Bağkur Ödemeleri | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bağkur Ödemeleri

Bağkur, ülkemizde sosyal güvenlik için hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir parçasıdır. Bağkur, daha önceleri SSK ve Emekli Sandığı gibi ayrı bir sosyal güvenlik kurumuyken daha sonra, bu üç kurum 16 Mayıs 2006 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirilmişti. Bu “sosyal güvenlik” kavramı ne anlama gelmektedir? Devletin vatandaşlarının sağlığını ve geleceğini güvence altına almak için yaptığı çalışmalar ve düzenlemelerin tamamına sosyal güvenlik denir. Sosyal güvenlik içinde olmak her insanın hakkıdır ve vatandaşlarını sosyal güvenlik içinde yaşatmak bir devletin görevidir. Bu nedenden ötürü, devletler, tıpkı ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun kurulması gibi, vatandaşlarının sosyal güvenliğini sağlamaya yönelik çeşitli hizmetler yaparlar.

Sosyal güvenlik sayesinde, kişiler hayatları boyunca her zaman, buna örnek olarak maluliyet, hastalık, yaşlılık ve emeklilik verilebilir, bir destek bulurlar. Sosyal güvenlik sayesinde, sigortalılar hastanelerden faydalanabilir, emekli aylığı alabilir, iş göremez duruma düşerlerse yardım ödeneği alabilir ve böylece bir sürü alanda kolaylık sağlayabilir, ayrıca biraz da olsa mağduriyetlerini giderebilirler. Bu yüzden diyebiliriz ki sosyal güvenlik içinde olmak yaşam standartlarını yükselten bir unsurdur.

Daha önce SGK’nın, SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı şeklinde ayrıldığını söylemiştik. Kısaca farklarını açıklayacak olursak; SSK, yani Sosyal Sigortalar Kurumu, bir işverene bağlı çalışanlar için sosyal güvenlik hizmeti verir; Bağkur ise kendi adı ve kendi hizmeti için çalışan, bir işvereni olmayan vatandaşlar için sosyal güvenlik hizmeti verir. Emekli Sandığı ise biraz farklıdır. Bu kurum, emekli olan memurların sosyal güvenlik ihtiyaçlarına hizmet eden Maliye Bakanlığı’ na bağlı bir kuruluştu.

Bağkur, yukarıda da söylediğimiz gibi, hizmet akdinden bağımsız çalışan vatandaşlar içindir. Hizmet akdinden bağımsız çalışmak demek, hizmet akdine tabi olmaksızın çalışmak demektir. Hizmet akdine tabi olmak ifadesi, işçi ve işverenin birbirlerine taahhüt vermesi sonucu işçinin işverenin emir ve talimatlarına uyarak iş verenin denetimi altında çalışarak iş yapmasıdır. Bu taahhüte göre, işçi emeğini iş verene hizmet olarak sunar ve işçi karşılığında iş verenden bir ücret alır. Bağkur’ lu bireyler için böyle bir taahhüt söz konusu değildir. Yani, bu bireyler hizmet akdinden bağımsız çalışan bireylerdir.

Bu yazımızda ise Bağkur ödemeleri hakkında bilgi vereceğiz.

Bağkur Ödemeleri

Bağkur ödemeleri demek Bağkur primleri demektir. Bağkur primleri,  Bağkur ile sigortalı olan bireylerin sigortalı olmak için ödedikleri sigorta ücretleridir. Bağkur ödemeleri, aylık olarak yapılmaktadır. Aylık Bağkur ödemeleri, borcun ait olduğu ay içinde ödenir. İki ay üst üste borcunu ödemeyen vatandaşlar, borcunu ödeyene kadar sağlık hizmetlerinden faydalanamaz.

Peki, Bağkur ödemeleri neye göre belirlenir? Bağkur ödemeleri, asgari ücrete göre belirlenmektedir. Asgari ücrete uygulanan zam oranında Bağkur ödemeleri de zamlanmaktadır.  Bağkur tescili yapıldıktan sonra, SGK’ ya ödenecek primi belirlemek için esas kazanç bildirimi yapmazsanız en düşük primden ödemeye başlarsınız. Daha sonra, Bağkur priminizi yükseltmek için dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Bağkur ödemeleri, SGK ile anlaşmalı bankalardan TC kimlik numarası ile yapılır.

Bağkur ödemeleri görüntüleme ve borç durumuna bakma nasıl yapılır? Hem ödeme dökümüne hemde borç durumuna, e- devlet üzerinden ulaşılabilir. e- devlet, son birkaç yıldır kamu hizmetlerini online ortama taşımış bir devlet hizmetidir. Böylece birçok işlem internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapabilmek için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmalısınız.

e- devlet Kapısı için TIKLAYINIZ !

edevlet

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranızı ve PTT şubelerinden temin edilebilen e- devlet şifresi girilmelidir. Bu bilgiler girildikten sonra “Kimliğimi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Şimdi, başka herhangi bir şifreye ihtiyaç duymadan istediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz. Aşağıda verilen linkleri kullanarak borç durumu ve ödeme dökümü sorgulaması yapabilirsiniz.

Bağkur Ödemeleri Borç Durumu için TIKLAYINIZ !

Bağkur Ödemeleri Ödeme Dökümü için TIKLAYINIZ !

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.