E-Devlet Parsel Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Parsel Sorgulama

Ülkemizde ve dünyanın hemen hemen her yerinde, bir araziyi, gayrimenkulü ya da bir binayı, herhangi bir kişiye ait olduğunu ispatlamak için, çeşitli belgeler kullanılmaktadır. Bu belgeler sayesinde bireyler herhangi bir toprak parçası üzerinde hak iddia edebilirler. Bu resmi belgeler, kişinin belirlenen yer üzerindeki haklarının bir nevi koruyucusu olarak işlev görmektedir. Biz bu resmi belgelere kısaca tapu diyoruz. Ülkemizde de bireylere ait arsalar binalar ve buna benzer mal varlıkları için, tapu denilen bir belge kullanılmaktadır. Tapuda belirtilen yer, tapuda ismi geçen kişi ya da kişilere ait olup, başka herhangi bir kimse tarafından izinsiz olarak kullanılamamaktadır.

Kişiler, bu tür mallar üzerindeki sahibiyeti tapu ile ispatladıkları için, tapu dediğimiz belge aslında sanıldığından çok daha önemlidir. Tapular ile ilgili işlemlerden devlet kademesinde Tapu Kadastro Müdürlüğü ilgilenmektedir. Eğer üzerinize olan tapuların durumu ile ilgili herhangi bir işlem yapmanız gerekiyorsa, işinizi bu kurumda halletmeniz gerekecektir. Kişinin sahip olduğu arsa ya da binaların sayısı arttıkça üzerine olan tapuların sayısı da artmaktadır. Bu durum ilerleyen zamanlarda takip edilmesi güç durumlar doğurabilir. Zira tapu ile ilgili işlemler sadece belgenin oluşturulması ile sınırlı kalmamaktadır. Kişi, sahip olduğu her gayrimenkul için yani üzerinde olan her tapu için bir vergilendirmeye tabii tutulur. Bu vergiler zamanında ödenmediği takdirde, faiz birikerek sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkartabilir. Aynı zamanda tapu sahibi kişinin vefatı sonucu, tapu dediğimiz bu belge, o kişinin varislerini de ilgilendiren bir hal alacaktır. Miras yolu ile bu mallar paylaşımı için, resmi belgeler olan tapulara başvurulur ve tapuda ismi geçen kişinin varisleri arasında mal paylaşımı yapılmaktadır.

Bu nedenle, zaman zaman bu tapuları kontrol etme ya da bu belgeleri ilgilendiren işler gerekebilir. Herhangi bir sorgulama işlemi gerektiğinde eskiden kişiler az önce bahsettiğimiz kuruma gidip, işlemlerini gün boyu sıra bekleyerek o devlet dairelerinde halletmek zorundaydılar. Yeni teknoloji ile birlikte, bu durum da ortadan kalktı ve tapu, parsel sorgulama işlemleri internet üzerinden halledilmeye başlanarak çok daha kolay bir hal aldı. Artık devlet dairelerinde sıra beklemeye gerek kalmadan kolaylıkla bu işlemleriniz E-Devlet üzerinden halledebilirsiniz.

E-Devlet Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet dediğimiz oluşum, kişilerin resmi işlemlerini yapabilecekleri, resmi birtakım belgelerine ulaşabilecekleri ve çeşitli sorgulamaları yapabilecekleri bir sanal devlet oluşumudur. Son yıllarda hayatımıza yaptığı hızlı bir girişle, bu tür zaman kaybettiren işleri rahatlıkla halledebilir hale gelmemiz sağlanmıştır. E-Devlet sistemini kullanabilmek için, TC kimlik numarasına ve bir adet E-Devlet giriş şifresine ihtiyaç vardır. Eğer ilk defa E-Devlet sistemi kullanılacak ise ve şifrenizi nereden alacağınızı bilmiyorsanız, en yakındaki PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek, E-Devlet giriş şifresi alabilirsiniz. Her şey tamamladıysa eğer, ihtiyaç halinde E-Devlet parsel sorgulama işlemini kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Eğer daha önce E-Devlet parsel sorgulama yapmadıysanız ve E-Devlet parsel sorgulamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yapmanız gereken yazımızın devamında anlattığımız adımları uygulamak olacaktır.

Öncelikle yapmanız gereken E-Devlet parsel sorgulama sistemine giriş yapabileceğimiz web sayfasına gitmektir. E-Devlet parsel sorgulama için verdiğimiz link üzerinden açılan sayfada, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir görüntü çıkacaktır. Buradan sonra E-Devlet parsel sorgulama için yapmanız gereken işlem, görselde gördüğünüz gibi altı kırmızı bir çizgi ile çizilmiş olan “kimliğimi şimdi doğrula” isimli butona tıklamaktır.

12

Bu butona tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada E-Devlet parsel sorgulama için TC kimlik numarasını ve PTT şubelerinden edinebileceğiniz E-Devlet şifresini girerek sisteme girişi yapabilir ve E-Devlet parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Parsel Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.