EHLİYETTEN TRAFİK CEZA SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EHLİYETTEN TRAFİK CEZA SORGULAMA

Ülkemizde kişi sayısının giderek artmasıyla kişi başına düşen araç sayısı da artmaktadır. Dolayısıyla trafiğe çıkan araç sayısı da bir hayli fazladır. Ulaşımın daha güvenli olarak sağlanabilmesi için yasal olarak belirlenen bazı kurallar konulmuştur. Belirlenen bu kurallara uymayan araç sahiplerine ise yapılan kural ihlaline göre yaptırımlar düzenlenmiştir. Bu şekilde caydırıcı düzenlemelerle kişilerin hayatını korumaya çalışılmaktadır. Yaptırımlardan biri olan cezalandırma sistemi duruma göre plakaya verilebilmektedir. Bu şekildeki yaptırımlar genelde para cezalarıdır. Kural ihlalinin seviyesine göre bazı cezalar ise sürücülerin ehliyetine de verilebilmektir. Bu şekildeki ehliyetinize yazılmış cezalara ehliyetten trafik ceza sorgulama işlemi ile internet üzerinden erişmenize imkan sağlanmıştır. Ehliyetten trafik cezası sorgulama işleminden önce ehliyete verilen cezalar hakkında bilgi vermek isteriz. Ehliyete verilen belirli bir puanlama sistemine göre düzenlenir. Sürücülere 1 yıl içerisinde 100 ceza puanı kotası tanımlanır. Eğer kişiler 100 ceza puanını aşarlarsa 3 ay süreyle ehliyetlerine el konulur. Tekrar geri verilirken ise biriken ceza puanları sıfırlanır ama silinme gibi bir durumu yoktur.

Ehliyetinizin ceza puanını ehliyetten trafik ceza sorgulama işlemi ile kontrol ederek ehliyetinizin üzerinde ceza puanının bulunup bulunmadığını ya da ne kadar ceza puanınızın olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  Yazımızın devamında ehliyetten trafik ceza sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yazımızı okumaya devam ediniz.

Ehliyetten Trafik Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyetten trafik ceza sorgulama işleminizi pek çok kamu işlemlerini bünyesinde bulunduran E-Devlet sistemi üzerinden tek bir şifre ile güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer E-Devlet şifreniz bulunmuyor ise size en yakın PTT şubesine giderek kimliğiniz ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz sonucu 2 TL ücret karşılığında size özel bir zarf içerisinde E-Devlet şifrenizi temin etmiş olabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. cezapuanıDaha sonra T.C kimlik numaranızı ve temin ettiğiniz E-Devlet şifrenizi giriniz.MESLEKİ YETERLİLİK2 Son olarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.MESLEKİ YETERLİLİK3 Bu adımları uyguladığınız takdirde E-Devlet istemi üzerinden ehliyetten trafik ceza sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra ehliyet üzerindeki cezaların detaylı bilgisini öğrenilebilinmesi için kişinin ehliyet belge numarası ve kimlik numarasını bilmesi gerekmektedir. Bu sistemi sayesinde eğer ceza puanına sahipseniz bunun hangi sebepten kaynaklandığının da bilgisine sahip olacaksınız sonrasında ise daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır. Şunu unutmayın ki eğer ceza puanı sınırını aşmanız durumunda ehliyetine el konulacaktır.

Ehliyetten Trafik Ceza Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.