BUSKİ Borç Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

BUSKİ Borç Ödeme

Evlerimizde kullandığımız elektrik, su, doğalgaz ve buna benzer hizmetler için, belirli miktarlarda ücret öderiz. Ödediğimiz ücret, karşılanan hizmeti ne kadar kullandığımız ile alakalıdır. Her devlet, bireylerine bu tür hizmetler sağlamaktadır. Zira bu saydıklarımız artık insanların temel ihtiyaçları haline gelmiştir. Şehirleşme ve şehirlerin genişlemesi üzerinde, bu tür hizmetlere ulaşmak bir nevi zorunluluk halini almıştır. Artık kimse evinde su ya da elektrik hizmeti olmadan yaşamayı hayal bile edememektedir. Bu durum tabii ki her zaman böyle değildi. Bu tür ihtiyaçlara olan gereksinimin ivme kazanması, insanların şehirlere akın etmesi ve şehirleşme ile başlamıştır. En azından ülkemiz için değerlendirecek olursak, bundan yıllar önce nüfusumuzun büyük bir çoğunluğu kırsal alanlarda yaşamaktaydı ve saydığımız bu hizmetler her alanda bulunmamaktaydı. Fakat teknolojinin gelişmesi, şehirlerdeki iş imkanlarının artması da insanların şehirlere göç etmesi durumunu ortaya çıkarmıştır. Şehirlerde artan nüfus ile birlikte, elektrik ve su gibi hizmetlerin kesintisiz sağlanması zorunluğu doğmuştur. Her ne kadar daha sonra şehir ya da kırsal alan ayırt etmeden bu hizmetlerin ülkenin her bir alanına taşınması başlasa da bu durum hep böyle değildi.

Kırsal alanlarda şehirlere göçün başlaması ile birlikte, şehirlerde çarpık bir kentleşme yani gecekondu dediğimiz oluşumlar baş göstermiştir. Bu oluşumlar ile birlikte kişilere sunulan elektrik ve su gibi hizmetlerin kullanımında bir istismar yaşanmıştır. Örneğin birçok alanda kaçak elektrik kullanımı vardır. Bu nedenle bu hizmetlerin yasal bir düzenleme altına alınması gerekmiştir. Devlet, belediyelere bu konuda görev vermiştir ve bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin çeşitli abonelikler açtırarak gerekli ücretleri ödemesi koşulunda bu hizmetleri sağlamıştır. Elektrik, su ve doğalgaz gibi hizmetler için ayrı ayrı abonelikler açılması gerekmektedir. Örneğin konumuzun başlığı olan BUSKİ, Bursa ilimizdeki su ve kanalizasyon idaresidir ve Bursa şehrine su kullanımı ile ilgili hizmet veren kurum budur. Bursa’da oturup, su hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin, Bursa su ve kanalizasyon idaresine gidip abonelik açtırması gerekir.

BUSKİ Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

Abonelik açtırarak yasal olarak bu hizmeti kullanma hakkı edinen kullanıcıların ayrıca belirli süreler içinde kullandıkları hizmet kadar ücret ödemeleri gerekmektedir. Bu ücretler aylık olarak faturalandırılarak kullanıcılara gönderilir. Kullanıcılar da bu faturalarda belirtilen ücretleri ödedikleri takdirde hizmeti kullanmaya devam ederler. Bu faturalarda belirtilen ücretler gerektiği vakitte ödenmediği takdirde, kullanıcılar borca girerler ve bu borçların ödenmemesi durumu daha sonra yasal işlem başlatılmasına neden olabilir. Bu nedenle fatura borçlarının gerektiği vakitte ödenmesini tavsiye ederiz. Bursa’da ikamet eden BUSKİ abonesi bireyler, önceden BUSKİ borç ödeme işlemleri için, direk olarak kurumun dairesine giderek elden ödeme yapmaları gerekirdi. Bu durum hem zaman kaybına hem de gereksiz yoğunluğa neden olurdu. Kuyruklarda sıra beklemek ve her ayrı fatura için bunu yapmak oldukça can sıkıcı bir durum haline gelebilir. Fakat yeni sistem ile birlikte Bursa’da ikamet eden kişiler borçlarını kurumun internet sitesi üzerinden ödeme imkanı bulmuşlardır. Eğer siz de BUSKİ borç ödemenizi internet üzerinden yapmak istiyorsanız fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları yerine getirerek BUSKİ borç ödemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

BUSKİ borç ödeme için öncelikle verdiğimiz linke tıklayarak BUSKİ’nin web sitesine giriş yapalım. BUSKİ borç ödeme için verdiğimiz bağlantı ile BUSKİ web sitesine giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Açılan sayfa üzerinde BUSKİ borç ödeme için hızlı ödeme seçeneği altında çeşitli kutucuklar göreceksiniz. BUSKİ borç ödeme için bu kutucuklara öncelikle TC kimlik numaranızı ve abone numaranız ile birlikte E-Posta ve cep telefonu numaranızı giriniz. Daha sonra “sorgula” butonuna tıklayarak ne kadar borcunuz olduğunu göreceksiniz. Ardından BUSKİ borç ödeme yöntemi seçerek web sitesi üzerinden BUSKİ borç ödeme yapabilirsiniz.

BUSKİ Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.