E-Vergi Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Vergi Ödeme

Devletler kendi bireyleri için, ülke sınırları içerisinde çeşitli yatırımlar yaparlar. Bu yatırımlar ulaşım, sağlık, eğitim konusunda olabilir. Bu konular için yapılan yatırımların bir masrafı olacaktır. Devletler gelir kaynaklarını kullanarak bu yatırımları yaparlar. Fakat bu tür yatırımların yapılması için ihtiyaç olan miktarlar, bazı yollar ile kişiler arasında paylaştırılmaktadır. Kişilerden vergi alma, devletlerin yatırımları için finansal kaynak bulma yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Bir devlet, bünyesinde bulunan kişilerden dolaylı ya da direk olarak birçok konu için vergi alabilir. Bu vergiler yine devlet içerisinde diğer ihtiyaçlar için kullanılacaktır. Yani kişilerden alınan vergiler, yine kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda direk ya da dolaylı olarak kullanılmaktadır. Devletin bireylerinin ihtiyaçlarını karşılaması ise refah düzeyi ile ilgilidir.

Günümüzde birçok şeye vergilendirme uygulanır. Dışarıda marketlerde, alışveriş merkezlerinde ve birçok başka yerde satın aldığımız ürünlerin fiyatlarına o ürünlere uygulanan vergiler dahil edilmektedir. Yani her halükarda o vergiler ödenmektedir. Katma değer vergisi olarak bilinen bu vergi, birçok ürün üzerine yapılır. Satın alan kişiler de mecburen ödemek zorunda kalacaktır. Fakat vergiler sadece bu yolla alınmaz. Daha ödenmesi gereken birçok vergi çeşidi vardır. Örneğin kişilerin kullandığı araçlardan oturdukları eve, sahip oldukları gayri menkullerden, gelir düzeylerine kadar birçok durumu ilgilendiren vergiler bulunur. Devlet de her yıl belirli miktarlarda kişilerden bu tür durumlardan hangisi var ise, ona göre vergi ödemelerini bekler.

İnsanlar sahip oldukları eşyalar, araçlar, gayrimenkuller ve daha birçok konuda vergi ödemeleri gerektiği için, bu işlerle gelir idaresi başkanlığı ilgilenmektedir. Kişilerin vergilerini düzenli bir şekilde verip vermedikleri kontrol edilir. Hatta kişilerden, vergilendirme yapılması gereken herhangi bir durumda bulunmaları durumunda, bundan devleti resmi kanallar aracılığı ile haberlendirmesi beklenmektedir. Bu şekilde, o kişi üzerinde, gerekli sebeplerden ötürü vergi ödeme yükümlülüğü getirilir. Bu konular nedeni ile vergi ödemesi gereken kişi ise, bu vergileri, gerekli devlet dairelerine giderek, yılın belli zamanlarında yapmaktadır. Zira ödenmeyen vergiler, vergi borcu birikmesine neden olur ve bir süre sonra bu durum yasal yaptırım gerektirir.

E-Vergi Ödeme Nasıl Yapılır?

Yeni uygulamalara geçilmeden önce, bu tür vergilerin hepsi elden ve çeşitli kurumlara giderek verilmesi gerekmekteydi. İnsanlar vergi borçlarını ödemek için devlet dairelerinde sırada bekler ve zaman kaybı yaşarlardı. Fakat artık teknoloji çağında olduğumuz için bu tür ödemeleri internet üzerinden yapabilmekteyiz. Uygulama ile birlikte internet üzerinden E-Vergi ödeme sistemi gelir idaresi başkalığı web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Aynı zamanda E-Devlet sistemi kullanılmaya başlandığından beri, vergi borcu sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet sistemi hakkında bilgisi olmayan okurlarımız için tekrar hatırlatalım. E-Devlet sistemi, internet üzerinden çeşitli vatandaşlık işlemlerini yapabileceğiniz bir sistemdir. E-Devlet üzerinden vatandaşlık bilgilerinize ulaşabilir, çeşitli sorgulamalar yapabilir ve bazı önemli belgelere ulaşabilirsiniz. E-Devlet sisteminin kullanımı da oldukça kolaydır. TC kimlik numarası ve E-Devlet giriş şifresi ile sisteme girmek ve işlem yapmak mümkündür. Eğer ilk kez kullanacaksanız ve E-Devlet şifreniz yok ise, PTT şubelerinden 2 TL karşılığı bu şifreyi alabilirsiniz. Vergilerinizi bu sistem üzerinden ödemek istiyor fakat daha önce yapmamış ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları takip ederek E-Vergi ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapıp vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştireceğiz. Linke tıklayarak E-Vergi ödeme ekranına gideceğiz. Buradan TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra ne kadar vergi borcumuz olduğunu öğrenebiliriz. Daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine gidip E-Vergi ödeme işlemi yapacağız. E-Vergi ödeme için linke tıklayarak ulaştıktan sonra, aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Açılan sayfa üzerindeki boşlukları gerektiği gibi doldurduktan sonra E-Vergi ödeme sistemine giriş yapabilir ve E-Vergi ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

E-Vergi Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.