Ev Vergisi Borcu Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Ev Vergisi Borcu Öğrenme

Emlak Vergi Kanunu’na göre ev vergisi kişilerce ödenmesi zorunlu olan bir vergi olmaktadır. Bu durumda arazi, arsa ve binalar için kişiler vergi ödenmek zorundadırlar. Bu kişiler ise ilk olarak bağlı bulundukları belediyelerin ev servislerine giderek konu hakkında ilgili kişilere müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bireylerin sahip oldukları her gayrimenkul için, yani ev için ayrı ayrı form doldurmaları gerekmektedir. Bireyler bahsetmekte olduğumuz bu ev bildirim formlarını ise internet üzerinden veya ikamet ettikleri belediyelerden temin edebilmektedirler.

Kişilerin ev bildirimi yapabilmesi için ise bazı belgelere ihtiyacı olmaktadır. Bu belgeler ise şöyledir;

 • Tapu fotokopisi
 • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi
 • Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)
 • Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi
 • Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası

Bu belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz belediyelere giderek ev kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Ev vergi ödemeleri, yılın belirlenmiş olan zamanlarında yapılmaktadır. Yıl içerisinde sizlere 2 defa ödeme hakkı tanınmaktadır. Bu durumda ise, kişilerin bu tarihlerde ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, borçlarını ödemeyen kişiler için, belirlenmiş olan oranlarda cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Ödemelerinizi taksitli bir şekilde ödeme imkanı da sizlere sunulmaktadır. Taksitli bir şekilde ödemek istemeyen kişiler ise, ilk ödeme zamanında tüm borçlarını ödeyebilirler.

Bu kapsamda yıl içerisindeki belirlenmiş olan ödeme zamanları aşağıdaki gibidir;

 • Ev vergisi 1. taksit ödemesinin tarihi; 1 Mart ve 1 Mayıs arasındadır.
 • Ev vergisi 2. taksit ödemesinin tarihi; 1 Kasım ve 1 Aralık arasındadır.

Bu süre zarfında ise sizler de ev vergisi ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda ise sizlere ev vergisi borcu öğrenme işleminiz hakkında bilgi vereceğiz. Sizlere vermiş olduğumuz adımları izleyerek güncel ev vergisi borcunuzu öğrenebilir ve aynı sistem üzerinde dilerseniz kredi kartınız ile ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Ev Vergisi Borcu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ev vergisi borcu öğrenme işlemini farklı yollardan yapabilirsiniz. Bunlardan birisi, bağlı olduğunuz belediyelere giderek borcunuzu öğrenmektedir. Ancak sizlerinde bildiği gibi kurumlara gitmemize gerek kalmadan işlemlerimizi internet üzerinden kolaylıkla yapabiliriz.

İnternet üzerinden ev vergisi borcu öğrenmek istiyorsanız sizler için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar E-Belediye uygulaması, E-Devlet sistemi ve GİB uygulamasıdır.

Günümüzde birçok belediye E-Belediye uygulamasını kullanmaktadır. Ancak buna rağmen bazı belediyeler bu uygulamayı barındırmadığından internet üzerinden ev vergisi borcu öğrenmek için diğer seçenekleri kullanmanız gerekmektedir.

Diğer bir seçeneğiniz ise E-Devlet uygulamasıdır. E-Devlet uygulaması üzerinden ev vergisi borcu öğrenme yapabilmeniz için ise, E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ilk olarak E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesine giderek kolaylıkla alabilirsiniz. Şifreniz için kimlik bilgileriniz yeterli olacaktır. Ayrıca işlem maliyeti kapsamında da 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemlerinizden sonra kapalı bir zarfın içerisinde E-Devlet şifrenizi alabilir ve uygulamaya girişinizi yapabilirsiniz.

Ev vergisi borcu öğrenme işleminiz için ilk öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan ekran üzerinden, ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

Adsız

Ardından değişen ekran ile birlikte bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Bu bilgi girişlerinden sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Untitled

Sisteme girdikten sonra ise, ev vergisi borcu öğrenme işleminizi yapabilir ve dilerseniz ödeme işlemini de aynı uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet Ev Vergisi Borcu Öğrenme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ev vergisi borcu öğrenmek için diğer bir seçeneğiniz GİB aracılığıyla yapacak olduğunuz işlemdir. Bunun için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız. Aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz ekran üzerinde sizden istenmekte olan bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bunlar ise;

 • T.C. Kimlik No
 • Nüfus Cüzdanı Seri / No
 • Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası veya Annenizin Kızlık Soyadı
 • Ve son olarak da Güvenlik Kodunu girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından “tamam”a basmanız yeterli olacaktır.

Adsız

Gerçekleştirmiş olduğunuz tüm bu adımlar ile birlikte ev vergisi borcu öğrenmenizi yapabilir ve yine bu uygulama üzerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ev Vergisi Borcu Öğrenme İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.