E-Devlet Sabıka Kaydı | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Sabıka Kaydı

Türksat A.Ş tarafından 18 Aralık 2008 tarihinde hayatımıza kazandırılmış olan e devlet kapısı sayesinde hayatımızda bir çok yenilik ve kolaylıklar meydana gelmiştir. E-Devlet sistemi üzerinden bir çok kurum ve kuruluşa ait hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetler hem kullanıcıların hem de bu kurum ve kuruluşta çalışan kişilerin hayatını fazlasıyla kolaylaştırmıştır. E-Devlet Sabıka Kaydı hizmeti de Adalet Bakanlığının e devlet kapısı üzerinden sunmakta olduğu hizmetlerdendir. Bu hizmet sayesinde e devlet sistemini kullanarak adli sicil kaydınızı çok kolay bir şekilde internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sabıka Kaydı başka bir kullanım şekliyle Adli sicil kaydı kişinin suç geçmişi olup olmadığı konusunda yetkili kişilere bilgi veren bir belgedir. Sabıka kaydı belgesi özellikle iş başvurularında işveren tarafından istenmektedir. Bu belge sadece kişinin kendisine veya özel durumlar için kişinin vekiline verilir. Sabıka Kaydı özel bir belge olduğu için sadece yetkili kişilerle paylaşılmalıdır.

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Sabıka Kaydı sorgulama hizmetini kullanmak için ilk olarak e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için e devlet sisteminde kimlik doğrulaması yapmanız gereklidir. Kimlik doğrulama işleminizi e devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı yollarından istediğiniz herhangi bir tanesi ile yapabilirsiniz. Ancak e devlet kapısına girişte en yaygın kullanılan yöntem e devlet şifresi kullanarak sisteme giriş yapmaktır. Bunun için ise e devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifreniz yoksa bu şifreyi istediğiniz PTT şubesine bu şifreyi alabilirsiniz. E-Devlet Sabıka Kaydı hizmetini kullanırken dikkat etmeniz önemli bir hususta şudur ki; almak istediğiniz E-Devlet Sabıka Kaydı belgesini vereceğiniz kurum türünü resmi veya özel olarak seçmeniz ve belgeyi hangi iş için kullanacağınızı sistem üzerinden seçmeniz gerekmektedir.  Bu hizmetin E-Devlet kapısında ki tam adı Adli Sicil Kaydı Sorgulama’dır.

1.ADIM

777

2.ADIM

123456

Ok ile gösterilen kısıma T.C kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazınız. Ardından “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Almış olduğunuz E Devlet Sabıka Kaydı belgesinin üzerinde barkod numarası bulunmaktadır. Bu barkod numarası sayesinde belgeyi teslim ettiğiniz kurum yetkilileri sizin T.C. kimlik numaranızı ve bu barkodu kullanarak belgenin doğruluğunu kontrol edebileceklerdir. Bu işlemi gerçekleştirerek E-Devlet Sabıka Kaydınızı sorgulamanız mümkündür.

E-Devlet Sabıka Kaydı Belgenizi Görüntülemek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.