E-Devlet Plaka | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Plaka

Plaka her araçta bulunan ve o araç için bir nevi kimlik görevi görmektedir. Bu kimlik üzerinde ise araca ait pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler arasında aracın modeli, markası, üretim tarihi, aracın hasar, kaza ve yapmış olduğu arıza kayıtları, araca ait trafik ve vergi borçlarının olup olmadığı, aracın şahsa ait olduğu yada ticari olduğu, aracın kime ait olduğu, çalıntı olup olmadığı, sigorta poliçeleri, eğer bir kaza sonucu aracın herhangi bir parçası değişmiş ise, değişen parçanın ne olduğu ve ne kadarlık bir ücreti olduğu gibi pek çok bilgi aracın plaka numarasından kolayca öğrenilebilmektedir. Bu yüzden araçlar için plaka numarası oldukça önemlidir.

Özellikle 2. el araç alıp satımı ile uğraşan veya 2. el araç alacak kişilerin bu sorgulamayı yapması büyük bir önem arz etmektedir. Çalıntı ve hırsızlık gibi durumların tespitinin yanı sıra, aracın kazalı olup olmadığını da sorgulatarak, herhangi bir dolandırıcılık durumunun da önüne geçilmiş olur. Plaka numarasından araca ait bilgilere kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu işlem artık internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bu gibi bir durumda herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan tamamen sanal ortam üzerinden plaka sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte pek çok kolaylıkta ortaya çıkmıştır. Bu kolaylıklar arasında internet bankacılığı, internet üzerinden fatura ödeme, alışveriş işlemleri, sosyal medya araçları ve haber siteleri sayesinde gündemi takip etme gibi kolaylıklar yer almaktadır. Ayrıca bu işlemlerin arasına E-Devlet sorgulama işlemleri de dahil edilebilir.

E-Devlet kapısı üzerinden resmi kurumlara ait çoğu sorgulama işlemleri sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlemleri tamamen internet üzerinden yapacağınızdan dolayı, alakalı resmi kuruma giderek vakit kaybetmenize de gerek kalmaz. Bu E-Devlet işlemlerinden biri de E-Devlet plaka sorgulama işlemidir. Yazının geriye kalan kısmında E-Devlet plaka sorgulama ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet plaka sorgulama işlemini E-Devlet kapısı üzerinden yapabilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. Bu şifre ile E-Devlet sorgulama işlemlerinin, kişisel bilgiler gerektiren büyük bir kısmını yapabileceksiniz. Günümüzde E-Devlet şifresinin dağıtım işlemini PTT şubeleri yapmaktadır. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için ilk olarak size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve E-Devlet şifresi almak istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. Ardından görevli arkadaşa, kimlik bilgilerinizi göstererek, E-Devlet şifrenizi sadece 2 TL karşılığında elde edebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra E-Devlet plaka sorgulama işlemi için ilk olarak E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Bu site üzerinde, E-Devlet resmi kurum sorgulamalarının olduğu sayfaya ulaşabilmek için sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

e-hizmetler

Hemen ardından sorgulama işlemlerinin bulunduğu sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfa harf sırasına göre düzenlenmiştir. Sol kısımda yer alan çubuktan E-Devlet plaka sorgulama için E harfine gelerek Emniyet Genel Müdürlüğü başlığını bulunuz. Bu başlık altında yer alan Araç Sorgulama butonuna tıklayınız.

araç sorguka

 

Bu aşamada E-Devlet plaka sorgulama için ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak devam ediniz.

kşd

Karşınıza kimlik bilgilerinizin istendiği bir sayfa çıkacaktır. Bu bilgiler arasında TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. İstenilen kısımlara bu bilgileri giriniz ve sorgulama işleminizi tamamlamak için Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece internetin sağlamış olduğu kolaylıklar arasında bulunan, E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet plaka sorgulama işleminizi de başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.