Aracımın Vergisi Ne Kadar? | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Aracımın Vergisi Ne Kadar?

Araç Vergisi Nedir?

Araç sahiplerinin ödemek zorunda olduğu vergiye motorlu taşıtlar vergisi denilmektedir. Bu vergiye tabi tutulan araçlar sadece kara taşıtları değildir. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak, helikopter, liman veya belediye siciline kayıt olan motorlu deniz taşıtları…  Kısacası motorlu araç statüsünde kayıtlı olan tüm araçlar motorlu ödemekle yükümlüdür.

Motorlu taşıtlar vergisi yılda iki kez ödenmektedir. İlk ödeme Ocak ayında ikinci ödeme ise temmuz ayında yapılmaktadır. Bu ödemeler araç kaydı silinene kadar devam etmektedir. (Eğer ilk 6 aylık periyotta emniyete kayıtlı olan aracın kaydı silinir ise ikinci 6 aylık periyot ödemesi alınmamaktadır. Eğer ikinci 6 aylık periyotta araç kaydı silinir ise diğer sene başından itibaren vergi ödenmemektedir.)

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemeye Tabi Olan Araçlar

 

 • Otomobil
 • Motosiklet
 • Minibüs
 • Otobüs
 • Kaptıkaçtı
 • Arazi taşıtı
 • Panelvan
 • Motorlu karavan( kamp taşıtı)
 • Kamyonet
 • Çekici
 • Uçak
 • Helikopter
 • Motorlu deniz taşıtları

Motorlu Taşıtlar Vergisinin İstisnaları Nelerdir?

Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malul ve engellilere ait istisna uygulaması  yapılmaktadır. Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirirlerse kayıtlı olan taşıtları vergiye tabi tutulmamaktadır. Bu istisnadan yararlanmanın şartı engellilere ait taşıtın özel tertibatlı hale getirilmiş olmasıdır. Sakatlık derecesi %90 dan az olan malul ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık raporu ile belgelendirmeleri ve araçlarının özel tertibatlı hala getirilmiş taşıtlar olduğunu belirtilen ”Motorlu Araç Tescil Belgesi”nin onaylanmış hale getirilmesi  ve Araçlar için Teknik Belge ve Proje Raporu’nun aslı ve noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine vermeleri ile bu istisnadan faydalanabilmeleri mümkün olmaktadır.

Araç Vergisi Hesaplama

Bu hesaplama yapılır iken yıl, araç tipi ve motor silindir hacmi gibi özellikleri önemli yer teşkil etmektedir.  Bütün vergi hesaplamalarında aracın yaşı önemli bir unsur olmaktadır. Bunun dışında otomobil ve motosikletlerde silindir hacmi, otobüslerde oturma kapasitesi ve kamyonlarda azami toplam ağırlığı baz alınmaktadır.

Araç vergisini sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi kullanılabilmektedir.

 

arac-vergimne-kadar

Yazı sonunda yer alan link kullanılarak siteye girildiğinde plaka, özel plaka olup olmadığı, T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihinin belirtilmesi gerekmektedir. Doğru girildiğine emin olunduğunda tamam butonuna basmak gerekmektedir.

Açılan sayfada Mükellef Bilgiler, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ceza Bilgileri, Tahsilatlar ve Beyanlı Trafik Cezası Ödeme kısımları bulunmaktadır. Mükellef bilgileri kısmına tıklandığında mükellef kişisel bilgiler çıkmaktadır. Burada ad, soyad, baba adı görülmektedir. Araç bilgileri kısmında ise plaka, tescil tarihi, cins , model, marka, tip, net ağırlık ve silindir hacmi bilgileri yer almaktadır. Tescil vergi dairesi bilgilerinde ise adı, telefon numarası ve fax numarası yer almaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi kısmına tıklandığında ise mtv bilgileri görülebilmektedir. Vergi türü, dönemi, taksit, vade tarihi, tahakkuk, borç ve gecikme zammı ve toplam borç miktarı burada görülebilmektedir. Ödeme kredi kartı ile yapılacak ise ”Kredi Kartı ile Ödeme ” kısmına tıklanarak kart numarası ile yapılabilmektedir. Sistem 02-22.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Anlaşmalı bankalar ve kartlar ”Kredi Kartı ile Ödeme ” butonunun altında yazmaktadır. Ceza bilgileri kısmından cezalar görülebilmekte, Tahsilatlar kısmında ise tahsilat bilgileri görülebilmektedir. Burada vergi türü, dönemi, taksiti, alındığı tarih, alındığı numara, tahsilat şekli, ödeme şekli, tutanak seri/sıra numarası ve tutar görülebilmektedir. Diğer bir başlık olan beyanlı trafik cezası ödeme olup gerekli bilgiler doldurulup, anlaşmalı bankalar incelenebilmektedir.

Aracın vergisinin ödemesi aracın bağlı olduğu il veya ilçedeki vergi dairelerinde ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı kullanılıyor ise bankalara ödeme yapılabilmekte fakat e-dekont vergi makbuzu yerine geçmemektedir. Bu nedenle ödeme yapan kişilerin banka şubesinden tahsilat makbuzu alması gerekmektedir.

Vergiler gecikir ise vergi cezası uygulanmaktadır. Araç sahibi hiçbir ödeme yapmamış ise ilk mektup ile uyarılır ödemenin yine gerçekleşmemesi durumunda ise Maliye Bakanlığının uygulaması ile araç sahibinin banka hesaplarına haciz konarak tüm ödenmemiş borçlar alınmaktadır. Sadece ilk dönem vergisi ödenmemiş ise de  ikinci dönem vergisinde öncelikle ilk dönemin vergisi alınmakta sonra ikinci dönem vergisi de tahsil edilmektedir.

Aracınızın Vergisini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.