E-Devlet Prim Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Prim Sorgulama

İnsanlar hayatlarını kazanmak amacı ile herhangi bir işe başladıklarında, geçirdikleri her bir gün sayısı hanelerine işler. Bu işlenen günler, emeklilik durumunu hesaplamak için kullanılmaktadır. Günümüzde iş bulmanın ne kadar zor bir durum olduğunu hepimiz biliyoruz. Artık insanlar, işin niteliğine ve getirilerine bakma lüksü bile bulamamaktadır. Fakat her ne olursa olsun, düzgün bir işte çalışıyor olmak, her sabah sevdiğiniz bir eylemi yapmak için uyanmanız anlamına gelmektedir. Ayrıca bir işi iyi yapan şey, sadece o işi yaptığınız sürece tecrübe ettikleriniz ve size maddi manevi kattıkları değil, aynı zamanda o işi bıraktığınızda ne olacağı da, o işin iyi ya da kötü olup olmadığını belirlemektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi emeklilikten bahsediyoruz.

Emeklilik durumu, bireylerin belli bir işte yeteri kadar süre boyunca çalıştıktan sonra, birtakım yasal halleri de yerine getirme şartı ile o işi bırakması ve kalan hayatında sosyal güvence altında aylık belirli bir ücret alarak yaşamına devam etmesidir. Emekliliğin ne zaman olacağı, emekli olunduğunda ne kadar miktarda maaş alacağınız, emekli olmadan önceki işin bazı durumları incelenerek elde edilmektedir. Bu nedenle çalışılan her bir iş günü, o kişinin hanesine eklenmektedir. Bu iş günleri yeterli sayıya ulaştığında, kişinin o işten emekliye ayrılma hakkı doğacaktır.

Bir kişi, emekliliği hakkında bilgi almak istiyor ise, öncelikle sigorta primi hesaplaması yapmalıdır. Sigorta primi dediğimiz şeyi özetle anlatacak olursak, çalışılan işte doldurulan zamandır. Bu durumda prim sorgulaması yapılması gerekir. Prim sorgulaması yapılması, hayatımıza internet girmeden önce oldukça zahmetli bir iş olabiliyordu. Fakat artık her işimiz gibi bu prim sorgulama işlemini de kolaylıkla internet üzerinden yerimizden kalkmadan halledebilmekteyiz. Artık E-Devlet sistemi üzerinden sigorta prim sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, E-Devlet sistemi, internet üzerinden kullanabileceğimiz ve normalde devlet dairelerinde uzun kuyruklar bekleyerek yapacağımız işlemleri daha rahat bir şekilde halletmemizi sağlayan sanal bir sistemdir. Bu sistem üzerinden vatandaşlık bilgilerine, çeşitli sorgulama işlemlerine ve bazı önemli belgelere rahatlıkla ulaşılabilmektedir. E-Devlet sistemini kullanmak için ise TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yeterlidir. E-Devlet şifresini ilk kez alacaklar ve şifresini unutmuş kişiler, en yakınlarında bulunan PTT şubesine kimlik ile birlikte giderek, E-Devlet sistemine giriş şifresi edinebilirler.

E-Devlet hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, E-Devlet prim sorgulama işleminin nasıl yapıldığına geçebiliriz. E-Devlet prim sorgulama yaparken üç farklı kategori bulunmaktadır. Eğer SSK üzerinden sigortalı iseniz 4A ibaresinden, diğer sigorta türlerine dahil iseniz 4B ya da 4C üzerinden E-Devlet prim sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet prim sorgulama yapmak için öncelikle E-Devlet sitesinden gerekli bölümlere girmemiz gerekmektedir. Vereceğimiz linkler ile direk olarak uğraşmadan bu kısımlara ulaşabilirsiniz. Verdiğimiz linklerden ihtiyacınız olan sorgulama sayfasına girdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır. Çıkan ekranda, görselde gördüğünüz gibi altı kırmızı olarak çizilmiş “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapma penceresini açacaksınız.

4

Butona tıkladıktan sonra karşınıza alttaki görselde görebileceğiniz gibi bir ekran çıkacaktır. Bu sayfada, TC kimlik numaranızı ve PTT şubelerinden edinebileceğiniz E-Devlet giriş şifrenizi gerekli yerlere yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayarak sisteme girebilirsiniz. Girişinizi yaptıktan sonra E-Devlet prim sorgulama işleminizi rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

Kimlik Doğrulama Platformu

E-Devlet Prim Sorgulama 4A İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Prim Sorgulama 4B İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Prim Sorgulama 4C İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.