E-Devlet GSM Mobil Hat Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E Devlet GSM Mobil Hat Sorgulama

Teknoloji çağının gelmesi ile birlikte, artık yapılan dolandırıcılıkların seviyesi de akıl almaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Artık insanlar kişisel bilgilerinize ulaşarak, sizin bilgileriniz ile size ait olmayan işlemleri yapabilir ve sizi dolandırabilir. Bu durum ne yazık ki neredeyse önüne geçilemez bir hal almıştır. Şu an içinde bulunduğumuz dönem, kişisel ve özellikle kimlik bilgilerimize sahip çıkmamız ve mümkün mertebe gizli tutmaya çalışmamız gereken zamanlardır.

Yeni nesil dolandırıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi de, başka insanların üzerinden GSM mobil hatlar, yani bildiğimiz cep telefonu hattı almalarıdır. Bu dolandırıcılar, diğer insanların kimlik bilgilerine bir şekilde ulaştıktan sonra, bu insanların kimlik bilgilerini GSM mobil hatlar almak için kullanırlar. Bu durum habersiz kişi için oldukça sıkıntılıdır. Bu habersiz açılan hatların dahil olduğu çeşitli suçlar meydana geldiğinde, muhattap direk olarak hatların adına açıldığı kişi olacaktır. Ne yazık ki kimlik bilgileri çalınan kişi de genelde bu tür durumlar sonucu üzerine habersiz GSM hattı açıldığını öğrenir. Peki bu gibi istenmeyen durumlardan kurtulmanın bir yolu yok mu?

Teknoloji çağı her ne kadar birçok zorluğu ve problemi beraberinde getirmişse de, aynı zamanda bu sorunlara çözüm de yine teknoloji çağı ile birlikte gelmiştir. Artık kimlik bilgilerimizi koruyamasak da, bu bilgiler ile neler yapıldığına kısmi olarak da olsa erişebiliriz. Örneğin bahsettiğimiz GSM hatları ile ilgili durumda, artık adımıza bizden habersiz açılan GSM hattı olup olmadığını öğrenmemiz mümkündür. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, kişilerin adlarına habersiz açılan GSM hatlarından dolayı oluşan mağduriyeti önlemek amacı ile E-Devlet GSM mobil hat sorgulama hizmeti vermeye başlamıştır. Bu sayede E-Devlet üzerinden adınıza açılmış herhangi bir GSM hattı olup olmadığını öğrenmeniz mümkün olmuştur.

E-Devlet GSM Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi hakkında bilgi verecek olursak; E-Devlet sistemi, kişilerin kimlik bilgilerini kullanarak giriş yaptığı ve çeşitli durumlar hakkında sorgulama yapma ve bunun yanında çeşitli bilgilere ulaşma amacı ile oluşturulmuş bir sanal portaldır. E-Devlet sistemine giriş yapmak için, TC kimlik numaranıza ve E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifresi daha önce almamışsanız, en yakınınızda bulunan PTT şubesine gittiğinizde, kimliğinizi göstererek bir adet E-Devlet şifresi alabilirsiniz. Aldığınız bu şifre ile E-Devlet sistemine giriş yaparak adınıza açtığınız ya da sizden habersiz olarak açılan GSM mobil hatların listesine ulaşabilirsiniz. E-Devlet GSM mobil hat sorgulama ile ilgili sorularınız var ise, yazımızın devamında, bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi adım adım anlatacağız. İşte E-Devlet GSM mobil hat sorgulama süreci ve detayları;

E-Devlet GSM mobil hat sorgulama yapabilmek için öncelikle sisteme girmemiz gerekmektedir. E-Devlet GSM mobil hat sorgulama sistemine giriş yapabilmek için, verdiğimiz bağlantıdan gittiğiniz web sitesi üzerinde, karşınıza çıkan sayfadan kimlik bilgileri doğrulama işlemi yaparak sisteme giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz üzere, ekranda bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan sonra, karşınıza çıkan bölümden TC kimlik numaranızı ve PTT şubesinden edindiğiniz E-Devlet şifresini kullanarak E-Devlet GSM mobil hat sorgulama sistemine giriş yapınız.

79

E-Devlet GSM mobil hat sorgulama sistemine giriş yaptıktan sonra, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekran üzerinden, isminize kayıtlı tüm operatörlere ait telefon numaralarını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet GSM mobil hat sorgulama kısmında kendi adınıza olan hatlar ile eğer varsa haberiniz olmadan açılan hatları bulabilirsiniz. Eğer adınıza habersiz açılmış bir hat bulunuyor ise, hattın ait olduğu operatör firma ile bağlantıya geçerek bu hattın iptali işlemini başlatabilirsiniz.

E-Devlet GSM Mobil Hat Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.