EGM Plaka Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EGM Plaka Sorgulama

Şehirler kalabalıklaştıkça, bir yerden bir yere gitmek tam anlamı ile bir sorun haline gelmiştir. Her ne kadar bu ulaşım sorununa toplu taşıma araçları ile çözüm getirilmeye çalışılsa da, bu çabalar yetersiz kalmıştır. Bu nedenle gün ve gün etrafımızda gördüğümüz özel araçların sayısı artmaktadır. İnsanlar bu ulaşım sorununa çare olarak bireysel taşıt sahibi olmakta görmüşlerdir. Eski zamanlarda, özel bir araç sahibi olmak bir zenginlik göstergesiyken günümüzde hemen herkes bir araç sahibi olma zorunluluğu çeker. Yani bu durum artık bir lüks değil, temel bir ihtiyaç halini almıştır. Kullanılan özel taşıtların sayısının artması ile birlikte, ülkemizde bu taşıtların yasal durumlarına ilişki düzenleme ve yaptırımlar uygulanmaya başlamıştır. Özel bir araç sahibi olan herkes bu tür yaptırımlardan sorumlu tutulmaktadır. Örneğin bu araçlar özel bir tür vergiye tabii tutulur ya da trafik cezaları direk bu araçların plakalarına yazılır ve araç sahibi de bu cezalardan sorumlu tutulur. Bu tür ayrıntılar araç alıp satma eylemlerini de etkiler. Kişi bir araç almayı planladığında o aracın alışverişe mani bir durum oluşturmaması gerekir. Örneği o aracın üzerinde bir ceza ya da vergi borcu daha da önemlisi aracın çalıntı olup olmadığı anlaşılmalıdır. Bunun için geliştirilen uygulama da plaka sorgulama uygulamasıdır.

Ülkemizde araçların resmi durumları ve plaka sorgulamaları gibi işlemleriyle Emniyet Genel Müdürlüğü ilgilenmektedir. Trafikte bulunan araçların yasal durumları, bu durumların kontrolü ve cezai işlemlere tabii tutulmasından Emniyet Genel Müdürlüğü sorumludur. Yasalara aykırı durumlar doğmaması için, bu nedenle araçlarla ilgili bir durum olduğunda, bilgi almak için bu resmi kuruma başvurmak gereklidir. İnternet teknolojisi hayatımıza girmeden önce, araç ve plaka sorgulama gibi resmi işlemler, direk olarak devlet dairelerinde yapılmaktaydı. Bu pratiklikten uzak ve zaman kaybı olan uygulama, internet sistemlerinin kullanımı ile ortadan kalkmış durumdadır. Önceden bu tür işlemleri yapabilmek için uzun sıralar bekleyip devlet dairelerinde gereksiz yoğunluğun oluşmasına neden olurken, artık bu ve buna benzer işlemler kurumların web sayfaları üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. EGM plaka sorgulama da internet üzerinden yapılan işlemlerden birisidir.

EGM Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağladığı bu hizmet sayesinde, bir aracın çalıntı olup olmama durumunu ya da o araç üzerindeki diğer resmi işlemleri, internet üzerinden öğrenebilir ve rahatlıkla yerine getirebiliriz. Plaka sorgulama işlemi de diğer birçok sorgulama işlemi gibi, E-Devlet sisteminin çatısı altında toplanmıştır. Artık buna benzer tüm işlemler E-Devlet sistemi üzerinden yerine getirilmektedir. E-Devlet sistemini daha önce kullanmamış olan okurlarımız var ise tekrar anlatalım. E-Devlet sistemi birçok resmi işlemin devlet daireleri yerine internetten yapılması için tasarlanmış sanal bir sistemdir. Bu sistem sayesinde devlet dairelerinde vakit kaybetmeden oturduğumuz yerden rahatlıkla işlemlerimizi yapabiliriz. EGM plaka sorgulama işlemi de bu yapabileceğimiz işlemlerden birisidir.

Eğer EGM plaka sorgulama yapmak istiyorsanız ve daha önce hiç yapmamışsanız, yazımızın devamındaki adımları takip ederek, işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. EGM plaka sorgulama için öncelikle vereceğimiz link üzerinden sisteme giriş yapınız. Linke tıklayarak E-Devlet sistemi sitesine girebilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Adsız

EGM plaka sorgulama için bu sayfa üzerinde, resimdeki kırmızı ile gösterilmiş butona tıklamanız gerekmektedir. Butona tıkladığınızda karşınıza sisteme giriş sayfası açılacaktır. EGM plaka sorgulama için açılan sayfada gerekli boşluklara TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmelisiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa ya da kaybetmişseniz PTT şubelerinden 2 TL karşılığı şifre temin edebilirsiniz. TC kimlik numarası ve şifre girerek sisteme giriş yaptığınızda açılan sayfa üzerinden EGM plaka sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.