ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ SORGULAMA

Araç muayene işlemleri ile araçların düzenli muayenelerinin sağlanması trafiğe çıkacak araçlar için gerekli şartlardan biridir. Bu işlem yasal olarak zorunluluğa sahip olması ile birlikte kişilerin güvenliği için önem arz eder. Araç muayeneleri yapılarak araçlarda herhangi bir eksik ya da sorun olup olmadığına bakılır eğer aracın trafiğe çıkmasına engel bir durum tespit edilirse önlem alınır. Bu muayene işlemleri belirli aralıklarla düzenli bir şekilde yapılması ve takip edilmesi gerekmektedir. TUVTÜRK muayene istasyonları kişilerin araçlarının kontrolünü yaptırmak için oluşturulmuş yerlerdir. Bu istasyonlarda gelen araçların trafiğe çıkmasında engel oluşturan durumlarının olup olmadığı konusunda kontrolleri yapılmaktadır. Bu kontrollerin amacı kişilerin trafiğe çıkması durumunda oluşabilecek olumsuzlukların önceden tespit edilmesi ve önlemlerin ona göre alınmasını sağlamaktır.Araç muayenelerine gitmeden önce randevu almanız gerekmektedir.

Randevu işlemleri ile ilgili bilgi almak ve randevu işleminizi gerçekleştirebilmek için TUVTÜRK resmi internet sitesinden yardım alabilirsiniz.İnternet üzerinden randevu alarak araç muayenelerine gidebildiğiniz gibi internet üzerinden araç muayenesi için ödemeniz gerekecek ücreti de öğrenebilirsiniz. Araç muayene ücreti sorgulama işlemi ile araç muayene işlemleri için her sene araç çeşitlerine göre değişen ücretlendirmelerin TUVTÜRK tarafından düzenlenmiş güncel haline ulaşmanız sağlanmaktadır. Bir takvim yılı içerisinde gerçekleştirme durumunda olduğunuz muayene işlemleri bu fiyatlandırma ile sizlere sunulmaktadır. Araç muayene ücretleri her yılın Aralık ayında güncellenmektedir. TUVTÜRK resmi sitesi üzerinden en son belirlenmiş olan araç sınıflarına göre fiyat listesine erişebilirsiniz. TUVTÜRK tarafından alınan muayene ücretleri kontrolü yapılacak aracın büyüklüğü, gücü, kullanım durumu ve tipine göre farklılıklar göstermektedir.Örneğin ticari araç muayene ücreti de farklı olacaktır. Yazımızın devamında araç muayene ücreti sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.Eğer yazımızın tamamını okursanız ve anlatılanları adım adım takip ederek uygularsanız araç muayene ücreti sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Araç Muayene Ücreti Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır?

Araç muayene işlemleri bireylerinin yaşamı içinde önem arz ettiği gibi muayene yaptırmayı geciktirdikleri durumlarda normal ücreti dışında gecikmeden doğan ücrette bütçeniz için önemlidir. Araç muayene ücreti sorgulama işleminizi internet üzerinden çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. TÜVTÜRK resmi sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz bu işlem için için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız. Tıkladığınız bağlantıdan açılan sayfa öncelikle aracınızın cinsi seçiniz.

araç muayene ücreti 1

Ardından muayeneye gideceği tarih ve son muayene geçerlilik tarihi bilgilerini giriniz.

araç muayene ücreti 2

Bu işlemlerden sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız.

araç muayene ücreti 3

Bu işlemler dahilinde güncel ve detaylı şekilde muayene ücreti, gecikme bedeli ve toplam ücretin bilgisine sahip olabilirsiniz.

Araç Muayene Ücreti Sorgulama işlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç muayene ücreti ne kadar? sorusu oldukça sık sorulan bir sorudur.Bu yazımızda size araç muayene ücretlerinden bahsedeceğiz.Araç muayene ücreti öğrenme için yazımızın tamamını okumalısınız.Her yıl Aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından bir genelge yayınlanmaktadır. Bu genelde  doğrultusunda araç muayene ücretleri belirlenmektedir.

Araç muayene ücretleri araç sınıflarına göre belirlenmektedir. Farklı araç sınıflarına göre farklı fiyatlar oluşturulmaktadır. Güncel fiyat listesine göre araç muayene ücretleri otobüs, kamyon, tanker, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt,arazi taşıtı, römork ve yarı römork gibi sınıflara ayrılır.

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 35.maddesi uyarınca,muayene süresi geciken her araç için geciken her ay için %5 oranında muayene ücreti fazla bedel tahsisi yapılır. Araç egzoz muayene ücreti için de TUVTÜRK resmi sitesi üzerinden bilgi almanız mümkündür.

Araç Muayene Ücreti Hesaplama

Araç muayenelerini yaptırmak zorunludur. Can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile yasal olarak zorunluluğu bulunan araç muayenelerini yaptırmadan önce internet üzerinden TUVTÜRK araç muayene ücreti hesaplama işlemi yapmanız mümkündür. İnternet üzerinden aracınız muayenesi için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Araç muayene ücreti güncel fiyat listesi için TUVTÜRK resmi sitesine giriş yapınız. Araç muayeneleri için araçların sınıflarına göre belirlenmiş fiyat listesini göreceksiniz. Araç muayene ücretini aracınızın birkaç özelliğini girerek de hesaplayabilirsiniz. Araç muayene ücreti hesaplama işlemi için genel olarak sizden yıl,araç sınıfı ve gecikme süresi gibi bilgiler istenmektedir. Araç sınıfı ile ilgili kısım için seçenekler arasında Traktör (Römorklu ve Römorksuz olmasına göre farklılık gösterir),motosiklet ve motorlu bisiklet, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork, otobüs, kamyon, çekici, tanker gibi seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan ilgili olanı seçerek hesapla butonuna tıklamalısınız. Araç muayene ücreti hesaplama işleminiz bu şekilde tamamlanmış olacaktır.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor Mu?

Araç muayene ücretleri TUVTÜRK muayene istasyonları tarafından nakit olarak alınmaktadır. Araçların kontrolleri,muayenesi,raporlarının hazırlanması bakanlık kontrolünde gerçekleşen işlemlerdir. Muayene ücretlerine bakanlık tarafından karar verildiği gibi ücretin ödenmesi ile ilgili de bakanlık kararı doğrultusunda kredi kartı ile ödeme yapılmamaktadır.

Aracınızı muayene götürmeden önce aracınızın sınıfına göre muayene ücreti sorgulama işlemi yapmanızı öneririz. Örnek verecek olursak, otomobil sınıfında olan bir araç için 181 TL muayene ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu ücret muayene sonrası araç sahibinden nakit olarak tahsis edilir. Kredi kartı ile ödeme şuan için mümkün olmamak ile birlikte ilerleyen dönemler için kredi kartı ile ödeme imkanı sağlanabilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Nakit olarak sizden tahsis edilen muayene ücreti sonrası size bir makbuz verilecektir. Bu makbuz yasal bir makbuz olduğu için yasal olarak geçerliliği vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.