ENERJİSA BORÇ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ENERJİSA BORÇ SORGULAMA

Enerjisa 1996 yılında Sabancı Şirketinin elektrik üretimi alanında kurmuş olduğu bir şirkettir. Yerli üretime yönelmek ve dışa bağımlılığı azaltmak için yenilenebilir enerjiye dayalı bir enerji üretimi şirketidir. Amaç kaliteli ve sürdürülebilir bir enerji üretmektir. Rüzgar, doğalgaz ve yerli kömür proje santralleriyle Türkiye’de daha geniş bir alana hizmet etme yolunda birçok faaliyet sürdürülmektedir. Enerjisi, Türkiye’nin kamu kontrolündeki kapasitesi dışında kalan gücünde %7 paya sahiptir. Enerjisa  Türkiye’nin elektrik sektöründe önemli bir rol almıştır. Enerjisa ülkemizin ekonomisinde fabrikalarda, iş yerlerinde ve konutlarda ihtiyaç olan elektrik enerjisini dışa bağımlılıktan biraz olsun hafifleten bir enerji şirketidir. Ekonomiyi millileştirme ve yerli kaynakları kullanmaya yönelik önemli adımlar atılmıştır. Kullanılan üst düzey teknolojiler sayesinde insan sağlığı ve küresel ısınma tehditleri bilinciyle yeni yöntemler uygulanmıştır. Enerjisa birçok sosyal sorumluluk projelerine de imza atmış bir şirkettir. Ekonomi ve enerji dünyasında hızla gelişen milli bir enerji şirketidir.

Enerjisa 2016 yılında 450 NE gücünde olan Tufanbeyli Santralini kurmuştur. Yatırım bedeli 1,1 milyar dolar. Türkiye’nin en yüksek Avrupa’nın dördüncü yüksek kuru tip soğutma kulesi inşa edilmiştir. Yüksekliği ise 158.6 metredir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük  özel linyit santrali olma özelliği vardır. Alanı 380.000 metrekaredir. Linyit rezervi 250 milyon ton. Proje aşamasında istihdam edilen kişi sayısı 4562. Santral işletmesinde ise 1000 kişi istihdam ediliyor. Teknolojiyi insan sağlığına saygılı bir şekilde uluslararası standartların altında emisyon salınımıyla kullanmışlardır. 1.5 milyon konuta yetecek enerji üretimi sağlanmıştır. Toroslarda 1470 metre yüksekliğindeki bir alanda kurulmuştur. Adananın Tufanbeyli ilçesi Yamanlı Kayarcık Taşpınar mahalleleri arasında yer alan saatte 845 ton linyit, yılda  5,5 milyon ton kömürü yakarak yılda  2,5 milyar kilovat/saat elektrik enerjisi üretebilen bir santral kurulmuştur.  Kireç taşının fırına ve FGO sistemine eklenmesiyle baca gazı arıtma sistemi üst düzey teknolojiyle kurulmuş bir yöntemdir. Türkiye’nin enerji ihtiyacının %2 sini karşılayacak olan, zehirli gazların deşarj edilmesiyle inşa sağlığına saygı ve çevre bilincinin oluşturulduğu bir santraldir.

Enerjisa’nın büyük projelerinden biri de Türkiye’nin en büyük doğalgaz çevrim santrali Enerjisa Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali. Türkiye’nin elektrik talebinin %3,5 ini karşılayacak. Yılda elli bin ton daha az karbon salınımı ile küresel ısınmaya alınan tedbir açısından önemlidir. Ayrıca %59 verimi ile Türkiye’nin en verimli doğalgaz santralidir. Yılda 7 milyar kilovat saatin üstünde elektrik üretimi yapılmaktadır.

Enerjisanın şu anda yirmi adet aktif santrali mevcuttur.

1) Bandırma Doğalgaz Santrali Balıkesir Doğalgaz
2) Bandırma 2 Doğalgaz Santrali Balıkesir Doğalgaz
3) Tufanbeyli Termik Santrali Adana Linyit
4) Arkun Barajı ve HES Erzurum Hidroelektrik
5) Kandil Barajı ve HES Kahramanmaraş Hidroelektrik
6) Kavşak Bendi ve HES Adana Hidroelektrik
7) Köprü Barajı ve HES Adana Hidroelektrik
8) Balıkesir Rüzgar Santrali Balıkesir Rüzgar
9) Hacınınoğlu HES Kahramanmaraş Hidroelektrik
10) Kentsa Doğalgaz Santrali Kocaeli Doğalgaz
11) Sarıgüzel HES Kahramanmaraş Hidroelektrik
12) Menge Barajı ve HES Adana Hidroelektrik
13) Yamanlı 2 HES Adana Hidroelektrik
14) Çambaşı Hidroelektrik Santrali Trabzon Hidroelektrik
15) Dağpazarı Rüzgar Santrali Mersin Rüzgar
16) Çanakkale Rüzgar Santrali Çanakkale Rüzgar
17) Kuşaklı HES Adana Hidroelektrik
18) Akçansa Çimento Atık Isı Santrali Çanakkale Atık Isı
19) Çimsa Atık Isı Santrali Mersin Atık Isı
20) Dağdelen HES Kahramanmaraş Hidroelektrik

Yenilenebilir enerji gücü  1.524 MW,  Yurtiçi kurulu gücü 3,632 MW, Kurulu güce oranı %4,622, yıllık üretimi 19.235GWh ve yurtiçi ortaklı kurulu gücü 3.632, MW dir.

Enerjisa’nın enerji üretim projelerinden bahsetmek gerekirse:

Pervari Barajı ve Hidroelektrik Santrali:

Yapımına 2014 yılında başlanmıştır ve 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. Santralin iki adet 190 MW ve iki tane 10 MW gücündeki ünite tribünleri ile 400 MW güce sahip olması bekleniyor. Siirt’in Botan Çayı üzerinde yapımına başlanan Pervari Barajı şirketin sahip olduğu en yüksek kurulu gücünde hidroelektrik santrali olması bekleniyor.

Alparslan II Barajı ve Hidroelektrik Santrali :

Toplamda 280 MW gücüne sahip Muş ilinde Murat nehri üzerinde yapımına başlanan bir projedir. 2012 yılında yapımına başlanmıştır.

İncir Barajı ve Hidroelektrik Santrali:

168 MW güce sahip olması planlanmaktadır. 150 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek barajı olması bekleniyor.

Doğançay Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali:

2011 yılında yapımına başlanan santral 2016 da tamamlanmıştır. Adana’nın Seyhan ilçesinde Doğan Çayı üzerinde yapımına başlanmıştır.

Enerjisa hissedarları olan Sabancı Holding ve E.ON ile birlikte gücüne güç katarak Türkiye’nin büyüyen ekonomisinde büyük bir pay sahibidir. Enerjisa Türkiye’nin enerji sektörünün verimli ve rekabetçi bir özellik kazanmasında rol oynamıştır. Ayrıca insanlara iş  imkanı sağlayarak sosyal ve ekonomik refah seviyesinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Enerjisa’nın faaliyetleri dört ana iş kolunda toplanır. Elektrik üretimi,  Elektrik ticareti,  Elektrik dağıtım ve elektrik perakende satışı. Büyüme alanı yenilenebilir yatırımlara yöneliktir. Burada en büyük faktör, en önemli hizmet vatandaşa yöneliktir. Enerjisa “Enerjini Koru ” sloganıyla yeni bir kampanya başlatmıştır. Bu sloganla elektrik tasarrufunun önemine dikkat çekmiştir. Ülkenin ekonomik geleceğine yönelik önemli bir sosyal sorumluluk projesidir aynı zamanda. Bu kampanyada elektrik tasarrufunun ne şekilde sağlanacağı bilgileri de vatandaşa sunulmuştur.

Ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyeli çok yüksektir. Enerjisa’nın  bu faaliyetlerden en önemli, en çok üzerinde durduğu kavramlar yenilenebilir, yerlileşme, milli kavramlarıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarımız rüzgar, güneş  ve Hidroelektriklerdir. En büyük yatırımlar rüzgar ve güneş üzerinedir. Enerjisa’nın ürettiği elektriğe önemli bir arz talep fazlası vardır. Bunun nedeni ise ucuz olmasıdır. Bunun sonucunda yeni üretim faaliyetlerini devreye alınması gerekir. Enerjisa’nın bir amacı da yerli kömüre yönetimini sağlamaktır.

 Enerjisa Abonelik

Enerjisa Türkiye’nin üç büyük elektrik dağıtım bölgesi İstanbul Anadolu, Ankara, Adana ve Toroslar bölgelerinde elektrik tedariki uygular. Bu yüzden yalnızca bu bölgedeki vatandaşlar abonelik talebinde bulunabilir. Enerjisa’nın hizmet verdiği illerde bulunan Enerjisa Abone Merkezine gitmeniz gerekir. Yoğunluk olmaması açısından Enerjisa Abonelik işlemi yapmak isteyen vatandaşlar için randevu sistemi uygulanmıştır. Enerjisa internet sitesi üzerinden ya da Enerjisa çağrı merkezlerini arayarak randevu alabilirsiniz. Randevu sırasında gerekli belgeler hakkında bilgi verilecektir. Gerekli evraklar şunlardır : – Kira Sözleşmesi, ikametgah tapu kaydı  – Zorunlu deprem sigortası poliçesi yada poliçe numarası – Kiracı iseniz ev sahibinin kimlik bilgileri, nüfus cüzdanı,  – iş yeri için ise: yetki belgesi işletmecinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi.

Abonelik bedeli kilovat başına meskenlerde 19.8 TL, ticarethane ve sanayi için 56,0 TL dir. Ücretlendirme yıldan yıla değişebilir. Kesme bağlama ücreti 22 TL dir.

Enerjisa Abonelik İptali

Abonelik işlemlerini müşteri merkezlerine giderek iptal ettirebiliyorsunuz. Çağrı merkezleri yada internetten randevu alarak iptal işlemlerini daha hızlı yapabilirsiniz. Genelde on dört işgünü içinde iptal işlemi gerçekleşir. Bu yüzden bizim tavsiyemiz iptal ettirmek istediğiniz günden on dört gün önce iptal başvurusunu yapınız. Gerekli evraklar: * Son ayın faturası * iban ya da hesap numarası * nüfus cüzdanı ve fotokopisi. Güvence bedeli ise iptal işleminden 7 gün sonra ödenir.

Enerjisa Arıza

Enerjisa dağıtım şirketleri oluşturdukları mobil uygulama sayesinde arıza bildirimlerini daha kolay hale getirmiştir. Uygulama “arıza bildir” “arıza kaydını sorgula” ve “planlı kesinti sorgula ”

bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca alo 186 yı arayarak ta arıza bildirimi yapabilirsiniz.

Enerjisa Başvuru

Enerjisa şirketinde çalışmak istiyorsanız başvuru işlemleri şu şekilde : kariyer.net iş ilanları sitesi veya Enerjisa sitesinden iş başvurusu formu doldurulur. Başvuru formu şirketin insan kaynakları tarafından incelenir. Onay işlemini geçenler mülakata çağrılır ve adayların boşta olan iş pozisyonu için uygun olup olmadığına bakılır. Başarılı olan kişiler işe başlar.

Enerjisa Devir İşlemleri

Elektrik aboneliğinizi iptal ettirdiğiniz yerden aynı zamanda yeni bir abonelik için devir işlemi yapacağınız yerin aynı il sınırları içerisinde olması.

Enerjisa Çalışma Saatleri

Pazartesi :08:30-17:30 Salı :08:30-17:30 Çarşamba :08:30-17:30 Perşembe :08:30-17:30 Cuma :08:30-17:30 Cumartesi :Kapalı  Pazar: kapalı

Enerjisa Borç Sorgulama

Faturanızı Enerjisa online merkezlerinden öğrenebilirsiniz. Enerjisa elektrik internet sitesinden de fatura sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca online hizmetler uygulaması üzerinden borç sorgulama yapılabilir. Fatura ödeme noktalarından borcunuzu öğrenip ödemeyi de gerçekleştirebilirsiniz. Enerjisa elektrik faturasının ödenebildiği  diğer noktalar ise: Anlaşmalı Kurumlar  (PTT), Anlaşmalı bankalar ve internet üzerinden online işlemler şubesine üye olarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapabildiğimiz sorgulama işlemleri gün geçtikçe çoğalıyor. Artık birçok borcumuzu internet üzerinden öğrenip, internet üzerinden ödeyebiliyoruz. Bu bize zaman kazandırıyor. Çünkü kurumlara gidip sıra beklemek zorunda kalmıyoruz. Bilgisayarlarımız başından işlemlerimizi oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Bu alanda hizmet veren birçok kurum ve kuruluş mevcut. Bu kurum ve kuruluşlardan bir tanesi de ENERJİSA’dır. Enerjisa Sabancı şirketlerinin elektrik gereksinimlerini karşılamak üzere kurulmuş bir otoprodüktör şirketidir. Nisan 2013 yılı itibari ile, dünyanın büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden birisi olan E.ON’un Enerjisa’ya %50 ortaklık süreci tamamlanmıştır. ENERJİSA, Türkiye’nin en büyük serbest enerji üreticisidir. Türkiye’de elektrik üretiminde yaklaşık %4, tedariğinde ise %26 pazar payına sahiptir. ENERJİSA resmi web sayfası üzerinden borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazının devamında ENERJİSA borç sorgulama işlemi nasıl yapılır kısaca anlatacağız.

ENERJİSA Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak sisteme üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz ilgili linke tıklayınız. Açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan üye ol butonuna tıklayınız. Bu butona tıkladığınızda açılacak olan sayfada sizden istenilen üyelik bilgilerinizi doldurunuz. Ardından linke tıkladığınızda açılan ilk sayfaya geliniz.

c

Burada sizden istenilen müşteri numaranızı, cep telefonu numaranızı ve oluşturduğunuz şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız. Bu şekilde açılacak olan sayfa üzerinden ENERJİSA borç sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

c

ENERJİSA Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.