BAĞKUR BORÇ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BAĞKUR Borç Sorgulama

BAĞ-KUR yani 4B kurumuna ait olan primlerinizin borçlarını BAĞKUR borç sorgulama işleminiz ile öğrenebilirsiniz. Primlerinizi düzenli olarak ödemeniz emekliliğiniz için önemli bir yer tutar. Primlerinizi ödemediğiniz takdirde üzerinize borç birikir ve bu borç sürekli faizle artar. Bunun için BAĞ-KUR borç sorgulama işleminizi devamlı olarak yapmanızı öneririz. İlerde mağdur olmamanız için yapmalısınız.

BAĞ-KUR borç sorgulama işleminizi internet üzerinden E-Devlet uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunup, E-Devlet şifrenizi 2 TL işlem ücreti ödedikten sonra size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi bütün E-Devlet işlemleriniz de kullanabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

T.C. kimlik no ile BAĞ-KUR borç sorgulama işleminiz için aşağıda yer alan linke tıklayınız. Önünüze gelen “4B Borç Durumu” ekranında “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

e-devletbağkurborçsorgulama

Ardından kimlik doğrulama işleminiz için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi doru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Resimde belirttiğimiz T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi butonlarını doldurunuz. TC kimlik no ile Bağ-Kur borç sorgulama işleminizi gerçekleştirdiğiniz kısım burasıdır.

e-devletbağkurborçsorgulama1

Girdiğiniz bilgileri kontrol ediniz. Ardından ekranda görülen “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

e-devletbağkurborçsorgulama2

E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik no ile BAĞ-KUR borç sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız.

E-Devlet Şifresi ile BAĞKUR Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Borç Affı

Yayınlanan genelgeye göre şirket ortakları da olmak üzere tüm vatandaşlar borç sildirmeden yararlanabilir. BAĞ-KUR borçlarınızı sildirebilirsiniz ve ayrıca Bağ-Kur borç yapılandırma işlemi de bu kapsamda gerçekleşmektedir.

BAĞ-KUR borç affı için borç süresinin minimum 12 ay olması gerekmektedir. Eğer 12 ay ve daha fazla borcunuz varsa bu borçlarınız bir dilekçe ile kolaylıkla silinecektir. 12 aydan daha az bir süre borcu olanların ise borçları silinmeyecek fakat yapılandırılacaktır. BAĞ-KUR borç affı için gereken dilekçe SGK’ya verilecek ve işlemler başlatılarak borçlar silinecek.Borçları silinen vatandaşlar emekli olma şartlarını taşıyorlarsa emekli olabileceklerdir.

BAĞ-KUR affından yararlanabilen vatandaşların 12 ay ve daha fazla birikmiş borcu olmalıdır. Esnaf ve sanatkar olmalıdır. Tarım ve çiftçi BAĞ-KUR’lusu olmalıdır. Prim borçlarını yapılandıran ve yapılandırmasını iptal etmek için başvuranlar BAĞ-KUR affından yararlanabilir. Bağ-Kur borç yapılandıran kişiler, daha sonradan bu borçların ödemesine başlamaktadır. Genel olarak Bağ-Kur affı kapsamına giren kişileri şöyle sıralayabiliriz:

 • 12 Ay ve daha fazla süreyle prim borcu olanlar Bağ-Kur affından yararlanabilirler.
 • Esnaf ve Sanatkârlar Bağ-Kur affından yararlanabilirler.
 • Tarım ve Çiftçi Bağ-Kurlu olan kişiler Bağ-Kur affından yararlanabilirler.
 • Daha önceden prim borçlarını yapılandırmış olanlar ya da yapılandırma iptali için başvurmuş olan kişiler Bağ-Kur affından yararlanabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz kişiler Torba yasadan çıkan Bağ-Kur affı kapsamında Bağ-kur borç yapılandırması yapabilirler. Bağ-Kur affı kapsamında prim ödeme zorluğu çekenlere getirilen bu kolaylık ile kişilerin ödeme yapabilmesi daha da kolaylaşacaktır.

Eskiden Bağ-Kur sorgulama işlemleri bir site üzerinden şifresiz olarak gerçekleştirilmekteydi. Fakat bu güvensiz bir sorgulama işlemi olmasına neden oluyordu. Bu yüzden devlet zamanla Bağ-Kur sorgulama işlemini de e-devlet kapsamına almıştır ve böylece e-devlet sistemi üzerinden Bağ-Kur sorgulama işlemi yapılmasına olanak sağlamıştır. Bağ-Kur sorgulaması yapabilmek için verdiğimiz linkle tıklamanız yeterli olacaktır.

BAĞ-KUR Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Hizmet Dökümü

BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü sorgulama işleminizi yaparak sigortalarınızın ödenip ödenmediğini,sigortanız ile ilgili bilgilerinizi sorgulama imkanı bulabilirsiniz. Bu işlem sayesinde ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü almanız oldukça önemlidir. BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü alarak sigortanız ve emekliliğiniz hakkında tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü almak için kurumları ziyaret edebilirsiniz. Fakat bu işlem için daha kolay bir yöntem bulunmaktadır.İnternet üzerinden oldukça basit bir şekilde BAĞ-KUR hizmet dökümünüzü alabilirsiniz.

BAĞ-KUR yani bir diğer ismi ile 4B hizmet dökümünüzü almak için E-Devlet kapısını kullanabilirsiniz. E-Devlet aracılığı ile hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi almak için size en yakın PTT şubesini kullanabilirsiniz. PTT şubesinden 2 TL karşılığında alacağınız E-Devlet şifresi sayesinde sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sorgulama işlemlerinizin yanında birçok bilginizi de bu şekilde öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR hizmet dökümü almak için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basmalısınız.

Adsız

Karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır ve sayfada sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Sizden istenen bilgileri sisteme girmelisiniz.

 

Adsız2

T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi gereken yerlere girdikten sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklamalısınız.Sisteme giriş yaptıktan sonra BAĞ-KUR hizmet dökümünüze ulaşacaksınız.

BAĞ-KUR Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekliliğinizi sorgulayarak bağlı olduğunuz kurumdan ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. Emeklilik sorgulamanız için SSK,BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumları emeklilik sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Emeklilik sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden birçok sorgulama işlemi yapılmaktadır. Fakat bu işlemler için E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için ilk olarak sayfanın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız.

bağ-kuremekliliksorgulama

 

Açılan ekranda sizden istenen bilgileri ilgili yerlere girmelisiniz. Eğer yurtdışı borçlandırması ile emekli olmak istiyorsanız kutucuğu işaretlemelisiniz. Gereken bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra Tamam butonuna tıklayarak BAĞ-KUR emeklilik zamanınızı öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR Ne Zaman Emekli Olurum İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK’ya bağlı olarak hizmet alan vatandaşların aldıkları hizmetlere karşılık olarak belirli miktar borçları olmaktadır. Borçların birikmesi durumunda alınan hizmette aksama olacaktır. Bu nedenle borçlarınızı düzenli olarak ödemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. SGK borcunuzu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. SGK borç sorgulama işleminiz için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamalısınız. Karşınıza açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklamalısınız.

Sonrasında açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmelisiniz.

Adsız2

Sisteme giriş yap butonuna tıkladığınızda SGK borç sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

SGK borç sorgulama işlemi çalışanlar gibi işverenler için de kolay bir duruma getirilmiştir. Kişilerin borçlarını ödemesi için ve primlerinin yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilmeleri için SGK borç sorgulama sistemi geliştirilmiştir. İşverenlerin SGK borç sorgulama işlemini yapabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet adresi üzerinden E-SGK başlığı altından işlem yapmaları gerekmektedir. Bu sisteme giriş ve SGK borç sorgulaması yapılabilmesi için işverenin kullanıcı adı ve bir şifresi olması gerekmektedir. Bu bilgiler, kurumların belgeleri tamamlandığı zaman onlara teslim edilir. Şifrenizi ve kullanıcı adınızı bilmiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak temin edebilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bağ-Kur Borç Ödeme

Bağ-Kur borç sorgulama gibi işlemlerin yanında önemli olan bir diğer konu da Bağ-Kur borç ödemedir. Vatandaşlar Bağ-Kur borç ödeme yapabilecekleri yerleri iyi bilmelidirler ve ödeme tarihlerini kaçırmamalıdırlar. Bağ-Kur borç ödeme sistemine değişen teknolojik şartlara paralel olarak yenilikler eklenmektedir. Bunlardan birisi de Bağ-Kur borç ödemesinin kredi kartı ile yapılabilmesidir. Bağ-Kur borç ödemenizi internet üzeriden kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bağ-Kur borç ödeme işlemi birçok işlem gibi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için halihazırda sahip olduğunuz e-devlet şifrenizi kullanabilirsiniz ya da size en yakın PTT şubesinden belirli bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Bir önceki sorgulama işleminde olduğu gibi https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. Güvenli bir şekilde sisteme giriş yaptıktan sonra çıkan sayfada Sorgu Türü, Sorgu Tipi, Sicil No ve Güvenlik Kodu bölümlerini doldurmalısınız. Borcunuzu sorguladıktan sonra Bağ-Kur borç ödeme işlemlerinizi de aynı yerden yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 • merve 6 Nisan 2015 05:59

  ya ben nasıl bğkr borcnuu ögrencem yardımm ediiiinnnnnnnn

  • Aykut Otu 14 Nisan 2015 16:14

   Nasıl yardımcı olabiliriz Merve Hanım?

 • Gökhan 23 Temmuz 2015 14:53

  Merhaba, acaba rica etsem bir soruma cevap verebilir misiniz?
  Babam daha önce bağkur borçları vardı, aynı zamanda vergi borcu da vardı. İşyeri kapanışını verip bağkur u ödemek istediğinde vergi borcunu ödemesi gerektiği söylendi ve vergi borçlarını yapılandırdılar. O dönemde de devlet sorgusuz sualsiz bağkur borç ve hizmetlerini sildi. Yani ne senin bana ne benim sana borcum var dedi ve bitti. Babam emekli olmak istiyor aynı şekilde ssk da kaydı da var bağkur borçlarını tekrar alabilrse ssk ile beraber 5400 günü tamamlıyor. Acaba bağkur borçlarını tekrar nasıl alabiliriz?

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.