Emeklilik Prim Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emeklilik Prim Hesaplama

Emeklilik prim hesaplama kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu hesaplama işlemini yapmak ise günümüz teknolojisi ile birlikte oldukça kolay olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu imkanlar kapsamında ise bu hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sizlerin de bildiği gibi kişilerin emekli olabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlardan birisi de belirtilmiş miktarlarda primleri yatırmaktadır. Ancak prim yatırmaları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu durumda da emekli olmayı bekleyen kişilerin kafalarını kurcalayan konuların başında prim hesaplamaları gelmektedir. Böylelikle kişilerin emekliliği için önemli şartlardan biri olan prim ödeme işlemlerinin takip edilmesi önemli olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu bu imkan çerçevesinde işlemlerinizi E-Devlet üzerinden yapmanız gerekmektedir. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için ilk olarak E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi ise, herhangi bir PTT şubesine giderek kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için yalnızca kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında sizlere kapalı bir zarfın içerisinde E-Devlet şifrenizi vereceklerdir. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra tüm işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında birçok işleminizi gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda prim hesaplama işleminizi de kolaylıkla yapabilirsiniz. Yazımızın devamındaki adımları takip etmek bu anlamda sizlere yeterli olacaktır. Hesaplama işlemlerinizi haftanın 7 günü 24 saat rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Böylelikle güncel prim bilgilerinize ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda herhangi bir yanlışlıkla karşılaşırsanız, anında müdahale etme durumunuz da oluşacaktır.

Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik prim hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için bağlı olduğunuz kuruma göre işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Bu durumda ise, SSK’ya bağlı olan kişilerin 4A kapsamında, BAĞ-KUR’lu kişilerin ise 4B, Emekli Sandığı’na bağlı olan kişilerin ise, 4C kapsamında işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Yazımızın devamında ise bağlı olduğunuz kurumlara göre hesaplama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

SSK Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi

Eğer SSK’ya bağlı iseniz, ilk olarak yazımızın sonunda bulunan 4A ile ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

Adsız

Bu işleminizin ardından ise, değişen ekran ile birlikte bazı bilgi girişlerini yapmanız gerekmektedir. Bu kapsamda ise TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bilgi girişlerinizi tamamladıktan sonra ise, sayfanın altında bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

Untitled

Gerçekleştirmiş olduğunu bu işlemlerden sonra, prim hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

4A Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR için Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi

BAĞ-KUR’a bağlı olan kişilerin prim hesaplama işlemlerini yapması için öncelikle yazının sonunda bulunan ilgili bağlantı adresine tıklamaları gerekmektedir. Açılan ekran üzerinde öncelikle “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

Adsız

Bu işleminizden sonra sayfa değişecektir ve sonrasında sizlerde yazımızın öncesinde sizlere vermiş olduğumuz bilgileri (TC kimlik numaranı ve E-Devlet şifrenizi) girmeniz yeterli olacaktır. Ardından “Sisteme giriş yap” butonu ile birlikte prim hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

4B Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi

Emekli sandığına mensup olan kişilerin hesaplama işlemlerini yapmaları için yazının sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamaları gerekmektedir. Yine E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz işlemler için ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Sorgula” butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

4C işleminizin kapsamında, değişen sayfa ile birlikte TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgi girişleriniz ile birlikte sisteme giriş yapabilir ve emeklilik prim hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

4C Emeklilik Prim Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.