ÇEVRE TEMİZLİK BELGESİ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ÇEVRE TEMİZLİK BELGESİ SORGULAMA

Devletin, vatandaşlara temiz ve sağlıklı alanlar yaratabilmesi için, çevre temizleme görevi için vatandaşların belediyelere çevre temizlik vergisi ödemesi gerekiyor. Bu vergi yasal olarak, belediyenin sunmuş olduğu faydalanan konut, işyeri gibi kullanılan yapıları kapsamaktadır. Genel olarak belediyeler konutların vergilerini su faturalarına yansıtmaktadır. Fakat işyeri veya diğer yapı sahipleri belediyelere giderek vergilerini ödemektedirler. Ödemesi yapılmayan vergilere faiz uygulanmaktadır. Bu yazımızda çevre temizlik belgesi sorgulamanın nasıl yapıldığını kısaca anlatacağız.Çevre temizlik vergisi belgesi sorgulama ile ilgili işlemler için yazımızın tamamını okumanız gerekecektir.

Çevre Temizlik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde internetin bu denli yaygın kullanımı sayesinde birçok işlemimizi internet üzerinden yapıyoruz. Birçok kurum ve kuruluş bu alanda hizmet veriyor. İnternet üzerinden yapabileceğimiz işlemlerden bir tanesi de çevre temizlik belgesi sorgulama işlemidir. Bu işlemi yapabilmek için  taşınmaz mallarının bulunduğu bölge belediyesinin e-hizmetinden yararlanmalıdırlar. Bunun için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Bu link sizi E-Devlet belediyelerin bulunduğu sayfaya yönlendirecektir. Buradan belediyenizi seçerek işleminizi yapabilirsiniz. Ancak E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Bu şekilde sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece bu sorgulamanızı değil E-Devlet sisteminde bulunan 22 kurum ve kuruluş ile ilgili sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Çevre temizlik belgesini sorgulama işlemi ile vatandaşlar vergi ödemeleri gereken belediyenin resmi web sitesinden vergi borçlarını kolaylıkla öğrenebilirler.

Çevre Temizlik Belgesi Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Çevre Temizlik Vergisi Nedir?

Tüm konut ve işyeri sahibi olan kişilerin, konutlarının ya da işyerlerinin bulunduğu ilçenin belediyesine ödemek zorunda olduğu bir vergi bulunmaktadır.Bu vergi çevre temizlik vergisi olarak bilinmektedir.Aynı zamanda çöp vergisi olarak da bilinmektedir.Bina,apartman,işyeri sahibi olanlar çevre ve temizlik vergisini ödemek zorundadır.Çevre temizlik vergisi 2 taksit şeklinde ödenir.İlk taksit, Mart-Nisan-Mayıs aylarında, ikinci taksit ise Kasım ayında ödenmektedir.Çevre temizlik vergisi beyannamesi bir kereye mahsus olmak üzere verilir.Yeni beyanname verilebilmesi için konutun ya da binanın sahibinin değişmesi gerekmektedir.Yeni hak sahibi tarafından yeni bir beyanname verilir.Konutlar için söz konusu olan çöp vergisi, su tüketim miktarına göre metreküp başına düşen fiyat üzerinden hesaplanmaktadır. Çöp vergisi, belediyeye giderek ödenmiyor,vergi tutarı faturalara yansıyor.Bu şekilde su faturası öderken aslında çöp vergisi ya da çevre temizlik vergisi de ödemiş oluyoruz.Bazı binalar için çevre temizlik vergisi ödeme konusunda muafiyet söz konusudur.Bu binalar şunlardır;

  • Genel ve Özel İl İdareleri
  • Yardım Kuruluşları
  • Üniversiteler
  • Üniversite içindeki kullanılan binalar
  • İbadethane binaları
  • Elçiliklerin kullandıkları binalar
  • Uluslar arası kuruluşların kullandığı binalar
  • Kullanılmayan konut ve iş yerleri ( Boş binanın sahibinin dilekçe ile belediyeye başvuru yapması gerekir.)

Çevre Temizlik Vergisi Ödeme

Çevre temizlik vergisi kanununa göre çevre temizlik vergisini bina veya işyeri sahibi olan herkes ödemek zorundadır.Çevre temizlik vergisi 2 taksit halinde ödenmektedir.Çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir? sorusuna cevap olarak; İlk taksit Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenirken, ikinci taksit ise Kasım ayında ödenmektedir.Çevre temizlik vergisinin yıllık artırım oranı bulunmaktadır. Her yıl bakanlar kurulunca belirlenen kararlara göre emlak vergisi, yeniden değerleme oranının yarısına kadar arttırılmaktadır.Bina,apartman ya da işyeri sahibi olan herkesin ödemek zorunda olduğu çevre temizlik vergisini ödemeden önce bildirim formu doldurulur.Bu form bir defaya mahsus olmak üzere doldurulmaktadır.Bildirim formu doldurulduktan sonra sicil numarası üzerinden takip işlemi yapılmaktadır.Çevre temizlik vergisi belediyeye giderek ödenen bir vergi değildir.Aslında biz her ay ödediğimiz su faturalarının içinde çevre temizlik vergisi de ödemiş oluyoruz.Çevre temizlik vergisi ne kadar? diye soracak olursanız ;çevre temizlik vergisi,su tüketim miktarı baz alınarak hesaplanmaktadır.Çevre temizlik vergisi oranı büyükşehir belediyesi ile diğer belediyelere göre değişmektedir.Metreküp başına harcanan su miktarı ile hesaplanan çevre temizlik vergisi, büyükşehir belediyelerinde 27 kuruş, diğer belediyelerde ise 21 kuruş olarak hesaplanmaktadır.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.