Araç Vergi Borcu Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Vergi Borcu Öğrenme


Dünyadaki birçok ülke gibi ülkemizde kamu harcamaları yapabilmek için bazı kaynaklara ihtiyaç duyar. Bu kaynakları sağlayarak kendi vatandaşlarının hizmetlerini görmek ve onların daha rahat bir hayat sürmeleri için kolaylaştırıcı imkanlar sunarlar. Bu kaynaklar genelde vergilendirme yoluyla toplanarak alınır. Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi bu vergilendirme sistemlerini yoğun şekilde kullanmaktadır. Bu noktada birçok farklı vergilendirme yapmıştır. Her çeşit işlemden vergi toplayarak bu kaynak çeşitlendirmesini arttırmıştır. Bu vergilendirmelerden biri de, devletin araç sahiplerinden aldığı motorlu taşıtlar vergisi ya da araç vergisidir. İnsanların sahip oldukları araçlara göre, araçların türü ve lüksüne göre çeşitli miktarlarda olan bu vergiler, devletlerin kaynak yaratma noktasında oldukça önemli bir yer tutar. Kişilerin sahip oldukları araç başına vergi toplanmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi kısaca MTV ya da araç vergileri, ülkemizde farklı dönemlerde tahsil edilen bir vergi türüdür. Yıl içinde iki eşit taksitte toplanmaktadır. Bu taksitlendirmeler, biri yılın başında Ocak ayında olacak şekilde ve diğeri de yılın ortasında yani Temmuz ayında alınan iki eş taksitten oluşur. Araç sahiplerinin vergi ödeme tarihlerini kaçırmamaları oldukça önemlidir. Araç vergi ödeme tarihlerinin kaçırılması durumunda bireyler, fazladan faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden vergi ödeme tarihlerinin takip edilmesi önemli olacaktır. Araç vergi ödemelerini vergi dairelerine giderek yapabileceğiniz gibi interneti kullanarak da kredi kartınızla birlikte ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden Maliye Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi interaktif ortam uygulamaları sayesinde araç vergisi ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan sadece GİB internet sitesine giriş yaparak gerekli adımları takip etmeniz olacaktır. Ödeme işlemini yapabilmek için öncelikle sahibi olduğunuz araca ait olan motorlu taşıtlar vergisi tutarının bilinmesi gereklidir. Bu sebeple de yaratılmış olan internet uygulamaları aracılığı ile araç vergisi sorgulaması yapmanız gerekir. Bu araç vergi sorgulama işlemini gerçekleştirerek araç vergi borcu öğrenme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Yazımızın devamında araç vergi borcu öğrenme işleminin nasıl yapılacağı üzerine değineceğiz. Ve yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi adresine ulaşabilir ve araç vergi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Araç vergi borcu öğrenme işlemi için öncelikle yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak GİB internet adresine ulaşmanız gereklidir. Bu adrese ulaştıktan sonra Motorlu Taşıt İşlemleri başlığı altındaki Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme işlemini seçerek ve gerekli bilgileri doldurarak sahibi olduğunuz aracın taşıt vergisi sorgulamasını yapabilirsiniz. Burada Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini seçtikten sonra aşağıdaki görselin olduğu ekran görünecektir. Bu görselde de görüldüğü gibi bazı bilgilerin girilmesi sizden istenmektedir. Bu bilgilerin doğru şekilde girilmesi sonucunda araç vergi borcu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada sizden istenen bilgileri sıralamak gerekirse, araç vergi borcu öğrenme yapılacak olan aracın plaka numarası, eğer özel plaka ise bunun bilgisi, araç vergi borcu sorgulaması yapılacak aracın sahibinin T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası bilgisi ve bunun yanında da tescil tarihi bilgisidir. Bu bilgilerin tam olarak girilmesinden sonra araç vergi borcu öğrenme için alt kısımda yer alan tamam seçeneğini seçerek işleminizi devam ettirebilirsiniz.

hhhhhhhhhhhhh

Yeni açılan sayfada aracınızın var olan araç vergi borçlarını görebilirsiniz. Araç vergi borcu öğrenme işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilen kolay bir işlemdir ve işlemlerinizi hızlı şekilde yapabilirsiniz. Araç vergi borcu öğrenme işlemini yaptıktan sonra eğer vergi borcunuz var ise ödeme işlemlerinizi yine bu sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.