E-Devlet SSK Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet SSK Sorgulama

SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu, ülkemizde sosyal güvence sağlayan kurumlardan birisidir. Çalışan her bireyin bir sağlık güvencesi ile korunma hakkı vardır. Ülkemizde bu hak Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu denilen kurumlar sayesinde yerine getirilmektedir. Emekli Sandığı, devlet kurumlarında çalışan memurlar için bir sağlık güvencesi sağlamaktadır. SSK ise diğer işlerde çalışan kişileri kapsamaktadır. SSK’nın sağladığı sağlık güvencesi, çalışılan iş sırasında yaşanan rahatsızlıklar ya da iş dışında geçirilen hastalık gibi durumlarda kullanılabilir. Aynı zamanda bu sosyal güvence, kişiyi emekli olduktan sonra da kapsamaktadır. Aynı zamanda bu sağlık güvencesinden sigortalı kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları gibi aile bireyleri de yararlanabilmektedir.

Bu sağlık güvencesinin işleyebilmesi için, işveren tarafından ilgili kurumlara her ay gerekli miktarda o çalışan adına bir ücret yatırılması gerekmektedir. Bu ücret yattığı her ay, çalışanın işte çalışıyor olduğu resmi olarak kanıtlanmış olur ve sağlık güvencesinden yararlanmaya devam etmektedir. Çalışanların sağlık güvenceleri olma durumu, devlet tarafından belirli kanunlar ile korunmaktadır. Her işveren çalıştırdığı her kişi için, sigorta yaptırmak zorundadır. Bazı durumlarda işverenler kaçak işçi çalıştırırlar ve bu işçiler resmi olarak var olmadıkları için bunlara sigorta yapmak zorunda kalmaz. Bu durum çalışanlar için oldukça sakıncalıdır. Bazı durumlarda ise çalışan kişi, sigortası yattığını sansa da işvereni sigortası için gerekli ücreti ilgili kurumlara yatırmıyor olabilir. Kurum ise bu gibi durumların önüne geçebilmek için, sigortalı kişilere, sigorta primleri ve sigortaları ile ilgili işlemleri kontrol edebilmeleri için SSK sorgulama imkanı sunmuşlardır.

Normalde bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için çeşitli kurumların dairelerine gidip sıralara girmek ve büyük vakitler harcamak gerekirdi. Fakat yeni gelişen teknolojiler ve bu teknolojilerin devlet kademelerinde kullanılması ile birlikte, devlet dairelerinde gereksiz vakit geçirme durumu ortadan kalkmış bulunmaktadır. Artık sık sık her yerde karşımıza çıkan ve birçok alanda kullanımı olan E-Devlet sistemi sayesinde bu tür işlemleri bilgisayar karşısında sıra bekleyip vakit kaybetmeden yapabilmekteyiz.

E-Devlet sistemini daha önce kullanmamış olan okurlarımız için tekrar anlatalım. E-Devlet sistemi, normalde devlet dairelerinde sıralar bekleyerek yapacağımız birçok işlemin internet üzerinden halledilmesine olanak sağlayan bir sanal ortamdır. E-Devlet sisteminden vatandaşlık bilgilerine, birazdan bahsedeceğimiz SSK sorgulamaları gibi sorgulamalara ya da birtakım önemli belgelere ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanmak ise çok basittir. Sadece TC kimlik numarası ve E-Devlet giriş şifresi yeterlidir. E-Devlet giriş şifresi ise ilk defa alacaklar ya da kaybedenler için, PTT şubelerinden 2 TL gibi bir ücret karşılığında temin edilebilmektedir.

E-Devlet SSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet SSK sorgulama işlemi, E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Daha önce E-Devlet SSK sorgulama yapmamış olan okurlarımız için adım adım anlatacağız. E-Devlet şifresi de aldıktan sonra, işlemlere başlayabilmek için hazırsınız demektir.

E-Devlet SSK sorgulama için öncelikle vereceğimiz linkten sistemin sayfasına giriş yapmalısınız. E-Devlet SSK sorgulama sistem sayfasına gidebilirsiniz. E-Devlet SSK sorgulama sistem sayfasına gittikten sonra, karşınıza aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada görselde altı çizili olarak gösterilen “kimliğimi şimdi doğrula” isimli butona basarak, kimlik bilgileri ve şifre gireceğiniz ekrana geçiş yapacaksınız.

4

E-Devlet SSK sorgulama sistemi giriş ekranına geçtikten sonra yapmanız gereken şey çok basit. Aşağıdaki görselde gösterdiğimiz gibi, gerekli yerlere TC kimlik numaranızı ve PTT şubelerinden alabileceğiniz E-Devlet giriş şifresini yazdıktan sonra, sisteme giriş butonuna basınız.

edevlet2

Bu işlemi de hallettikten sonra, karşınıza çıkan sayfadan E-Devlet SSK sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

E-Devlet SSK Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.