Araç Vergi Borcu Taksitlendirme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Araç Vergi Borcu Taksitlendirme

Son günlerin en çok tartışılan konularından biri de araç vergi borcu taksitlendirme işlemi için son günün ne zaman olduğu ve nasıl yapılacağı konusudur. Araç vergi borcu taksitlendirme 2016 yılı için nasıl olacak ve ne zaman başlayacağına dair bilgi vatandaşların en çok ilgisini çeken konular sırasındadır.

2016 Araç Vergi Borcu Taksitlendirme Nedir?

Bilindiği üzere araç vergi yapılandırma ile ilgili 2014 yılında çıkan karara esasen yola çıkılmaktadır. Maliye Bakanlığından gelen açıklamaya esasen 2016 yılında vergi affı gibi bir durumun olmayacağı kanaatine varıldı. Buna rağmen 36 aylık taksit ile 2016 yılından önceki döneme ait olan prim borçlarının taksitlendirilebileceği söz konusu durumda mümkün hale gelecektir. 2016 yılının ikinci yarısında olmamıza rağmen araç vergi borcu taksitlendirme ile ilgili henüz yeni bir taksitlendirme olmamış ve farklı vergi düzenlenmesi konusuna gidilmemiştir. Lakin borcu olan vatandaşlar için 36 ayı geçmemek şartıyla devlete 50 bin TL üzerinde borcu oldukları takdirde faiz alınarak taksitlendirme yapılsa da 50 bin TL altında borcu olan vatandaşlar tarafından teminata gerek kalmamaktadır.

Kamu alacakları kanununun 48. maddesine göre devlete vergi borcu olan vatandaşların yazılı şekilde teminat istemiş olması durumunda devlet başvuru yapan kişilerin amme alacağı takdirde üç sene (36 ay) taksitlendirme yaparak bu vatandaşlardan prim borçlarını alacak. Bu 3 sene vatandaşlar için büyük avantaj hesap edilmektedir. Bu hizmet ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilmektedir.

Vergi Borcu Ödemeyen Vatandaşların Durumu Nasıl Olacak?

Araç vergi borcu taksitlendirme yapmak isteyen vatandaşlar bazı durumlarda devlete olan borçlarını aksatmaktadırlar ve bu durumda ödemelerini aksattıkları için otomatikman sistem dışında bırakılacaklar. Bakanlar kurulu devlete herhangi bir vergi borcu olan vatandaşların bu borçlarını borçlu oldukları tutarın on katı kadar artırabilir. Büyük kentlerde bu tutar 3 milyon TL küçük kentlerde ise 2 milyon 250.000 TL değerinde bir tutar olabilir.

Araç trafik borcu olanlar için 2016 yılında belirlenmiş olan borç tutarı aşağıdaki gibidir:

Eğer kırmızı ışıkta yolu geçmiş iseniz – 199,55 TL gibi bir tutar, Alkol kullandıktan sonra araç kullanılması durumunda – 844,64 TL gibi bir tutar, Aynı kişinin bir kez trafik cezası uygulamasına maruz kaldıktan sonra ikinci kez alkollüyken araç kullanıldığı tespit edildiğinde- 1058,97 TL gibi bir tutar, Bu kişinin 3. defa alkollüyken araç kullanması durumu tespit edildiğinde ise 1702.30 TL gibi bir tutar araç trafik borcu olarak alınacak. Araç trafik borcu taksitlendirme yapılarak borçlar ödenebilir.

Araç Vergi Borcu Taksitlendirme Nereden Yapılır?

Araç vergi borcu taksitlendirme motorlu taşıt, gecikme zammı, birikmiş olan ceza tutarı sebebiyle faiz ile ödenecek vergi zamları, kara yolları için geçiş ücreti zamları araç vergi borcu taksitlendirme işlemine aittir. Bu hizmet Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’na giderek başvuru yapılabilir. Aşağıdaki linke tıklayarak GİB resmi sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu zaman aşağıda görmüş olduğunuz bu sayfa ile karşılaşacaksınız. Plakanızı, özel plakaya sahip iseniz özel plakayı, T.C. kimlik numaranızı ve tescil tarihini yazarak ”tamam” yazılı butona tıklayınız.

Gelir İşlem Başkanlığı Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Borcunuzun Olduğunu Nereden Öğrenebilirsiniz?

Araç vergi borcunuzu internet üzerinden sorgulamak mümkündür. Bunun için yazının sonundaki butona tıklayınız. Hemen ardından T.C. kimlik numaranızı, Nüfus Cüzdanı serinizi veya numaranızı yazınız. Daha sonra anne, baba, eşiniz ya da çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını yazınız. Annenizin kızlık soyadının ilk ve 2. harfini yazarak araç vergi borcu taksitlendirme işlemini devam ettiriniz. Robot  olmadığınızı ispatlamak için renkli şekilde verilecek olan büyük harf ve rakamlarla verilecek olan güvenlik kodunu giriniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Borcu Taksitlendirme İşlemi Hangi Banka Üzerinden Yapılır?

Bir çok bankalar araç vergi borcu taksitlendirme işlemi için faaliyette bulunmaktadır. Araç vergi borcu taksitlendirme işlemi aşağıdaki bankalar tarafından yapılmaktadır:

Resimde görmüş olduğunuz banka şubelerine giderek araç vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.