E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama

Vergiler devletlerin finans kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Devlet, kendi vatandaşlarına yönelik birtakım gereksinimleri karşılamak ile görevlidir. Bu gereksinimler, en basitinden en kompleksine büyük bir yelpazeyi kapsamaktadır. Örneğin ulaşım için yol inşa etmekten, kişisel güvenliğe kadar birçok konu devlet güvencesi altındadır. Devletler de kişilerin bu tür gereksinimlerini karşılamak için çeşitli finansal kaynaklara ihtiyaç duyar. Vergilendirme sisteminin olmasının asıl nedeni aslında bunda yatar. Vergiler kişilerden direk ya da dolaylı bir şekilde olmak üzere birtakım farklı yöntemlerle alınabilmektedir. Fakat toplanan bu vergiler yine bir şekilde vergi veren kişiler için kullanılacaktır.

Ülkemizde vergilendirme sistemi birçok durumu kapsamaktadır. Vergilerin dolaylı ya da direk alınıyor olması ile kastettiğimiz şey aslında budur, vergilerin çeşididir. Örneğin dışarıda bir markette, bakkalda ya da süpermarkette alacağınız her şeyin fiyatına vergiler dahildir. Katma değer vergisi bunun en bilinen örneğidir. Yani istemeden de olsa o vergiyi veririz. Bir diğer yandan, vergilendirmeler direk olarak bireyleri de etkileyebilmektedir. Bir kişi sahip olduğu özel taşıt, konut ya da diğer gayri menkulleri dolayısı ile vergilendirmeye tabii tutulabilir. Bu kişiler hangi durumu kapsıyor ise, her yıl o durum nedeni ile devlete bir miktar vergi ödemek zorundadır.

Peki bireyler olarak, dışarıda zorunlu olarak alınanlar dışında ne tür vergiler vermemiz gerektiğini nereden bileceğiz? Her ne kadar bazı çizgilerle belirtilmiş olsa da net olarak vergi ve vergi borcu kavramlarına insanlar aşina olmayabilir. Vergilendirme ve vergilerin alınması ile ilgilenen devlet kurumlarından bu konuda bilgi alınabilir. Örneğin özel bir durumdan dolayı vergi ödemekle yükümlüyseniz, bu miktarı ödemediğiniz takdirde bu vergi borca dönüşür ve ileride yasal işlem başlatılma durumu söz konusu olabilir. Bu neden ile vergi borcu takip etmek önemlidir. Vergi borcu normalde kişilere ilgilenen kurumlar aracılığı ile iletilmektedir. Fakat bu durum çok da pratik sayılmaz. Yeni uygulanmaya başlayan sistemlerle birlikte artık vergi borcu öğrenme işlemi çok kolay bir hal almıştır. Artık vergi borcu sorgulama işlemi hatta vergi borcu ödeme işlemi internet üzerinden yapılabilir. Vergi borcu sorgulama işlemi şu an E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemini daha önce kullanmamış okurlarımız için tekrar anlatalım. E-Devlet sistemi, çeşitli resmi işlemleri devlet daireleri yerine internetten yapmamıza imkan sunan bir sanal sistemdir. Bu sistem üzerinden vatandaşlık bilgilerine ulaşabilir, vergi sorgulama gibi çeşitli sorgulamalar yapabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanmak oldukça kolaydır. Bu sisteme giriş yapmak için ihtiyacınız olan tek şey, TC kimlik numaranızın yanında E-Devlet giriş şifresidir. Bu şifreyi daha önce almamış okurlarımız, PTT şubelerine gidip 2 TL karşılığında E-Devlet giriş şifresi edinebilirler. Dediğimiz gibi, vergi sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet vergi borcu sorgulama işlemini daha önce yapmadıysanız yazımızın devamındaki adımları yerine getirerek rahatlıkla işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet vergi borcu sorgulama için ilk yapmanız gereken E-Devlet web sitesine girmektir. E-Devlet vergi borcu sorgulama için verdiğimiz linkten siteye giriş yaptığınız zaman, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

7

E-Devlet vergi borcu sorgulama için daha sonra yapmanız gereken şey, bu sayfa üzerinde resimde göreceğiniz gibi “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basmak olacak. Butona bastığınızda E-Devlet vergi borcu sorgulama için karşınıza yeni bir sayfa açılacaktır. Açılan yeni sayfa üzerinde sisteme giriş için gerekli kısımlara TC kimlik numaranızı ve E-Devlet giriş şifrenizi yazdıktan sonra “sisteme giriş” butonuna tıklamalısınız. Sisteme girdikten sonra açılan sayfada, verdiğimiz link üzerinden giriş yaptığınız için direk olarak E-Devlet vergi borcu sorgulama sayfasına gideceksiniz. E-Devlet vergi borcu sorgulama işleminizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.