GİB BORÇ SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GİB BORÇ SORGULAMA

İnternet üzerinden birçok sorgulamamızı çok basit birkaç işlem ile yapabiliyoruz. Artık bu alanda birçok kurum ve kuruluş hizmet veriyor. Bu alanda hizmet verenlerden bir tanesi de Gelir İdaresi Başkanlığı’dır. Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcunuzun bulunup bulunmadığını öğrenebilmeniz için size internet üzerinden de hizmet vermektedir. Vergi borcunuzun bulunup bulunmadığını Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden öğrenebildiğiniz gibi ayrıca E-Devlet sitesi üzerinden de öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapılan işlemlerde E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında edinebilirsiniz. E-Devlet size özeldir bu nedenle kimse ile paylaşılmaması gerekir.Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet bünyesinde bulunan birçok kurum ve kuruluşla ilgili sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Yazının devamında GİB borç sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı kısaca anlatacağız.

GİB Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi Web Sitesi Üzerinden; Buradan sorgulama yapabilmek için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz ilgili linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden birkaç bilgi istenecektir. Bu bilgiler TC kimlik numaranız, nüfus cüzdanı seri numaranız, annenizin, babanızın, kardeşinizin veya eşinizin TC kimlik numarası ya da annenizin kızlık soyadı gibi bilgilerdir. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurunuz. Son olarak ise güvenlik kodu kısmına kutucukta bulunan harf ve rakamları girip tamam butonuna tıklayınız. Bu şekilde açılan sayfadan GİB borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

4

 

GİB Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden; E-Devlet üzerinden işlem yapmak için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz E-Devlet başlıklı linke tıklayınız. Bu link sizi ilgili sayfaya yönlendirecektir. Açılan sayfadan kimliğimi şimdi doğrula adlı butona tıklayınız. 4Bu butona tıkladığınız da açılan sayfada sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz  istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme giriş yap butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

4

E-Devlet Üzerinden GİB Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç vergi borcunuzu bilmiyorsanız, internet üzerinden oldukça basit bir şekilde borcunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde borç ödemenizi de internet üzerinden yapabilirsiniz. Araç vergi borcu sorgulama işleminizi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Vatandaşların ödemekle yükümlü oldukları vergiler bulunmaktadır. Devletin yönetimi ve ülkenin gelişimi için vergilerimizi ödememiz gerekmektedir. Ödenmeyen vergileriniz birikecektir ve ödemek istediğinizde daha yüksek miktarda vergi borcu ile karşı karşıya kalacaksınız. Eğer vergi borcunuzu öğrenmek istiyorsanız GİB internet sitesi üzerinden araç vergi borcu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak araç vergi borcu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için PTT şubesine giderek kimliğiniz ile birlikte şifre almalısınız. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra T.C. kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet sisteme giriş yaptıktan sonra araç vergi borcu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Vergi Levhası Sorgulama

Vergi levhası sorgulama işlemi ile vergi mükellefi olan işyerlerinde asılı olan vergi levhalarındaki bilgilere internet ortamı üzerinden erişebilirsiniz. Aynı zamanda e-vergi levhası sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem yapabilmeniz için E-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi PTT şubesinden edindikten sonra E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Vergi levhası sorgulama işlemi de E-Devlet sistemi aracılığı ile yapılabilen işlemlerden birisidir. Vergi levhası sorgulama işlemi ile vergi mükellefi olan kişi  kendi işyeri ile ilgili vergi durumunu öğrenebilir. Bu uygulama sayesinde vergi dairelerinde boşa zaman kaybedilmemektedir. Vergi levhası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ile E-Devlet sistemine giriş yaparak vergi levhası sorgulama ekranına giriniz.Sonrasında T.C. kimlik no/Vergi kimlik no bilgileri kısımlarını doldurduktan sonra işletmenin bulunduğu il ve vergi dairesi  bilgilerini de girdikten sonra sorgula butonuna tıklayınız. Bu şekilde vergi levhası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.