E-Devlet HGS Borç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet HGS Borç Sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi, kısaltması olan HGS ile de bilinen ve boğaz köprüleri, otoyollar gibi bölgelerdeki geçişlerde kullanılmak için geliştirilen ve bu bölgelerden geçerken yapılan ücret ödeme işlemini daha kolay bir hale getirmek için geliştirilen bir tür ücretlendirme sistemidir. Ücretlendirme yapılırken pasif radyo frekansı ile alakalı geliştirilen bir teknoloji sayesinde, ödemeler için durmaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde ödeme yapılmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi, ülkemizde ilk olarak 2012 yılında hizmete girmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Bu sistemin kullandığı teknoloji sayesinde, boğaz köprülerinden geçerken ve otoyolları kullanırken ödediğimiz ücretlerin ödenme işlemi, gişesiz bir hale getirilmiştirÖnceden gişeden ödeme yapmak gerekiyorken, şu an, kullanılan bir kart sayesinde, otoyol ve boğaz köprülerinin girişlerinde bulunan bir alet sayesinde, ücretlendirme otomatik olarak hesabınızdan kesilmektedir. Bu durum, otoyol ve boğaz köprülerindeki akışı hızlandırmış ve trafik sorununu bir nebze olsun rahatlatmıştır.

Hızlı Geçiş Sistemi bir adet manyetik kart ile kullanılmaktadır. Bu kartı aldıktan sonra, içerisinde istediğiniz miktarda bakiye yükleyebilirsiniz. Yüklediğiniz bu bakiyeler sayesinde Hızlı Geçiş Sistemi kullanılan bölgelerden geçerken, herhangi bir duraksama yapmadan otomatik olarak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. HGS’ye ait kartları, herhangi bir PTT şubesinden ya da sistem ile anlaşmalı bankalardan alabilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi’nde, bu sistemin uygulandığı bölgeden her geçişte, bakiyeden belirlenen miktarda bir geçiş ücreti alınmış olur. Fakat sistemin geçiş sırasında bakiye olup olmadığını kontrol edecek bir mekanizması olmadığı için, eğer bu bölgelerden geçiş yaparken kartınızda yeterli miktarda bakiye bulunmazsa, bu durum HGS hesabınıza borç yansıyacağı anlamına gelmektedir. HGS hesabındaki bakiyeyi kontrol etmenin birkaç yolu bulunmaktadır. PTT web sitesi ya da E-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak, HGS hesabınızda ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilir ve bu sayede yeterli miktarda bakiye bulundurabilirsiniz. Fakat insanların her an bu şekilde bu kontrolü yapması mümkün olmayabilir ve her geçişi de sayıp ne kadar bakiye kaldığını hesaplaması imkansızdır. Bu nedenle zaman zaman HGS hesaplarına borç yansıtılması kaçınılmaz olabilir. Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

E-Devlet HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi’nde bakiyesiz geçişler sonucu, HGS hesabınıza yansıtılan borçları, E-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Oldukça basit bir işlem olan E-Devlet HGS borç sorgulama işlemi sayesinde, borçların ödeme süreleri geçmeden öğrenip ödemek mümkün olmuştur. Eğer E-Devlet HGS borç sorgulamayı nasıl yapacağınıza dair bir fikriniz yok ise, yazımızın devamında bulunan adımları takip ederek, E-Devlet HGS borç sorgulama işlemlerini rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

E-Devlet HGS borç sorgulama yapabilmek için, öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet HGS borç sorgulama için TC kimlik numaranıza ve bir adet E-Devlet giriş şifresine ihtiyacınız olacak. Bu E-Devlet giriş şifresini daha önce almamışsanız, sistemi ilk kullanacak kişiler, en yakın PTT şubelerine gidip, kimliklerini kullanarak E-Devlet şifresi edinebilirler. Şifrenizi de aldıysanız, ilk yapmanız gereken E-Devlet sistem sayfasına gitmek. Verdiğimiz bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfa üzerinden, görselde altı kırmızı çizili olarak görüleceği gibi “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra E-Devlet HGS borç sorgulama için yeni bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

963

Adsız

Açılan yeni sayfada üstteki görselde görebileceğiniz gibi, gerekli olan boşluklara TC kimlik numaranızı ve PTT şubelerinden edindiğiniz E-Devlet şifrenizi girerek, sisteme giriş yapınız. Sisteme verdiğimiz linkten girdiğiniz takdirde, web sitesi sizi direk olarak giriş yaptığınız TC numarasına kayıtlı HGS hesabını kontrol edebileceğiniz sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfadan E-Devlet HGS borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet HGS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.