Ev Beyanname Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ev Beyanname Sorgulama

Ev beyannamesi, eğer bir kişi gayrimenkul sahibi ise, bu gayrimenkullerin ilgili belediyeye beyannamesi vermesi gerekmektedir. Bu kapsamda kişiler sahip oldukları her taşınmaz için bağlı oldukları belediyenin emlak bölümüne tapu belgesiyle ispatlamaları gerekmektedir.

Herhangi bir taşınmaz yani bina, ev, arsa, arazi gibi mallara sahip olan kişiler emlak vergisi vermekle yükümlü olmaktadır. Ev beyannamesi için belediyeye giden mal sahibi belediyelerinin emlak bölümüne giderek mal türüne göre yani bina, daire, arsa, arazi gibi malları için form alıp gerekli yerli doldurarak ve gerekli diğer evrakları da hazırlayarak teslim etmesi gerekmektedir.

Kişiler evin ya da arazinin tapusu alındıktan sonra, o gün itibari ile başlayıp o yılın sonuna kadar ilgili belediyeye ev beyanında bulunmanız gerekmektedir. Kişiler bu beyannamede bulunulmadığı takdirde gerekli olan ceza işlemleri uygulanmaktadır.

Burada sizlere verilecek olan formları doldurmanız ile birlikte, her yıl düzenli olarak verginizi ödemeniz gerekmektedir. Ev beyannamesinde bulunurken bazı belgeleri de yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Beyanda bulunulacak taşınmazın tapusu
 • Beyanda bulunacak bireyin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Beyanda bulunulacak olan daire ise yapı kullanma izni
 • Belediyeden alınıp doldurulmuş olan form

Bu aşamadan sonra ise, beyannamenizi yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise kişiler beyanname sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabilmektedir. Bizlere sunulmuş olan bu online uygulamalar sayesinde, ilgili kurumlara giderek uzun kuyruklarda beklemenize de gerek kalmamaktadır. Bu anlamda zamandan büyük oranda tasarruf sağlamaktasınızdır. İşlemlerinizi ise 7 gün 24 saat istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere ev beyanname sorgulama işleminizi nasıl yapacağınız hakkında bilgi vereceğiz. İşleminizi yapmanız için öncelikle sizlere vermiş olduğumuz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Ev Beyanname Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabiliriz?

Ev beyanname sorgulama işleminizi internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Ev beyanname sorgulama işleminizi ise 2 farklı şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan birisi Gelir İdaresi’nin yenilenmiş olan sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Gelir idaresi yeni sürümü hakkındaki bilgilere ise yine aynı uygulama üzerinden ulaşarak merak ettiğiniz sorularının cevabını bulabilirsiniz. Bunun için yazımızın altında bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden öncelikle Kullanıcı Girişi butonuna tıklamanız gerekmektedir. Buraya gelince aşağıdaki bilgilendirme kısmında e-beyanname seçeneğini görebilirsiniz. Giriş yapabilmeniz için bu bölgeye tıklamanız yeterli olacaktır.

Adsız

Bu sistem içerisinde işlem yapabilmeniz için ise sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise, sizden istenmekte olan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler;

 • Kullanıcı kodu
 • Parola
 • Şifre
 • Ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir.

Adsız

Bu işlemlerinizin ardından ise sadece”Giriş” butonuna basmanız ev beyanname sorgulama için yeterli olacaktır.

Ev Beyanname Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

Ancak kişiler herhangi bir şifreye gerek kalmadan eski sürümden de ev beyanname sorgulamasını gerçekleştirebilmektedirler. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda sizler için vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Ardından açılan ekran üzerinden ise sizden istenilen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler ise;

 • T.C. Kimlik No
 • Nüfus Cüzdanı Seri / No (Nüfus Cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve no bilgileri yazılacaktır)
 • Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası (Bu alana annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. Kimlik numarası yazılacaktır.) veya Annenizin Kızlık Soyadı
 • Ve son olarak da Güvenlik Kodunu ekrandaki karakterlerle girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından “tamam” basmanız yeterli olacaktır.

Adsız

Gerçekleştirmiş olduğunuz tüm bu işlemler ile birlikte ev beyanname sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sistem üzerinden ayrıca güncel olan borçlarınızı da öğrenebilirsiniz. Dilerseniz ödemelerinizi de yine bu uygulamalar ile kurumlara gitmenize gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemlerinizi ise kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

Ev Beyanname Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.