E-Okul Karne Notları Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Okul Karne Notları Öğrenme

Ülkemizde eğitim öğretim sistemi, ilkokul ve lise olarak ayrılmaktadır. Öğrenci olan kişi, ilkokul ve lise hayatı boyunca çeşitli dersler alır. Tüm bir yıl iki döneme ayrılmıştır ve her dönem sonunda öğrenciden, o dönem boyunca aldığı derslerden geçme şartı koyulur. Öğrencinin aldığı dersleri yeterince öğrenip öğrenmediğini test etmek için, dönem boyunca çeşitli sınavlar ile bir ölçüme tabii tutulurlar. Dönem boyunca yapılan bu sınavlar sonucu, eğer öğrenci gerekli yeterlilikleri sağlamışsa, o dersi geçmiş olur. Öğrencileri ölçmek için yapılan bu sınavlarda, bizim eğitim sistemimizde uygulanan durum, sayısal notlar vererek öğrencinin başarısını hesaplamak üzerine olur. Bu sayede dönem sonunda her derse karşılık gelecek şekilde, öğrenci bir not alır ve o dersi geçip geçmediği anlaşılır. Bu notlar, toplu olarak karne dediğimiz bir belge üzerine yazılır ve öğrenci ve velisine teslim edilir.

Yeni uygulamalara geçilmeden önce, bu belge, bir öğrencinin belirli bir dersten başarılı olup olmadığı üzerinde ailenin elinde bulunan tek resmi belgeydi. Çocuğun ailesi, çocuğun başarı durumu ile ilgili bilgi almak istediği takdirde, ya okula gelip kendi kontrol etmeliydi ya da her dönem sonunda verilen karnelerde gösterilen başarı durumunu incelemeliydi. Bu durum pratikte hiç de kolay ve etkili bir yöntem değildir. Aileler, çocuklarının başarı durumunu yakından takip etmek isterler. Fakat sürekli olarak okula gidip bunu takip etmek hem zaman açısından hem de çocuğun üzerinde baskı oluşturması nedeni ile iyi bir fikir olmayabilir. Çocuğun başarı durumu ile ilgili olan bilgiyi de sadece çocuktan almak çok da mümkün olmayabilir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni geliştirdiği ve şu an kullanılmakta olan bir sistem ile bu sıkıntılı durum çözüme kavuşmuş durumdadır. Bu sistem E-Okul olarak bilinmektedir.

E-Okul sisteminden, bilmeyen okurlarımız için biraz bahsedecek olursak, E-Okul sistemi öğrencinin okul ile ilgili bilgilerinin internet ortamında yayınlandığı bir sistemdir. Bu sistemde öğrenciye ait sınav sonuçları ve devamsızlık bilgisi bulunmaktadır. Aileler bu sisteme giriş yaparak çocuklarının başarı durumunu kontrol edebilirler. Bu sayede başarısız olan çocukların tekrar başarılı olması teşvik edilebilir ya da ailenin haberi olmadan okula gitmeyen bir çocuğa, durum ile ilgili yardımcı olunabilir. E-Okul sisteminin kullanımı da oldukça kolaydır. Sisteme öğrencinin TC kimlik numarası ve kayıtlı olduğu okuldan verilen öğrenci numarası kullanılarak giriş yapılabilmektedir. 2007 yılından beri kullanımda olan bu sistem hem öğrenci hem de veli için oldukça faydalı bir sistem olmuştur. E-Okul sistemi, sadece not öğrenme ve devamsızlık bilgisine ulaşma gibi hizmetler vermenin dışında, öğrenci ve velisi için büyük kolaylık yaratacak başka birçok hizmet sağlamaktadır.

E-Okul Karne Notları Öğrenme Nasıl Yapılır?

E-Okul karne notları öğrenme hizmeti ise, E-Okul üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden sadece birisidir. Eğer E-Okul sistemi üzerinden velisi olduğunuz öğrencinin karne notlarına ulaşmak istiyorsanız ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın devamında anlatacağımız işlemleri adım adım takip ederek, işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Okul karne notları öğrenme için öncelikle yapmanız gereken E-Okul web sitesine giriş yapmanızdır. E-Okul karne notları öğrenme için vereceğimiz bağlantıya tıklayarak siteye gidebilirsiniz. E-Okul karne notları öğrenme için linke tıklayarak E-Okul sistemi sitesine giriş yapınız. E-Okul karne notları öğrenme için siteye giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

E-Okul karne notları öğrenme için sayfaya girdikten sonra yapmanız gereken, altı kırmızı çizgilerle çizili olarak gösterilen yerleri doldurmaktır. E-Okul karne notları öğrenme için ilk boşluğa, öğrencinin TC kimlik numarasının yazılması gerekmektedir. Diğer boşluğa ise öğrencinin okuduğu okuldan verilen öğrenci numarası yazılır. Son boşluğa ise güvenlik kodu dediğimiz, boşluğun yanındaki resimde yazan rakamların girilmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra sisteme giriş yapabilir ve E-Okul karne notları öğrenme işlemini tamamlayabilirsiniz.

E-Okul Karne Notları Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.