ARAÇ VERGİ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ VERGİ SORGULAMA

Araç vergi sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi web portalı üzerinden dakikalar içerisinde yapılabiliyor. Bu sorgulama ile “Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Durumu” (MTV) bilgisine ulaşabilirsiniz. Yazımızda Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ne olduğu, araç vergi borcu sorgulamanın nasıl yapıldığına yer vereceğiz. Vermiş olduğumuz bilgileri takip ederek araç vergi borcu sorgulamanızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Vergi Sorgulama İşlemi Nedir?

Vergi sistemleri, modern toplumlarda ülke ekonomilerinin en önemli yapıtaşlarından biridir. Vatandaşın aldığı veya kullandığı her ürün ya da hizmette farklı vergi uygulamaları bulunuyor ve bu vergi uygulamaları ülke ekonomisi açısından son derece ciddi bir rol oynuyor. Günümüz modern Türkiye’sinde de insanların kullandığı veya yer aldığı pek çok alanda farklı sistemlerden oluşan vergi sistemi bulunmaktadır. Vatandaşa sunulan sosyal hizmetlerin ve kamu hizmetlerinin daha yüksek kalite standartlarına ulaşabilmesi de bu vergi sistemlerine bağlıdır. Günümüz modern Türkiye’sinde vatandaşa uygulanan vergi sistemlerinin arasında Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) öne çıkmaktadır. MTV, araçlar üzerinden araç sahiplerinin yılda 2 kere ödemekle yükümlü olduğu vergi türüdür. Her araç türü için farklı hesaplanmaktadır. Bu verginin gecikmesi durumunda araç sahiplerine cezai işlem uygulanacağından araç vergi sorgulamanızı ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanızı öneririz. Aşağıdaki başlıkta araç vergi borcu sorgulamanın nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. Vereceğimiz bilgileri dikkatle okuyunuz.

Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki birçok kurum gibi Gelir İdaresi Başkanlığı da teknolojiyi aktif olarak kullanmayı uygun görmüş ve sanal platform üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan sistem üzerinde bulunan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi kademesi ile vergi borçlarınızı sorgulayabilir hatta kredi kartı işlemleri ile ödeme de gerçekleştirebilirsiniz. Araç vergi sorgulama işleminiz için yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Verdiğimiz linke tıkladığınız takdirde görselde vermiş olduğumuz sayfa ile karşılaşacaksınız.

Erişim sağladığınız sayfada işaret ile belirtilmiş olan en üstteki “motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” yazısına tıklayarak araç vergi borcu sorgulama sayfasına gidiniz.

Yukarıdaki görselde işaret ile gösterilen yerlerden 1. kısma aracınızın plakasını giriniz. Eğer özel plaka değil ise hayır imlecini değiştirmeyiniz. 2. işaret ile gösterilen kısma TC kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı giriniz. Tescil tarihi olarak sıfır araçlarda trafiğe çıkış tarihini, 2. el araçlarda ise noter satış tarihini yazınız. Doldurma işlemi bittikten sonra “Tamam” butonunu tıklayarak sorgulama işleminizin sonucunu görebilirsiniz. Tüm bu uygulamalardan sonra araç vergi sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Araç Vergi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.