Emlak Vergisi İnternetten Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Emlak Vergisi İnternetten Ödeme

Emlak vergisi arazi, arsa ve binalar kapsamında devlete ödenmekte olan bir vergi türüdür. Bu tarz taşınmazı olan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlü olmaktadırlar. Kişiler yılın belirlenmiş olan zamanlarında bu vergi ödemelerini bağlı oldukları belediyelere yapmaktadırlar.

Ancak emlak verginizin oluşması için ilk olarak sahip olduğunuz malların beyanını yapmanız gerekmektedir. Bunun için de ilk olarak sahip olduğunuz her gayrimenkul için belediyelerden veya ilgili internet sitelerinden form edinmeniz gerekmektedir. Sahip olduğunuz her gayrimenkul için ayrı bir form doldurmanız gerekmektedir.

Emlak vergi beyannamesini yapabilmeniz için ise bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Tapu fotokopisi
 • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi
 • binanın bulunmakta olduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
 • beyan sahibinin ikamet ve arsa iş yerinin adresi,
 • vergi numarası ve T.C. kimlik numarası

Bu belgeleriniz ile birlikte giderek beyanname işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. Bunun ardından ise, yılın belli zamanlarında sizler için belirlenmiş olan zamanlarda ödeme işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Ödeme işlemlerini ise isterseniz taksitli bir şekilde yıl içerisinde 2 kere olmak üzere ödeyebilir veya ilk taksit zamanında tüm borcunuzu ödeyebilirsiniz. Yıl içerisinde sizlere 2 defa sunulmakta olan ödeme zamanları ise şöyledir;

 • Emlak Vergisi 1. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Mart
 • Emlak Vergisi 1. Taksit son ödeme tarihi 31 Mayıs
 • Emlak Vergisi 2. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Kasım
 • Emlak Vergisi 2. Taksit son ödeme tarihi ise 1 Aralık olmaktadır.

Vergi ödemelerinizi sizlere verilen bu süreler içerisinde yapmazsanız bazı cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu anlamda her yıl emlak vergilerini ödemeyen kişilere uygulanacak olan faiz miktarları açıklanmaktadır. 2016 yılı içerisinde belirlenmiş olan bu oran ise, % 2,5 olarak belirlenmiştir.

Bunlara ek olarak  bazı şartlarda emlak vergisini indirimli bir şekilde ödemeniz de mümkün olacaktır.  Bu durumda ise, başvuru sahibi kişinin emekli olması durumunda veya herhangi bir geliri bulunmuyor ise bu kişinin yalnızca bir konutu bulunuyorsa ve bu konutunu sadece oturma amaçlı kullanıyorsa bu kişi indirimli olarak emlak vergisini ödemekle yükümlü olmaktadır.

Bu durumlarda ise, kişilerin belirlenen zamanlarda, emlak vergilerini yatırmaları gerekmektedir. Emlak vergisinin ödenmesinin birçok yolu bulunmaktadır. Ancak sizlerin de bildiği gibi en basit ve kolay yolu internet üzerinden yapılacak olan ödemeler olmaktadır. Bu yazımızda da sizlere emlak vergisi internetten ödeme işleminizi nasıl yapacağınız hakkında bilgiler vereceğiz. Ödemenizi rahat bir şekilde yapabilmeniz için yazımızın devamındaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Emlak Vergisi İnternetten Ödeme İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Emlak vergisi internetten ödeme işleminizi haftanın 7 günü 24 saat kullanarak sizlere ayrılmış zamanlarda yapabilirsiniz. İnternet ödeme yapmak için 3 seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan birisi belediyelerin sahip olmuş olduğu e-belediye uygulamalarıdır. Bu kapsamda bağlı olduğunuz belediyenin online uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.

E-Devlet ile Emlak Vergisi İnternetten Ödeme İşlemi

İkinci bir seçeneğiniz ise, E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz işlemdir. E-Devlet uygulamasını kullanmak istiyorsanız ilk olarak E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden almanız gerekmektedir. Bunun için kimlik bilgileriniz ve 2 TL’lik ücret yeterli olacaktır. Şifrenizi edindikten sonra yazımızda bulunan ilgili bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

Adsız

Ardından değişen sayfa ile birlikte TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bilgi girişlerinizin ardından ise, “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

edevlet2

Bu işlemlerinizden sonra sisteme girebilir ve emlak vergisi internetten ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Emlak Vergisi İnternetten Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz Emlak Vergisi İnternetten Ödeme İşlemi

Üçüncü bir seçeneğiniz ise, GİB üzerinden yapacak olduğunuz emlak vergisi internetten ödeme işlemidir. Bunun için herhangi bir şifreye ihtiyacınız olmayacaktır. Emlak vergisi internetten ödeme işleminiz için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden sizden istenmekte olan bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekmektedir. Bunlar ise;

 • T.C. Kimlik No
 • Nüfus Cüzdanı Seri / No
 • Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası veya Annenizin Kızlık Soyadı
 • Ve son olarakta Güvenlik Kodunu girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından “tamam” basmanız yeterli olacaktır.

Adsız

Gerçekleştirmiş olduğunuz bu işlemlerden sonra emlak vergisi internetten ödeme işleminizi kredi kartınızla güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Şifresiz Emlak Vergisi İnternetten Ödeme İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.