Bina Vergisi Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Bina Vergisi Sorgulama

Ülkemizde her kişinin sahip olduğu her araç ve mülk için ödeme zorunluğu gereken vergi ödemeleri vardır. Bunun doğrultusunda da devletin bu vergileri bireylere yansıtması gerekmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi, katma değer vergisi, gelir vergisi, emlak vergisi gibi kişilerin ödemesi gereken birçok vergi ödemesi bulunmaktadır. Bu vergilerden bir tanesi de bina vergisidir. Bireylerin sahip olduğu her bina için bilgi formu doldurmaları gerekmektedir. Bireyler bu bina bildirim formlarını ikamet ettikleri belediyelere giderek temin edebildikleri gibi internet ortamından da alabilirler. Bina bildirimi yapmak için bu formların dışında başka belgelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu vergiler; binalar için yapı kullanma izni fotokopisi, tapu fotokopisi, binanın bulunduğu adres, beyan sahibinin arsa iş yeri ve ikamet adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası ile kayıtlı olduğunuz belediyelere giderek bina kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Her hizmetin bir bedeli olduğu gibi sahip olduğunuz bina için vergi ödemeniz gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere bina vergisi sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Sizde bu bilgilerden yola çıkarak bina vergi sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Bina Vergisi Nedir?

Bireylerin sahip oldukları taşınmaz mallar içerisinde yer alan binalar için her yıl ödemeleri gereken vergi türüdür. Eğer sizin de üzerinizde bir bina varsa kanunen bina vergisi vermekle yükümlüsünüz demektir. Ülkemizde yer alan tüm binalar, bina vergilendirmesine dahil edilmektedir.

Bina Vergisinden Kimler Sorumludur?

Taşınmaz mallar içerisinde yer alan binaların, bina vergisini tapu sahibi olan kişinin ödemesi gerekmektedir. Bina vergisi sorumluluğu noter huzurunda sözleşme veya senedin imzalanmasıyla başlar ve tapu sahinin vefatının gerçekleşmesine kadar devam eder. Sonrasında ise taşınmaz malın üzerinde hak sahibi olan mirasçılardan bina vergisi alınmaya devam edilmektedir. Taşınmaz mal üzerinde hak sahibi olan mirasçıları yoksa eğer taşınmazı koruyan kişilerin bu vergiyi ödemeleri gerekmektedir.

Bina Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bina vergi borcu sorgulama işlemini farklı yöntemlerle yapmanız mümkündür. Bunlardan bir tanesi, bağlı olunan belediyelere giderek bina verginizin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak kişiler yoğun iş temposundan dolayı bu seçeneği çok fazla tercih etmezler. Bunun yerine internet ortamından daha hızlı ve zaman kaybetmeden bina vergisi sorgulama işlemini tercih etmektedirler. İnternet ortamından bina vergi borcu sorgulama işlemini E-Devlet sistemi ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Bina Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bina vergisi sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa eğer herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra size aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayınız. Açılan sayfa üzerinden görselde de görmüş olduğunuz “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Adsız

Bu işlemi yaptıktan sonra açılan yeni sayfa üzerinden E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı verilen kısımlara girerek bina vergisi sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden tamamlamış olursunuz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Bina Vergisi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ! 

GİB Bina Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bina vergisi sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapabilmeniz için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında görselde de görmüş olduğunuz açılan sayfa üzerinden “T.C. Kimlik No”, “Nüfus Cüzdanı Seri/No”, “Annenizin, Babanızın, Eşinizin, Çocuğunuzun T.C. Kimlik Numarası Veya Annenizin Kızlık Soyadı” ve “Güvenlik Kodu” kısmını doldurunuz.

Adsız

Son olarak “Tamam” butonuna tıklayarak bina vergisi öğrenme işlemini tamamlamış olacaksınız.

GİB Bina Vergisi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.