Emlak Vergisi Borç Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emlak Vergisi Borç Öğrenme

Emlak Vergi Kanunu’na göre emlak vergisi bazı kişilerce ödenmesi zorunlu olan bir vergidir. Bu kapsamda arazi, arsa ve binalar için vergiler ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlü olmaktadır. Bu kişilerin ise ilk olarak bağlı bulundukları belediyelerin emlak servislerine giderek konu hakkında müracaat etmeleri gerekmektedir. Buna kısaca gayrimenkul (emlak) bildirimi denmektedir. Kişiler sahip oldukları her gayrimenkul için, yani arsa, arazi, bina ve işyeri gibi taşınmazlar için ayrı ayrı form doldurmaları gerekmektedir. Kişilerin bahsetmekte olduğumuz bu emlak bildirim formlarını ise ikamet ettikleri belediyelerden veya internet sitelerinden almaları gerekmektedir.

Emlak bildirimi için ise bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Tapu fotokopisi
 • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi
 • Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
 • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi
 • Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası

Bu belgeler ile bağlı olduğunuz belediyelere giderek emlak kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Emlak vergileri ise, yılın belli zamanlarında yapılmaktadır. Yıl içerisinde sizlere 2 defa ödeme hakkı tanınmaktadır. Bu kapsamda kişilerin bu tarihlerde ödeme yapmaları gerekmektedir. Ödemeler taksitli bir şekilde alıcılardan tahsil edilmektedir. Bu süre zarfında borçlarını ödemeyen kişiler için, belirlenmiş olan oranlarda cezalar ve faizler uygulanmaktadır.

Ödemeler taksitli bir şekilde ödendiği gibi, kişiler bu vergilerini taksitlendirmeden tek seferde ödeyebilirler.

Bu kapsamda yıl içerisindeki ödeme zamanları şöyle sıralanmaktadır;

 • Emlak vergisi 1. taksit ödemesinin başlangıç tarihi; 1 Mart’ta başlamaktadır.
 • Emlak vergisi 1. taksit son ödeme tarihi ise 31 Mayıs’ta son bulmaktadır.
 • Emlak vergisi 2. taksit ödemesinin başlangıç tarihi; 1 Kasım olmaktadır.
 • Emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi ise 1 Aralık’ta son bulmaktadır.

Bu durumlarda ise sizlerde emlak vergisi ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda ise sizlere emlak vergisi borç öğrenme işleminizi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz. Sizlere verilmiş olan adımları izlemeniz ile birlikte güncel olan borcunuzu öğrenebilir ve aynı sistem üzerinde kredi kartınız ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Vergisi Borç Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi borç öğrenme işlemini farklı yollardan yapabilirsiniz. Bunlardan birisi ise, bağlı olduğunuz belediyelere giderek borç öğrenmektir. Ancak bu biraz daha yorucu bir yol olmaktadır. Sizlerin de bildiği gibi artık kamu ve kuruluşları kapsamında olan işlemlerinizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden işlemlerinizi yapabilmeniz için de 2 farklı seçenek mevcuttur. Bunlardan birisi E-Belediye uygulamasıyken diğeri ise E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz emlak vergisi borç öğrenme işlemidir.

Her belediye kendi sistemlerinde E-Belediye uygulamasını bulundurmaktadır. Ancak buna rağmen bazı belediyeler bu uygulamayı barındırmamaktadır. Bunun için belediyelere gitmeniz gerekmektedir ya da diğer seçeneğinizi kullanabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden emlak vergisi borç öğrenmek için ise, E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ise ilk olarak E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi ise herhangi bir PTT şubesine giderek edinebilirsiniz. Bunun için kimlik bilgileriniz yeterli olacaktır. Ayrıca işlem maliyeti kapsamında da 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemlerinizden sonra kapalı bir zarfın içerisinde E-Devlet şifrenizi edinebilirsiniz.

Emlak vergisi borç öğrenme işleminiz için ilk öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden ise, ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir.

Adsız

Bu işleminizden sonra değişen ekran ile birlikte sizin bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu bilgi girişlerinden sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Untitled

Sisteme girdikten sonra ise, emlak vergisi borç öğrenme işleminizi yapabilir ve dilerseniz ödeme işlemini de aynı sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Emlak Vergisi Borç Öğrenme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Emlak vergisi borç öğrenmek için bir diğer seçeneğiniz ise, GİB aracılığıyla yapacak olduğunuz işlem olmaktadır. Emlak vergisi borç öğrenme için ilk olarak yazımızın devamında bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden emlak vergisi borç öğrenme için sizden istenmekte olan bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bunlar ise;

 • T.C. Kimlik No
 • Nüfus Cüzdanı Seri / No
 • Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası veya Annenizin Kızlık Soyadı
 • Ve son olarakta Güvenlik Kodunu girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından “tamam” basmanız yeterli olacaktır.

Adsız

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu işlemler ile birlikte emlak vergisi borç öğrenme yapabilir ve yine bu uygulama üzerinden ödemenizi yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi Borç Öğrenme İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.