Araç Taşıt Vergisi Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Taşıt Vergisi Ödeme

Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi devlet birçok vergi başlığı altında kendine kaynak sağlamaktadır. Bu vergileri devlet, bireylerine yol vs gibi gereksinimlerini karşılamak üzere toplar. Devletin koymuş olduğu bu vergiler birçok farklı yapıdadır ve farklı alanlarda alınır. Bu vergilerden biri de motorlu taşıtlar vergisi ya da araç taşıt vergisidir. Araç taşıt vergisi, ülkemizde araca sahip olan bireylerin ödemekle zorunlu olduğu vergi türüdür. Her ülke de olduğu gibi, ülkemizde de insanlar hayallerini süsleyen araçları almak isterler ve aldıklarında da bu araçların türüne göre bir vergi ödemek zorunda kalırlar. Bu vergi, her araç için farklıdır. Eğer bir kişinin birden çok motorlu taşıtı mevcutsa, her bir motorlu taşıt için farklı vergi ödemek durumundadır. Günümüzde devlet, bu taşıt vergilerini iki farklı taksitle, eşit şekilde toplar. Bu ödemeler Ocak ayında ve Temmuz ayında olmak üzere iki seferde toplanır. Toplanacak olan ya da ödemeniz gereken toplam vergi miktarını vergi dairelerine giderek yapabilirsiniz. Ya da Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesini kullanarak da ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine girerek gerekli adımları gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Sahibi olduğu aracın motorlu taşıtlar vergisini ödemek isteyen bireyler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden oluşturmuş oldukları uygulamaları kullanarak ödemeleri gereken motorlu taşıtlar vergisi miktarını kolayca hesaplayabilirler. Bu işlem oldukça kolaydır ve yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

dfd

Yapmanız gereken yazının sonunda verilen linke tıklayarak yukarıdaki görüntüye ulaşmanız olacaktır. Ardından motorlu taşıtlar vergisi hesaplama seçeneğini seçerek sahibi olduğunuz araçlar için gerekli olan taşıt vergisi hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

fff

Ardından da yukarıdaki görüntüde bulunan gerekli bilgileri girerek işleminize devam edebilirsiniz. Araç yaşı, araç tipi, motor silindir hacmini girerek ne kadar bir vergi ödemeniz gerektiği hakkında hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra hesapla seçeneğini seçtikten sonra ödemeniz gereken yıllık tutar ve iki farklı taksitte ödemeniz gereken tutarların hesaplandığını göreceksiniz. Yazımızın devamında araç taşıt vergisi ödeme işleminin nasıl yapıldığı konusuna değineceğiz.

Araç Taşıt Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı ya da kısaca GİB internet sitesi üzerinden araç taşıt vergisi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra da araç taşıt vergisi ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Araç taşıt vergisi ödeme için yapmanız gereken yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak siteye erişmek ve gerekli yerlerin doğru şekilde doldurulmasını sağlamak olacaktır. İnternet sitesine girdikten sonra üst seçenekte var olan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile ödeme seçeneğini seçerek araç taşıt vergisi ödeme işleminize devam edebilirsiniz.

hhhhhhhhhhhhh

Ardından karşınıza yukarıdaki görüntü çıkacaktır. Çıkan bu görüntüde görünen gerekli boşlukların kendi bilgilerinizle tam olarak doldurulması sonrasında araç taşıt vergisi ödeme işleminize devam edebilirsiniz. Yukarıda da görüldüğü gibi plaka, eğer özel plaka ise bunu evet ya da hayır olarak belirtmeniz gereken yer, araç taşıt vergisi ödemesi yapacak kişinin T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerini girerek, okla gösterilen tamam seçeneğini seçerek araç taşıt vergisi ödeme işleminize devam edebilirsiniz. GİB internet sitesinde verilen banka seçeneklerine ait kredi kartları ile motorlu taşıtlar vergisi ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada önemli bilgilerden biri de budur. İnternet üzerinden GİB internet uygulamaları kullanılarak MTV ödemek isteyen kişilerin kredi kartları olması gerekmektedir. Kredi kartı kullanmayan kişilerin internet üzerinden araç taşıt vergi ödeme işlemini gerçekleştirmeleri mümkün olmayacaktır.

Araç Taşıt Vergisi Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.