Burç Tarihleri | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Burç Tarihleri

Büyük bir çoğunluk tarafından kabul edilen karakteristik özelliklerimizi belirlediği düşünülen burçların hangi tarihlere denk geldiğini merak ediyorsanız veya hangi burç olduğunuzu bilmiyor iseniz doğru yerdesiniz. Bu yazı tam da bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlamak amacıyla yazıldı. Burcunuzun ne olduğunu bilmek için Burç Tarihlerini bilmelisiniz. Astroloji 12 adet burç olduğunu kabul etmektedir. Bu burçlar; koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, kova, oğlak, yay, akrep, terazi ve balık olarak adlandırılmaktadır ve her burç kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Burçların Burç Tarihleri değişiklik göstermektedir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde kısaca burçların hangi burç tarihlerine göre belirlendiklerinden bahsedeceğiz.

Burçların Hayatımızdaki Rolü Nedir?

Modern dünyada yaşayan insanların birçoğu astrolojiyi yakından takip etmektedir. Tabi ki çoğunluk kadınlardan oluşuyor. Yeni tanışılan bir kişiye yöneltilen ilk sorulardan biri de burcunun ne olduğudur. Bu soru genellikle sohbeti ilerletmek yada karşıda ki insan ile uzun vadede anlaşıp anlaşamayacağımız hakkında fikir sahibi olmak için yöneltilir. Sahip olunan burç kişinin karakteristik özelliklerini büyük ölçüde etkileyen bir ölçüttür. Bu duruma örnek verecek olursak oğlak burçlarının genel olarak işkolik insanlar olması ve balık burcuna sahip insanların genellikle duygusal olmalarını gösterebiliriz. Bu durumda da burçların birbirleriyle ilişkisinin nasıl olduğunu merak ederiz yazımızın ilerleyen bölümlerinde burçların birbiri ile ilişkilerinin nasıl olduğundan bahsedeceğiz.

Öncelikle burçlar dört ana gruba ayrılır. Bu grupların özellikleri nelerdir öncelikle buna bakalım.

 • Su Grubu Burçları
 • Hava Grubu Burçları
 • Toprak Grubu Burçları
 • Ateş Grubu Burçları

Su Grubu Burçları Nelerdir? Hangi Özelliklere Sahiplerdir?

Su grubu burçları genellikle duygusal yönlerinin ağır basması ile bilinirler. Duygularını en uç noktalarda yaşayan su grubu burçları kırılganlıkları ile bilinmektedir. Su grubu burçları;

 • Yengeç
 • Akrep
 • Balık

burçlarından oluşmaktadır. Bu burçların genel özelliklerden bahsedecek olursak; Bu insanlar dış etkenlerden çok etkilenirler. Hatta hayatlarını çevrede ki insanların düşüncelerine göre şekillendirmeye yatkınlardır. Hisleri çok güçlüdür hatta en sık kullandıkları kelime hissediyorumdur. Karşılarında ki insanların hislerini ve düşüncelerini kolaylıkla anlayabilirler. Alıngan insanlardır bunun sebebi ise çok analitik düşünmelerinden kaynaklanır. Genellikle içe dönük insanlardır. Kendi kurdukları dünyada yaşarlar bunun sebebi ise çoğu zaman dış dünyaya karşı kendilerini korumak istemelerinden kaynaklanıyor. Ruh halleri son derece değişkendir bir an neşeli gördüğünüz bu insanlar birkaç dakika içerisinde dünyanın en kederli insanı gibi görünebilirler. Hayalperestlerdir. Kendi hayal dünyalarında senaryolar yazmaya bayılırlar. Hırslı kişilerdir ancak bunu çevrelerine pek belli etmezler. Uzun yıllar tanıyor olmanız bu insanı gerçekten tanıdığınız anlamına gelmez çünkü onların herkese göstermedikleri farklı bir yanı vardır. Su grubu burçları maddiyata, cinselliğe ve mükemmelliyetçiliğe yatkın burçlardır. Bu üç kavram onların hayatlarında çok geniş yer kaplar. Aşık oldukları zaman hayatlarının merkezine aşık oldukları kişiyi koyarlar. Bu kişi ile birçok hayal kurarlar hatta aşık oldukları insanı tam olarak tanımıyor olsalar dahi 10 yıl sonrası için bile hayalleri vardır.

Su grubu burçlarının en çok anlaştığı burçlar ise diğer su grubu burçlarıdır.

Yengeç:

Arası çok iyi: Akrep, Balık, Yengeç

İyi: Aslan, Başak, Boğa, İkizler

Kötü: Koç, Terazi

Ne iyi ne kötü: Yay, Kova, Oğlak

Akrep:

Arası çok iyi: Balık, Yengeç, Akrep

İyi: Yay, Oğlak, Başak, Terazi

Kötü: Kova, Boğa, Aslan

Ne iyi ne kötü: Koç, İkizler

Balık:

Arası çok iyi: Yengeç, Akrep, Balık

İyi: Oğlak, Kova, Koç, Boğa

Kötü: İkizler, Başak, yay

Ne iyi ne kötü: Aslan, Terazi

Hava Grubu Burçları Nelerdir? Hangi Özelliklere Sahiplerdir?

Hava burçları çevreleri tarafından akıl küpü olarak bilinmektedirler. Hava burçlarından birine sahip bir kişi hemen hemen her konu hakkında fikir sahibidir. Hava grubu burçları;

 • İkizler
 • Terazi
 • Kova

burçlarından oluşmaktadır. Bu burç grubunda olan insanlar genellikle herhangi bir olaya karşı çok çabuk ilgi duyarlar ve daha hızlı bir şekilde ilgilerini kaybederler. Özellikle aşk hayatında çok eş değiştirmeleri ile ün yapmış konumdadırlar. Eğer bu burçlardan birine ilgi duyuyorsanız işinizin kolay olmadığını belirtmemizde fayda var. Tam size aşık olduğunu onun hayatındaki tek insanın kendiniz olduğunu düşündüğünüz anda sebepsiz bir şekilde sizi yarı yolda bırakabilirler. Bu insanlar ile çok iyi anlaştığınızı düşünebilirsiniz ancak bu durum sadece siz ve onun arasında değildir. Hava grubu burçları genellikle insanlarla iyi ilişkiler gütmeyi politika haline getirmiştir. Yani bu dostane tavırlar yalnızca size özel değildir. Bu burç grubundaki insanların arkadaşlık ilişkileri aşk ilişkilerine göre çok daha iyidir. Arkadaş iken çok daha iyi anlaşmanız mümkündür.

İkizler:

Arası çok iyi: Terazi, Kova, İkizler

İyi: Yengeç, Aslan, Koç, Boğa

Kötü: Başak, Yay

Ne iyi ne kötü: Akrep, Oğlak, Balık

Terazi:

Arası çok iyi: Boğa, Başak

İyi: Kova, Balık, Akrep, Yay

Kötü: Koç, Yengeç, Terazi

Ne iyi ne kötü: İkizler, Aslan

Kova:

Arası çok iyi: İkizler,Terazi, Kova

İyi: Yay, Oğlak, Balık, Koç

Kötü: Boğa, Aslan, Akrep

Ne iyi ne kötü: Yengeç, Başak

Toprak Grubu Burçları Nelerdir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Toprak grubu burçlarının bilinen en temel özellikleri güvenilir olmalarıdır. Toprak Grubu burçları;

 • Boğa
 • Başak
 • Oğlak

burçlarından oluşmaktadır. Bu üç burç toprak grubunu oluşturan burçlardır. Her ne kadar aynı gruba ait olsalar da bazı özellikleri farklılık göstermektedir. Mesela oğlak burçları son derece işlerine düşkün hayatlarını işlerine göre düzenleyen bir burç olsa da boğa burçları bir o kadar ev hayatına düşkündür. Hava grubu burçlarının en büyük özelliklerinden biri de bu burçlara sahip kişilerin maddiyata düşkün olmalarıdır. Para bu kişiler son derece önemlidir. Hatta diğer birçok şeyin önüne geçer. Gelenekçi bir yapıya sahiptirler. Değişime ve yeniliğe karşı direnirler çok zor kabullenirler hatta çoğu zaman kabullenemezler. Alışmış oldukları düzenden kolay kolay kopamazlar. Hava grubu burçları sorumluluk sahibi burçlardır. Başlamış oldukları bir iş yarım bırakmayı sevmezler. Almış oldukları kararları uygulamaya çalışırlar. Temizlik ve düzen en hassas oldukları konular arasındadır. Son derece titiz insanlardır dağınıklığa tahammül edemezler. Duygusal kararlar almaktan çekinirler genellikle mantıkları ile hareket ederler ancak kin tutma konusunda diğer burç gruplarına göre bir hayli ileridedirler. Sanat konusunda oldukça ince düşüncelere sahiptir. Tembelliğe kesinlikle tahammül edemezler. Dış görünümlerine son derece özen gösterirler. Saygı görmek bu burçların en hassas noktalarıdır. Toprak grubu burçlarının en iyi anlaşabildiği burçlar ise yine bir toprak grubu burcu olacaktır.

Boğa:

Arası çok iyi: Başak, Oğlak

İyi: İkizler, Yengeç, Balık, Koç

Kötü: Kova, Aslan, Akrep

Ne iyi ne kötü: Terazi, Yay

Başak:

Arası çok iyi: Boğa, Oğlak

İyi: İkizler, Yengeç, Balık, Koç

Kötü: Kova, Aslan, Akrep

Ne iyi ne kötü: Terazi, Yay

Oğlak:

Arası çok iyi: Boğa, Başak, Oğlak

İyi: Kova, Balık, Akrep, Yay

Kötü: Koç, Yengeç, Terazi

Ne iyi ne kötü: İkizler, Aslan

Ateş Grubu Burçları Nelerdir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Ateş grubuna ait burçların bitmeyen enerjileri vardır. Bu burçlara sahip insanlar gezmeye ve yeni mekanlar keşfetmeye bayılırlar. Ateş grubu burçları;

 • Koç
 • Aslan
 • Yay

Burçları ateş grubu burçlarını oluşturmaktadırlar. Girişken insanlardır. Çevrelerinde ki olayları ve insanları yönetmeye bayılırlar. Her şey kendi istedikleri gibi olsun diye uğraşırlar. Bu uğurda çevrelerinde ki insanlara çeşitli emirler yağdırmaları mümkündür. Bu burçlara sahip insanlar hemen her konuda fikir sahibidirler bu da onları dışarıda ki insanların gözünde çokbilmiş olarak nitelendirecektir. İlgi duydukları bir şeyi elde etmek için her yolu denerler ancak elde ettiklerinde ilgilerini yitirip başka bir hedef peşinde koşmaya başlarlar. Kurallar ve otoriteler ateş grubu burçlarının korkulu rüyasıdır. Emir komuta zincirinde çalışmak bu burçların yapamayacağı şeyler arasındadır. Genellikle birçoğu kendi işini kurar. Hoşlanmadıkları bir durum karşısında çok sert bir tepki gösterirler bunun sebebi ise bu tepkiyi gösterince aynı durumu bir kez daha yaşamayacaklarına inanmalarından kaynaklanır. Egoları tavan yapmıştır asla sahip oldukları ile yetinmez her zaman daha fazlasını isterler. Dostluklar bu burç grubundakiler için önemlidir. Çocukluk yıllarına kadar dayanan arkadaşlıkları vardır. Neşeli ve iyi niyetli insanlardır. Çevre edinme konusunda çok iyilerdir. Bir olay karşısında öfkelerini ortaya koymaktan çekinmezler ancak kin tutmazlar yani öfkeleri yalnızca anlıktır. Seyahat etmek en büyük tutkularıdır. Durağan insanlar anlaşamazlar. Kıpır kıpır yerinde duramayan insanlardır. Ateş grubu burçları da en çok kendi burç grubunda ki insanlar ile anlaşırlar.

Koç:

Arası çok iyi: Aslan, Yay

İyi: Boğa, İkizler, Kova, Balık

Kötü: Yengeç, Terazi, Oğlak

Ne iyi ne kötü: Başak, Akrep

Aslan:

Arası çok iyi: Yay, Koç

İyi: Başak, Terazi, İkizler, Yengeç

Kötü: Akrep, Kova, Boğa

Ne iyi ne kötü: Koç, İkizler

Yay:

Arası çok iyi: Koç ve Aslan

İyi: Oğlak, Kova, Terazi, Akrep

Kötü: Balık, İkizler, Başak

Ne iyi ne kötü: Boğa, Yengeç

Burç Tarihleri

Burç Tarihleri hangi burca ait olunduğunun bilinmesi açısından önem taşımaktadır. Bir insanla tanıştığımızda sorduğumuz ilk sorulardan biri de burcunun ne olduğudur. Burç Tarihlerini bilmenin önemi de bu noktada devreye girecektir. Burç tarihlerini bilmek karşımızda ki kişinin burcunu bilmemizi sağlayacaktır. Bu noktada burç tarihlerinden yola çıkarak karşımızda ki kişi ile anlaşıp anlaşamayacağımız hakkında bilgi sahibi olabiliriz.  Bu konuda şu bilgiden de kısaca bahsetmekte fayda var ki NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile burç tarihlerinin değiştiğini bildirmiştir. Ancak astrologlar burç tarihlerini değiştiğini kabul etmemekte ve burç tarihleri değişemez demektedir. Bu durumda Nasa’nın burç tarihlerinde değişiklik olduğu iddiasına inanmak yada inanmak kişiye göre değişen bir olgudur. Burç tarihlerinde değişiklik olduğunun kabul edilmesi durumunda karşımızı yılancı adlı 13. bir burç daha çıkacaktır. Yılancı burç tarihleri NASA ya göre 29 Kasım-17 Aralık tarihine denk gelmektedir.

 

Yazımızın bu bölümünde burç tarihleri ne zamana denk geliyor. 1 yıllık süreç için burç tarihlerini vereceğiz. Aşağıdan doğum tarihinizi bularak burç tarihinizi dolayısıyla burcunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Tarihlere Göre Burç Dağılımları

 

Koç Burcu: 21 Mart- 20 Nisan

Boğa Burcu: 21 Nisan- 21 Mayıs

İkizler Burcu: 22 Mayıs- 22 Haziran

Yengeç Burcu: 23 Haziran- 22 Temmuz

Aslan Burcu: 23 Temmuz- 22 Ağustos

Başak Burcu: 23 Ağustos- 22 Eylül

Terazi Burcu: 23 Eylül – 22 Ekim

Akrep Burcu: 23 Ekim – 21 Kasım

Yay Burcu: 22 Kasım – 21 Aralık

Oğlak Burcu: 22 Aralık – 21 Ocak

Kova Burcu: 22 Ocak – 19 Şubat

Balık Burcu: 20 Şubat – 20 Mart

Burç yorumları geçmiş dönemde gazete ve dergilerden takip ediliyordu. Ancak günümüzde artık internet ortamında burç yorumları da yerini hızlı şekilde aldı. Herkes kendine ait burcun günlük yorumunu internet üzerinden kolaylıkla takip edebiliyor. Ayrıca burç yorumları sadece günlük olarak değil haftalık ve aylık gibi daha uzun periyotlar için de yapılabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.