Emlak Vergi Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için belediyede dizilen kuyruklarda beklemenize gerek kalmayacaktır. Aynı zamanda bu işlem hakkında gerekli olan tüm bilgileri de yine sizler için yararlı olduğunu düşündüğümüz bu yazıda derledik. Öncelikle sizlere emlak vergisi nedir bundan bahsedelim. Her yıl düzenli olarak yapılan zamların ev sahibi ya da dükkan sahipleri içinde mülklerine de yansır. Bunun için her yıl değişen bu zamlardan etkilen konut veya dükkanlarınıza düzenli olarak zam yapılmaktadır. Bu zam beyannamesi dört yılda bir değiştirilir ve buna bağlı olarak da zamların ne miktarda artacağı belirlenir. Bu borcu ödemezseniz de her yıl yapılan zamların birikmesi sonucu bu borç oldukça fazla bir hale gelebilir. Bu emlak vergi borcu sorgulama işlemi sayesinde bu zamlar ne miktarda yapılmış veya son ödeme tarihi ne gibi oldukça sık sorulan soruların cevabını bulmuş olacaksınız. Emlak vergi sorgulama işlemi için isterseniz bağlı bulunduğunuz belediyenin ilgili birimine gidip başvurunuzu yapıp ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer daha hızlı bir yöntem ararsanız da ilgili belediyenin resmi web sitesinde verilen hizmetlerden yararlanarak emlak vergi borcunuzu öğrenebilir, emlak vergi borcunuzu sorgularken de maddi manevi külfetten bu sayede kurtulmuş olacaksınız.

Yanlış yönlendirmelere de aynı şekilde maruz kalmayacaksınız. Yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. Ve internet bağlantısının bulunduğu  her yerden emlak vergi borcu sorgulama işlemini sadece bir kaç dakika da öğrenilir hatta yine bir kaç dakika gibi kısa bir süre içerisinde ödeme işleminizi bile gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır. Teknolojinin gelişmesi sonucunda tüm resmi işlemlerinizi kısa süre içerisinde efor sarf etmeden gerçekleştirebilmeniz adına devlet sizlere bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaya devam ediyor. Emlak vergi borcu sorgulama işlemi sırasında sizden istenilecek olan bazı bilgiler vardır bu bilgiler sayesinde şahsınıza ait olan mal ve mülkleri görebilecek ve emlak vergisine ne kadar ödeme yapacağınızı öğrenebileceksiniz. Daha sonrasında ödeme işlemini bağlı olduğunuz belediyenin resmi web sayfasından yönlendirileceğiniz siteden kredi kartı ile emlak vergi borcu sorgulamanız sonucunda çıkan gerekli ödemeyi kredi kartı sayesinde online ödeme ile gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama İşlemi

1319 sayılı Emlak Vergi Yasasına göre emlak vergi ücreti tüm arsa, bina ve arazilere sahip olan kişiler tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu işlemi bu kolay hale getirmek için sizlerle gerekli olan tüm bilgileri paylaşıyoruz. Dilerseniz bağlı bulunmuş olduğunuz belediyenin ilgili birimine başvuru yaparak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz fakat bu işlem sırasında oldukça yorulmanız beklemeniz mümkündür. Fakat devletin vatandaşlara ücretsiz olarak verdiği bu hizmet sayesinde resmi web sitelerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle internet bağlantısı bulunan bir yerden internet vergi dairesinin resmi web sitesine girin daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada sizden bazı bilgiler istenilecektir. Genellikle T.C kimliğinizde bulunan bilgiler istenir. Bu nedenden dolayı emlak vergi borcu sorgulama işleminizi yaparken kimliğinizi yanınızda bulundurmanızda fayda var. Daha sonra herkesin kendine özel olan bu bilgileri yani T.C kimlik numaranızı, daha sonra annenizin, babanızın, eşinizin ya da var ise çocuğunuzun T.C kimlik numaralarından birinin numarasını girmeniz gerekecektir. Gerekli olan boşluklara bu bilgileri doğru bir şekilde girmeye özen gösterin. Eğer annenizin, babanızın, eşinizin, var ise çocuğunuzun T.C  kimlik numarasını bilmiyorsanız anne kızlık soyadının ilk ve son harflerini uygun boşluklara girip ardından sayfada belirtilen güvenlik kodunu da belirtilen uygun boşluğa yazın. Bu şekilde sistemin sizin kim olduğunuzu ve gerekli olan tüm borç bilgilerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.