E-okul Bilgilendirme Sistemi | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-okul Bilgilendirme Sistemi

Dünyada meydana gelen teknolojik yenilikler birçok alanda insanların kullanımına sunulmaya başlamıştır. Artık insanlar işlemlerini bu teknolojik yeniliklerin ortaya çıkardığı kolaylıklar neticesinde önceki nesillerin aksine çok daha kolay bir biçimde yerine getirebilme imkanına sahip oldular. Bu yenilikler birçok farklı alanda ortaya çıkmış bulunmaktadır. İnsan ilişkilerini içeren ve insanların sürekli kullanmış olduğu birçok farklı alan bugün bu yeniliklere adapte olmuş ya da olma aşamasında olduğu söylenebilir. Bankacılık sektörü, gıda sektörü, eğitim sektörü vb birçok farklı alan bugün bu yenilikleri oldukça yakından takip etmektedir. Bu yeniliklerden en göze çarpanı ise insanların hayatına girdikten sonra bir anda geniş bir kullanıcı alanı bulan internet teknolojisi olduğu söylenebilir. Bireyler bugün internet teknolojisi sayesinde yaratılan ortamlar ve aygıtlar sayesinde işlemlerini kolay bir biçimde yerine getirebilmenin avantajını yakalamışlardır. Bireylerin internete bağlanabilmelerine imkan sağlayan interneti destekleyen aygıtların yani bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlarında yaygınlaşması sayesinde internete erişim imkanı kolaylaşmış ve internete ulaşılamayan bir alan neredeyse kalmamıştır. Bugünkü yazımızda internet üzerinden eğitim amaçlı takip sistemlerinden biri olan e-okul bilgilendirme sisteminin nasıl kullanıldığı, e-okul bilgilendirme sisteminin ne olduğu ve e-okul bilgilendirme sistemine nasıl ulaşılabileceği konusuna değineceğiz.

E-okul Bilgilendirme Sistemi Nedir?

Dünyada olduğu gibi gelişen teknolojiyi ülkemizde yakından takip etmekte ve bir yenilik varsa ilgili sektörün bu yeniliğe adapte olması sağlanmaktadır. Dünyada gelişen eğitim sistemlerinin de ülkemizdeki eğitim sistemine adapte edilmesi bu noktada önem arz etmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ve teknolojik aygıtların artması sonucu bireyler artık bu aygıtlar ve internet üzerinden işlemlerini yerine getirebilir bir hal aldılar. E-okul bilgilendirme sistemi de bu yeniliklerden biridir. Günümüzde kullanılan e-okul bilgilendirme sistemi, ülkemizde yaklaşık on yıldır kullanılan bir teknolojik yenilik olduğu söylenebilir. Geçen bu on yıllık süreçte geliştirilen e-okul bilgilendirme sistemi, artık bireylerin velisi oldukları öğrencilerin okul bilgilerine daha kolay şekilde erişim sağlamasına olanak sağlamaktadır. Önceden bireyler velisi oldukları öğrenci hakkında bilgi almak için veli toplantıları beklenirdi ya da okula gelinerek bilgi alınırdı. Bu öğrencinin durumu, öğrencinin devamsızlık bilgisi, öğrencinin notları gibi geniş bir çerçeve dahilinde sorgulanır ve uzun bir zaman diliminde gerçekleştirilirdi. Ancak bu geliştirilen e-okul bilgilendirme sistemi sayesinde bireyler velisi oldukları öğrencilerin genel durumları, not bilgileri, devamsızlık durumları ya da öğrenilmek istenen diğer durumları kolayca internet üzerinden öğrenebilme imkanı sağlandı. Artık velilerin internete girebildikleri herhangi bir noktadan e-okul bilgilendirme sistemine ulaşabilirler ve bu öğrenciler hakkındaki detaylara kolayca ulaşabilirler.

e-okul veli bilgilendirme sistemi, öğrencilerin notlarını kolayca öğrenebildikleri ve not durumları hakkında detaylı bilgi edindikleri bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu platform öğrenci velileri ve öğrencilerin olduğu kadar okul idaresi ve öğretmenler içinde oldukça kullanışlı bir dijital ortamdır. Öğretmenlerin, yanlarında taşımak zorunda oldukları ve öğrencilerin notlarını kayıt ettikleri çok sayıda defterden kurtulmalarını yine e-okul bilgilendirme sistemi sağlamıştır. Keza okul idaresi de okulun dönem sonunda öğrencilere vermek durumunda olduğu karnelerin basımında uzun zaman alan düzenlemeleri de e-okul bilgilendirme sistemi sayesinde daha kolay bir şekle bürünmüştür. Önceden okul idaresinin kimlerin takdir belgesi alacağı, kimlerin teşekkür belgesi alacağı, kimlerin sınıf tekrarı yapması gerektiği gibi bilgileri teker teker incelemek durumunda kalıyorlardı. Ancak e-okul bilgilendirme sistemi sayesinde bütün veriler interaktif ortamda kayıtlı tutulmakta ve okulun dönem sonu geldiğinde sistem kimin belge alacağı kimin sınıf tekrarı yapacağını ortaya koyuyor ve okul idaresindekilere sadece belgeyi bastırma görevi düşmektedir.

Yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak e-okul bilgilendirme sistemine ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için öğrenci T.C. Kimlik No, öğrenci okul no ve güvenlik kodunun girilmesi durumunda sisteme kolayca giriş yapılabilir ve ilgili bilgilere ulaşılabilir.

sda

E-okul Bilgilendirme Sistemine Erişmek için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.