E-Okul Öğrenci Notu Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Okul Öğrenci Notu Öğrenme

Dünyanın her yerinde her farklı ülkede eğitim ve öğretim sistemleri farklı şekilde işlemektedir. Bizim ülkemizde ise eğitim sistemi aşamalı olarak ilerler. İlkokuldan başlar ve lisede devam ederiz. Eğitim hayatımıza başladığımızda, okulda çeşitli konular hakkında çeşitli dersler almaya başlarız. Ayrıca okul hayatımız boyunca aldığımız bu derslerden başarılı, daha doğrusu bu verilen dersleri yeterli miktarda öğrenmiş olma şartı aranır. Aldığımız bu dersleri yeterince öğrenip öğrenmediğimizi anlamak içinse, okul hayatımız boyunca ilgili konulardan bir dizi sınava tabii tutuluruz. Yapılan bu ölçüm sonrasında, eğer sınavın türüne göre yeterlilikleri sağlamışsak, o dersler başarılı bir şekilde geçmiş sayılırız. Türk eğitim sisteminde öğrencinin derslerdeki başarısını ölçme yolu, sınav yapmaktır ve bu sınavların sayısal sonuçlarına göre, öğrenciye belli bir aralıkta iyi ya da kötü bir puan vermektir. Bir yılı ikiye ayıracak şekilde iki dönem okula gideriz ve bu iki dönem boyunca sorumlu olduğumuz derslerden çeşitli sınavlara gireriz. Dönem sonunda ise bu notlar ortalamalar alınarak karne dediğimiz belgeye basılır ve başarımız tasdiklenmiş olur.

Günümüzde oldukça popüler olan E-Okul sistemi uygulamaya geçmeden önce, öğrencilerin sınav notları ya da o ders sırasında tabii tutuldukları diğer puanlamalar, sadece o dersle ilgili öğretmenlerde bulunurdu. Aileler için ise sınav notlarını öğrenmenin tek yolu, öğrenciden sorumlu öğretmen ile görüşmekti. Bu durum pratikte oldukça sıkıntı yaratmaktaydı, zira aileler her zaman çocukları için sık sık okula gelip durum kontrolü yapamazdı. Fakat öğrenci üzerinde bir destek mekanizması kurabilmek için, öğrencinin gidişatının ve seviyesinin bilinmesi ve kontrol edilmesi gerekmekteydi. Bu ve buna benzer ihtiyaçlar nedeni ile E-Okul sistemi devreye girdi ve öğrenci bilgileri bu sistem altında ulaşması daha kolay bir hale getirildi.

E-Okul sistemini daha önce duymamış ve kullanmamış olan ebeveyn okurlarımız için bir daha anlatalım. E-Okul sistemi 2007 yılında ortaya çıkmış ve o zamandan beri ülkemizdeki eğitim sisteminde kullanılmakta olan bir sanal portaldır. Bu sistemde, öğrenciye ait bilgiler internet üzerinde depolanır, aynı zamanda öğrenci ve velilerin ulaşımına açık hale getirilir. Ulaşılabilir bilgiler arasında, öğrencinin devamsızlık bilgisi, derslerin sınav ve sözlülerinden aldığı notlar ve dönem sonu karne notları gibi birçok gerekli bilgi E-Okul sisteminde kolayca ulaşılabilir bir halde durmaktadır. Bu sistem sayesinde ebeveynler artık çocuklarının başarı ya da başarısızlık durumlarını yakından takip edebilecek ve bu durumlara göre çocuk üstündeki yaklaşımları değiştirebilecekler. Böylece öğrencilerin de başarılarına giden yolda aile desteği almaları sağlanmış olacaktır. Unutmayalım ki bu tür bilgilerin kolay ulaşılabilir olması, herkes için iyidir. Sistemi kullanmak da ayrıca çok basittir. Sisteme giriş için, öğrencinin TC kimlik numarası ve okuduğu okulun verdiği öğrenci numarası kullanılarak sisteme giriş yapılabilir ve sistemin sağladığı hizmetlerden faydalanılabilir.

E-Okul Öğrenci Notu Öğrenme Nasıl Yapılır?

E-Okul öğrenci notu öğrenme hizmeti de E-Okul sistemi tarafından verilen bir hizmettir. Öğrencinin notlarını öğrenmek istiyorsanız fakat daha önce E-Okul üzerinden hiçbir işlem yapmamışsanız, yazımızın devamındaki adımları uygulayarak E-Okul öğrenci notu öğrenme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Okul öğrenci notu öğrenme için ilk yapmanız gereken şey verdiğimiz link üzerinden E-Okul sistemi web sitesine giriş yapmaktır. E-Okul öğrenci notu öğrenme için E-Okul sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfada, resimde altı kırmızı çizgilerle çizilmiş boşluklara gerekli bilgileri yazmanız gerekmektedir. İlk boşluğa, E-Okul öğrenci notu öğrenmek istediğiniz öğrencinin TC kimlik numarası girilmelidir. İkinci kısma ise E-Okul öğrenci notu öğrenme için öğrencinin bulunduğu okuldan olan öğrenci numarası yazılacak ve son kısma da güvenlik kodu girildikten sonra giriş butonuna tıklayarak sisteme giriş yapacaksınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Okul öğrenci notu öğrenme işlemini yapabilirsiniz.

E-Okul Öğrenci Notu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.