şehirde size en yakın olan yada seçmek istediğiniz araç muayene kontrol için TÜVTÜRK istasyonlarından birini seçerek, araç muayene kontrolü için uygun tarihleri de girerek araç muayenesi randevusunu alabilirsiniz. Böylece araç muayene borcu ödeme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Randevuyu aldıktan sonra randevu iptali de yapılabilmektedir. Araç muayene kontrolü randevu işlemi iptal etmek için, tekrar aynı işlemleri yaparak araç randevu iptal seçeneği seçilebilir ve randevu iptalini gerçekleştirmiş olursunuz. TÜVTÜRK web sitesinden yapmış olduğunuz bu işlemleri için hiç bir ödeme işlemi talep edilmemektedir.

Araç Muayene Kontrolü Nedir ?

tüvturk muayene durum sorgulama

Araç muayene kontrolü için randevu işlemleri bittikten sonra muayene işlemleri konusunda ve diğer bilgiler konusunda da bilgilenmek faydalı olacaktır. Bu bilgiler herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamıza yardımcı olacaktır.

Araç muayene kontrolü için önemli olan bilgilerden biri de muayene için gerekli olan belgelerin neler olduğudur. Araç muayene kontrolü için, araç muayene istasyonuna gittiğinizde gerekli olan bazı evraklar ve araç gereçler vardır. Bunlar; Araç Ruhsatı, Zorunlu Trafik Sigortası, Vekalet Problemi, İlk Yardım Çantası, Üçgen Reflektör, Yangın Söndürme Tüpü ve Stepne gibi gereçler.

  • Araç Ruhsatı: Muayene kontrol esnasında aracın içerisinde bulunması gereken en önemli belgelerden biridir.
  • Zorunlu Trafik Sigortası: Muayene sırasında araç içerisinde bulunması gereken önemli belgelerden biride trafik sigortasıdır. Tüm motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu bir evraktır.
  • Vekalet Problemi: Muayeneye götürmüş olduğunuz aracın ruhsatı üzerinize değilse eğer ki; bu problem için çıkarılan esaslara uymanız gerekmektedir.
  • İlk Yardım Çantası: Tüm motorlu taşıtlarda (traktör ve motosiklet hariç) bulunması gereken zorunlu bir koşuldur.
  • Üçgen Reflektör
  • Yangın Söndürme Tüpü
  • Stepne

Araç Muayene Kontrolü Randevu Alma İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.