EV VERGİ BORCU SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

EV VERGİ BORCU SORGULAMA

Bir hukuk devletinde her vatandaşın resmi olarak yaşantısını sürdürebilmek için sahip olduğu her mülk, araç ve gereçler adına devlete ödemek zorunda olduğu vergi ödemeleri yapması gerekmektedir. Ve her hukuk devletinin bu vergileri kamu hizmeti olarak vatandaşlarına sunması gereklidir. Her vatandaşın ödemesi gereken vergilerden bazıları ise gelir vergisi, katma değer vergisi, motorlu taşıt vergisi, özel tüketim vergisi, emlak vergisi vb gibi vergilerdir ve bu vergiler her geçen yıl belirli miktarlarda artış göstermektedir. Bu yazımızın devamında sizlere emlak vergisi borcunuz ne kadar ve ev vergi borcu sorgulama nasıl yapılır bu konulara değineceğiz.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için devlete ödenen bir vergi çeşididir. Emlak vergisi kendi içerisinde ikiye ayrılmıştır ve bunlar bina vergisi ve arsa vergisidir.

Emlak Vergisinden Kimler Sorumludur?

Emlak vergilerinden sorumlu kişiler mevcut emlağın taşınabilir veyahut taşınamaz olmasına göre değişiklik göstermedir. Tapulu taşınmaz bir emlağın, emlak vergi sorumluluğunun tapunun sahibi olan kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Tapusu bulunmayan bir emlağın emlak vergi sorumluluğu ise noterde düzenlenen senedin ya da sözleşmenin imzalandığı gün başlar ve ölümün gerçekleşmesi ile, mirasçılardan taşınmaz üzerinde hakkı bulunan her kişi emlak vergisi ödemeye tabidir. Taşınmazın sahipleri ya da yararlanma hak sahipleri, bu kişiler yok ise taşınmazı koruyan kişiler emlak vergisi ödemeleri gereken kişilerdir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergi borcunuz hakkında artık devlet dairelerinde sıra beklemeden internet aracılığı ile kolay bir şekilde bilgi sahibi olabilir ve kredi kartlarıyla emlak vergi borcunuzu kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Ev Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazımızın devamında sizin için paylaşmış olduğumuz ev vergi borcu sorgulama sistemi bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Ev vergi borcu sorgulama için tıklamış olduğunuz sayfada aşağıdaki görsele benzer bir sayfaya yönlendirileceksiniz ve bu sayfa internet vergi dairesi resmi internet sayfasıdır. Sonrasında yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • 11 haneli T.C kimlik numaranızı gerekli alana giriniz.
  • Nüfus cüzdanı serisi ve numarasını gerekli alana giriniz.
  • “Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası **” yazılı alana gerekli bilgilerden herhangi birini giriniz. Veya “Annenizin Kızlık Soyadı” adlı kutu içerisine aldığımız seçeneğe tıklayarak bu alanı giriniz.
  • Güvenlik kodunu gerekli alana giriniz.
  • Son adımda ise kutu içerisine aldığımız “Tamam” butonuna tıklayarak ev vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

emlak

 

Ev Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.