EGZOZ MUAYENE CEZASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EGZOZ MUAYENE CEZASI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere egzoz muayene cezası sorgulama işlemleri ve ceza durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Egzoz muayene cezasını kısaca özetleyecek olursak, egzoz emisyon ölçümü henüz yapılmamış olan araçlara uygulanmakta olan idari para cezasıdır diyebiliriz.

Egzoz muayene cezası sorgulama kapsamında amaçlanan seyir halinde olan trafik ve kişi güvenliğini korumaktır. Bu durumda Karayolları trafik kanununda yer alan karayollarında hareket halinde olan araçların egzozlarından çıkan dumandan kaynaklı insan ve çevre sağlığına zarar verici maddelerin havaya karışmasını engel olmak adına, kanunda maddeler belirtilmiştir.

Daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi emisyon ölçüm uygulama ile birlikte aracınızın egzoz muayene işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu uygulama araçlara göre farklılık göstermektedir. Uygulamaya göre otomobillerde ilk 3 yaşın sonunda yapılması gerekmektedir. Ayrıca sonrasında, her 2 yılı kapsayan süreler içinde tekrarlanması gerekmektedir. Diğer motorlu taşıtlarda ise ilk 1 yılın sonunda egzoz muayenesi yapılması gerekmektedir. Diğer motorlu taşıtlarda buna ek olarak ilk yapılışından itibaren her yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Zorunlu olan bu egzoz muayene cezası sorgulama uygulamaların araçlara uygulanmaması durumunda ise, idari para cezası işlemi başlayacaktır.

Egzoz muayene cezası sorgulama hakkında bahsetmiş olduğumuz bu araçlardan dizel ve hibrit yakıtlı araçlar muaf tutulmaktadır. Egzoz muayene ölçüm ücreti 2015 yılı içerisinde 40 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İlk defa egzoz muayenesi yaptıracak olan araç sahipleri ‘Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat’ı almaları gerekmektedir. ‘Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat’ belge fiyatı 7 TL olarak belirlenmiştir.

Egzoz muayene cezası sorgulama kapsamında yazımızda değinmiş olduğumuz bu uygulamalar ve cezalar ile birlikte araç sahiplerinin trafiğin ve kişi güvenliğini sağlamak adına egzoz muayene işlemlerini aksatmadan yaptırmaları gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.