Emeklilik Prim Gün Sayısı | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Prim Gün Sayısı

Sosyal güvenlik kavramının gün geçtikçe önem kazanan bir konu olması vatandaşların giderek sosyal güvenlik kavramı üzerinde yoğunlaşması bu konuda yapılan çalışmalarında gelişmesine katkı sağlamaktadır. Sosyal güvenliğin var olduğu bir çalışma hayatında bireyler kendilerini korunmuş ve güvende hissederler. Böylelikle kendini güvende hisseden çalışan iş yerinde daha verimli çalışacaktır. Bu durum ise hem çalışan hemde işveren açısından olumlu sonuçlar meydana getirmektedir. Sosyal güvenlik kapsamı altında vatandaşlar çalışma hayatları süresince; hastalık analık hallerinde, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı, sağlık haklarından yararlanmaktadırlar. Çalışma hayatının sona ermesi halinde ise bu kimseler emekli aylığına bağlanarak maddi olarak korunmaktalar ve sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam etmektedirler. Emekli olan bireyler emekli aylığı almaya hak kazanırlar. Emekli olmak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşulları yerine getirmemiz halinde emekli olma hakkına sahip oluruz.

Emekli Olmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Türkiye şartlarında yaşayan bir birey genel olarak yükseköğrenimi tamamladıktan sonra çalışma hayatına atılmaktadır. Bu da yaklaşık 30 yıl süren bir çalışma hayatının başlaması anlamına gelmektedir. Çalışan bireylerin en büyük hayallerinden biri olan emeklilik süreci bazı şartların tamamlanmasıyla başlar. Emekli olmak için gereken şartlar;

  • Yaş şartının tamamlanması
  • Sigortanın tamamlanması
  • Prim gün sayısının tamamlanmasıdır.

Bu 3 şartı yerine getiren vatandaşlar emekli olabilirler. Bu yazımızda emekli olmanın 3 şartından biri olan Emeklilik Prim Gün Sayısı hakkında bilgi vereceğiz.

Emeklilik Prim Gün Sayısı Nedir?

Emekli olmak isteyen vatandaşın prim borcunun bulunmuyor olması gerekmektedir. Bunun için ise prim gün sayısının tamamlanmış olması gerekmektedir. Gerekli olan SGK emeklilik hesaplama işlemi; SSK (4a), Bağ-kur (4b) ve Emekli Sandığı (4c) için ve kadın ve erkek çalışanlar için değişmektedir. Yazımızın bu bölümünde 4a, 4b ve 4c ye tabi olan vatandaşlar için yerine getirilmesi gereken Emeklilik Prim Gün Sayısının ne olması gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

SSK Emeklilik Prim Gün Sayısı Ne Olmalıdır?

SSK Emeklilik Prim Gün Sayısı Ne Olmalıdır sorusunu yanıtlamadan önce SSK nın ne demek olduğunu yani kimlerin SSK ya tabi olduklarından kısaca bahsedecek olursak. SSK yani yeni haliyle 4a başka bir işveren hesabına çalışmakta olan vatandaşların kayıtlı oldukları sosyal güvenlik kurumunun bir koludur.

  • SSK ya kayıtlı olan erkek çalışanlar için 60 yaşını doldurmuş olmaları ve Emeklilik Prim Gün Sayısının en az 7000 gün olması gereklidir.
  • SSK ya kayıtlı olan kadın çalışanlar için ise 58 yaşını doldurmuş olmaları ve Emeklilik Prim Gün Sayısının en az 7000 gün olması gereklidir.

Bağ-kur Emeklilik Prim Gün Sayısı Ne Olmalıdır?

Bağ-kur kendi hesabına çalışmakta olan kişilerin kayılı oldukları sosyal güvenlik kurumunun bir koludur.  Bağ-kura kayıtlı olan vatandaşlar prim borçlarını kendileri ödemektedirler. Bu kişilerin prim borçları hesaplanırken günlük kazançlarının yüzde 32’si olacak şekilde belirlenir. Bağ-kur da emekli olmak için 15 ve 25 yıllık ödemeler alınmaktadır. Bağ-kura kayıtlı vatandaşların emekli olmaları için Emeklilik Prim Gün Sayısının en az 9000 gün olması gereklidir.

Emekli Sandığı Emeklilik Prim Gün Sayısı Ne Olmalıdır?

Emekli Sandığı mevsimlik işçiler, yarı zamanlı çalışanlar ve benzeri işlerde çalışmakta olan kişilerin kayıtlı oldukları sosyal güvenlik kurumunun bir koludur. Emekli Sandığından emekli olmak isteyen bir kişinin Emeklilik Prim Gün Sayısının en az 9000 gün olması gereklidir.

Emeklilik Prim Gün Sayısı dışında emekli olmak isteyen kişilerin yaş şartını ve sigorta sürelerini de tamamlamaları gerekmektedir. Tüm bu şartları aynı anda tamamlayan vatandaşlar emekli olabilirler.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.