Emekli Sandığı Rapor Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emekli Sandığı Rapor Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışmakta olan kişiler çeşitli sebeplerden dolayı rapor almaktadırlar. Bu alınan raporlar kapsamında ise, kişiler rapor parası dediğimiz bir ücret almaktadır. Ancak kişilerin bu ücreti alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ise, Sosyal Güvenlik Kurumu alınmış olan bu raporlara 3 günlük bir kesinti uygulanmaktadır ve bu kapsamda kişilere rapor parası ödemeleri yapılmaktadır. Bu nedenle kişilerin bu rapor parasının alınabilmesi için rapor süresinin en az 3 gün olması gerekmektedir.

Rapor aynı zamanda iş görememezlik raporu olarak geçmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sizlere bu hesaplamaları yaptıktan sonra ücretinizi PTT aracılığıyla sizlere gönderecektir. Kişiler ise herhangi bir PTT şubesine giderek rapor paralarını alabileceklerdir. Bunun için ise, kimlik bilgileriniz yeterli olacaktır. Böylelikle rapor paranızı kolay bir şekilde edinebilirsiniz.

İş göremezlik belgesini almak için ise sağlık kurumlarından birine giderek olmanız gerekmektedir. Bu belgenizi aldıktan sonra ise en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü rapor işlemleri birimine elden teslim etmemiz gerekmektedir. Raporunuzu teslim etmenizin ardından ise, SGK rapor parasını almak için işlemleri başlatmış olursunuz.

Bu durumda ise Emekli Sandığı’na bağlı kişiler rapor sorgulama sayesinde rapor paraları hakkında son güncel bilgiye ulaşabilmektedir. Bunun için ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu online uygulamaları kullanmamız yeterli olacaktır. Bu uygulamalar sayesinde kamu kuruluşlarına gitmeniz gerek kalmadan tüm işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. 7 gün 24 saat online olarak kullanmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca bu uygulamalar sayesinde zamandan büyük oranda tasarruf etmektesiniz.

Bu bize sunulmuş olan uygulamalar kapsamında ise, birçok sorgulamanın yanı sıra Emekli Sandığı rapor sorgulama işleminizi de rahatlıkla yapabilirsiniz. Emekli Sandığı rapor sorgulama işlemini internet üzerinden şifreli bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Emekli Sandığı Rapor Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı rapor sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Emekli Sandığı rapor sorgulama için ilk olarak E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi ise, herhangi bir PTT şubesinden almanız gerekmektedir. şifreniz için kimlik bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır. Ayrıca işlem maliyeti kapsamında ise 2 TL ödemeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra E-Devlet şifrenizi kapalı bir zarfın içerisinde edineceksiniz ve sonrasında E-Devlet sistemi üzerinden Emekli Sandığı rapor sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi edindikten sonra ise rapor sorgulama işleminiz için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden ise ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

Bu işleminizden sonra ise, ekran değişecek ve sizlerin bazı bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu durumda ise, E-Devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bilgi girişlerinizin ardından ise, “Sisteme Giriş Yap” butonuna basmanız gerekmektedir. Bu işleminiz ile birlikte sisteme girebilir ve Emekli Sandığı rapor sorgulamanızı gerçekleştirerek gerekli bilgilerinizi edinebilirsiniz.

Untitled

E-Devlet şifresi ile yapacak olduğunuz Emekli Sandığı rapor sorgulama işlemine ek olarak aynı zamanda, ekran üzerinde de görebileceğiniz diğer işlem çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar seçenekleriniz ise, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C Kimlik Kartı ile yapacak olduğunu işlem ve İnternet Bankacılığı ile yapacak olduğunuz işlemler olmaktadır. Bu seçenekler ile işlem yapmak içinse, sizden istenmekte olan bilgilerinizi girmeniz ile birlikte Emekli Sandığı rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra, sisteme girmeniz ile birlikte, ilk olarak iş göremezlik seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Ardından SGK rapor parası sorgulaması seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Tüm bu gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerden sonra alacak olduğunuz rapor veya iş görememezlik ücretinin ne kadar olduğunun bilgisini alabilirsiniz.

Emekli Sandığı Rapor Sorgulama İşlemi İçin  TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.