E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi, boğaz köprüleri ve otoyolların kullanımı için, bu bölgelerden geçerken yapılan ücretlendirmeyi kolay bir hale getirmek amacı ile ödemelerin pasif radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi kullanılarak yapıldığı, bir tür ücretlendirme sistemidir. Bu sistem ülkemizde 2012 yılında hizmete girmiştir. Hızlı Geçiş Sistemi’nin sağladığı teknolojik kolaylık sayesinde, boğaz köprüleri ve otoyollara girişler daha akıcı hale gelmiş ve trafik sorunu bir nebze de olsa rahatlatılmıştır. Ödeme için herhangi bir duraksama yaşanmasına gerek olmaması, bu bölgelerden oldukça rahat bir geçişe imkan sağlar.

Hızlı Geçiş Sistemi’ni kullanabilmek için bir kart edinmek gerekmektedir. Bu karta yüklenen bakiye sayesinde, bahsettiğimiz boğaz köprüleri ve otoyollardan geçerken, herhangi bir duraksama yaşamadan, kullanılan teknoloji sayesinde rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi’nde kullanılan bu kartları yurt genelinde PTT şubelerinden ya da anlaşmalı bankalardan temin edebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi her kullanıldığında, karta yüklenen bakiyeden geçiş ücreti düşürülür. Fakat kullanıcı için her geçişi aklında tutup ne kadar bakiye kaldığını hesaplamak biraz yorucu bir durum olabilir. Bu nedenle Hızlı Geçiş Sistemi kartlarındaki bakiyeyi öğrenmek, içerisinde geçiş için yeterli miktar olup olmadığına bakmak için sanal bir sistem kullanılmaktadır. Zira, kartta yeterli bakiye olmadan geçiş yapıldığında kullanıcı çeşitli sıkıntılar ile karşılaşabilmektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi kartının içerisindeki bakiye, yeni düzenlemelerden önce, PTT’nin internet şubeleri üzerinden kontrol edilebilmekteydi. Önceden PTT web sitesine giriş yaptıktan sonra, Hızlı Geçiş Sistemi kullanıcı işlemleri üzerinden bakiye kontrolü yapılabiliyordu. E-Devlet sisteminin hayatımıza girmesi ile birlikte, bu bakiye sorgulama işlemi de E-Devlet üzerinden yapılmaya başlandı. Daha doğrusu, bir alternatif olarak E-Devlet üzerinden sorgulama da hizmete açılmış oldu. PTT ile birlikte işbirliği içerisinde hazırlanan bu sistem sayesinde artık TC kimlik numaranıza tanımlı Hızlı Geçiş Sistemi hesaplarınıza dair detaylı bilgilere E-Devlet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet sistemini bilmeyen okurlarımız için kısaca bahsedecek olursak, vatandaşlık bilgilerinin kullanılarak giriş yapıldığı ve kişiye ait çeşitli bilgilerin bulunduğu ve çeşitli sorgulamaların yapılabildiği sanal bir sistemdir. Bu sisteme giriş yapabilmek ve ihtiyacınız olan işleme ulaşabilmek için, öncelikle TC kimlik numaranıza ve bir adet E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacak. E Devlet şifresini daha önce almamışsanız, en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile giderek bu şifreyi edinebilirsiniz. Şifreyi edindikten sonra TC kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yaparak E-Devlet HGS bakiye sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sistemden Hızlı Geçiş Sistemi kartınızdaki bakiyeyi kontrol etmek istiyor fakat nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız, yazımızın devamında adım adım E-Devlet HGS bakiye sorgulamayı anlatacağız. Oldukça basit bir işlem olan E-Devlet HGS bakiye sorgulama işlemi yapabilmek için, izlemeniz gereken adımlar aşağıdadır.

E-Devlet HGS bakiye sorgulama için yapmanız gereken şey oldukça basit. E-Devlet HGS bakiye sorgulama için aşağıda verilen bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Verilen E-Devlet HGS bakiye sorgulama bağlantısına tıkladıktan sonra açılan sayfadan sisteme giriş yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir sayfa ile karşılaştığınızda, ortada bulunan “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayınız.

45

E-Devlet HGS bakiye sorgulama için karşınıza gelen ekrandan gerekli boşluklara TC kimlik numaranızı ve eğer yoksa PTT şubelerinden edinebileceğiniz E-Devlet şifrenizi girerek, sisteme giriş yapın.

Adsız

Zaten E-Devlet HGS bakiye sorgulamayı verdiğimiz linkten yapacağınız için, giriş yaptıktan sonra web sitesi sizi direkt olarak HGS bakiye işlemleri ile ilgili sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfadan giriş yaparken kullandığınız TC kimlik numarası üzerine tanımlı bütün HGS hesaplarına dair bakiye dökümlerine rahatlıkla ulaşabilir ve E-Devlet HGS bakiye sorgulamanızı yapabilirsiniz.

E-Devlet HGS Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.