Bağ-Kur Emekli Maaşı Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağ-Kur Emekli Maaşı Hesaplama

BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama işlemi için belirtilmesi gereken ilk şey hesaplama işlemlerini ister internet üzerinden isterseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvurarak hesaplatmanız durumunda yaklaşık bir emeklilik maaş değeri verilecektir. Çünkü emeklilik maaşınızın bağlandığı gün ile hesaplama yapılan gün arasında prim gün sayısı ve o güne ait mali değerler nedeniyle farklılar oluşacaktır. Hesaplama işlemleri en yakın yaklaşık değeri verecektir.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama için en kolay ve ideal yöntem internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumunun bu işlem için hazırladığı maaş hesaplama robotudur. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-devlet sistemine giriş yaparak maaş hesaplama dahil birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne 4B Emeklilik Maaşı Hesaplama yazmanız ve çıkan sonuca tıklamanız gerekmektedir.

İnternet üzerinde BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama üzerine birçok web sitesi veya uygulama bulmanız mümkündür ancak en güvenilir kaynak olarak Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sitesini veya Turkiye.gov.tr’ye girerek e-devlet üzerinden yapmanız olacaktır. BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemi için ihtiyacınız olan bilgiler ise şöyledir ;

  • Sicil Numarası
  • Prim Gün Sayısı
  • İlk Sigorta Tarihi
  • Baba Adı
  • Nüfusa Kayıtlı İl
  • Doğum Tarihi

Bu bilgilerinizi hazırladıktan sonra yukarıda belirttiğimiz gibi e-devlet sistemine giriş yaparak BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz. BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemi için bilgilerinizi girerken çalışılan kurumu da seçmeniz gerekmektedir. Esnaf veya tarım olarak kurumunuzu belirtmeniz gerekmektedir. Tekrar belirtmekte fayda var. BAĞ-KUR emeklilik hesaplama işlemi sanki bugün emeklilik talebinde bulunmuşsunuz gibi yaklaşık bir sonuç ile sonuçlanacaktır.

Kimler BAĞ-KUR Emeklilik Hesaplaması Yapamaz?

BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemini yapabilmek için 5400 prim gününü doldurmak zorunludur. 5400 prim gününü doldurmayan sigortalıların emeklilik hesaplaması yapılmaz.

Sorgu ekranında BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemi gerçekleşmiş olsa bile bu emeklilik maaşı almaya hak kazandığınız anlamına gelmemektedir. Gerçek emeklilik maaşını ancak ve ancak emeklilik şartlarını yerine getirmiş olan kişilerin, sigortalıların bizzat Sosyal Güvenlik Kurumuna emeklilik talebinde bulunmalarından sonra gerçekleşir.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Hesaplama İşlemleri Kimler Tarafından Yapılabilir?

BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemini SGK’nın resmi internet sitesinden,  E-devlet sisteminden veya herhangi bir internet sitesinin maaş hesaplama robotunu, uygulamasını kullanarak yapmak isterseniz yukarıda belirttiğimiz bilgilere sahip olan herkes tarafından yapılabilir.

BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine giderek yapmak isterseniz bizzat gidilmesi gerekmektedir. Çünkü devletin kurum ve kuruluşları gizlilik gereğince kişinin kendisinden başka kimseye şahsi bilgilerini vermemektedir. Yasalarla da başka kişi veya kişilere bilgi vermek gizlilik esasına uygun değildir.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi İçin Hangi Kurum Seçilmelidir?

BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemi için sorgu ekranında gerekli kişisel bilgilerinizi girdikten sonra sizden kurumunuzu seçmeniz istenecektir. Kurumunuzu kendi mevcut durumunuza göre seçmeniz doğru sonuç elde etmeniz için önemlidir. Bir iş yeri işletiyorsanız esnaf seçeneğini çiftçilik yapıyorsanız tarım seçeneğini seçmeniz gerekir. Kurum kısmını yanlış seçmeniz durumunda BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işleminiz yanlış sonuçlar verecektir. Çünkü tarım sigortalısı olan bir kişi ile esnaf olan bir kişinin Bağ-Kur prim tutarları farklılık gösterdiği gibi çıkacak emeklilik maaşı sonuçları da dolayısıyla yanlış olacaktır.

BAĞ-KUR Emeklilik Maaşı Hesaplama İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Çünkü her sigortalının mevcut bilgileri ve yatırılmış prim borçları dikkate alındığında yanlış sonuçlar elde edilmesi sigortalıyı yanlış yönlendirecektir.

Dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıklayabiliriz. Sigorta sicil numarasının doğru girilmesi gerekmektedir. Sigorta sicil numarasının yanlış girilmesi durumunda BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemi gerçekleşmeyecek ve sorgulama ekranı hata verecektir.

Doğum yılı, nüfusa kayıtlı olunan il, baba adı ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası (T.C. Kimlik No) gibi bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerden birinin veya bir kaçının eksik girilmesi yada yanlış bilgi girilmesi durumunda yine sorgu ekranında hata oluşmasına neden olacaktır.

BAĞ-KUR emeklilik maaşı hesaplama işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. En doğru ve güvenilir kaynak olarak devletin resmi kurumlarından sorgulama yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Bağ-Kur Emekli Maaşını E-devlet ile Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

SGK üzerinden Bağ-Kur Emekli Maaşı Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.