GİB Kredi Kartı ile MTV Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GİB Kredi Kartı ile MTV Ödeme

Motorlu taşıtlar vergisi yani kısaca MTV, trafiğe çıkan her türlü araç için ödenen, ödemesi zorunlu olan bir vergidir. Motorlu taşıtlar vergisi, her araç için yıl içinde iki eşit taksit şeklinde toplanmaktadır. Bu sebeple de ülkemizde araç sahibi olan bireylerin MTV ödeme tarihlerini takip etmeleri ve bu tarihlerde ödenmesi gereken MTV ödemelerini yapmaları önemlidir. Aksi takdirde sahip oldukları araçlar için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi için cezai yaptırımlar uygulanır. Motorlu taşıtlar vergisi ülkemizde iki farklı taksitte, yılın başı ve ortasında alınmaktadır. Bu da Ocak ve Temmuz aylarını gösterir.

Ülkemizde motorlu taşıtlar vergisi konusunda internet üzerinde bazı uygulamalar geliştirilmiştir. Bu internet tabanlı uygulamaları kullanarak internet üzerinden sahip olunan araç için MTV borç sorgulaması yapılabilmektedir. Ayrıca sahip olduğunuz araç hakkında MTV sorgulaması sonrasında eğer bir MTV borcunuz varsa yine aynı siteyi kullanarak GİB kredi kartı ile MTV ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme konusunda nakit problemleri olanlar için, internet tabanlı uygulamaları kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Çünkü bu uygulamalar sayesinde kredi kartınızı kullanarak sahibi olduğunuz aracın MTV ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamalar, Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait İnternet Vergi Dairesi adındaki web tabanlı uygulamadır. Bu uygulama ile vergi dairesinde yapılabilen bazı işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında verdiğimiz linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesine ulaşabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Kredi Kartı ile MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

Devlet dairelerinin internet üzerinden verilen uygulamaları sağlaması, hem insanların daha kolay ve hızlı şekilde işlemlerini gerçekleştirmesine hem de devlet dairelerinde meydana gelen karışıklıkların önüne geçilebilmesine imkan sağlamıştır. Bu noktada web tabanlı olarak işlem yapan devlet dairelerinden biri de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi isimli resmi sitesidir. Bu site üzerinden bireyler vergi dairelerinde gerçekleştirebildikleri işlemleri kolay bir şekilde yerine getirebilirler. Üstelik devlet dairelerine gitmeden internete bağlanabildikleri herhangi bir elektronik cihazı kullanarak sisteme dahil olabilir ve işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine girerek GİB kredi kartı ile MTV ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine girerek sahip olduğunuz araçlar için gerekli bir ödeme olan motorlu taşıtlar vergisini kredi kartınızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında GİB kredi kartı ile MTV ödeme işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler aktaracağız.

GİB kredi kartı ile MTV ödeme yapabilmeniz için öncelikle motorlu taşıtlar vergisi sorgulaması işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunu yine vermiş olduğumuz linke tıklayarak yapabilirsiniz.

GİB kredi kartı ile MTV ödeme işlemini yapabilmeniz için ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmış olduğu bankaların kredi kartlarından birine sahip olmanız gerekmektedir. Bu kredi kartlarından birine sahip iseniz, 02.00-22.00 saatleri arasında GİB kredi kartı ile MTV ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak GİB kredi kartı ile MTV ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

hhhhhhhhhhhhh

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sizden bazı bilgileri girmenizi istenecektir. Bu bilgiler aracın plakası, eğer araç özel plakalı ise bunun bildirimi, araç sahibinin TC kimlik numarası ya da Vergi Kimlik Numarası ve tescil tarihini girdikten sonra tama seçeneğine basmanız gerekir. Ardından ortaya bir MTV borcu çıkmış ise bunu iki farklı taksit şekilde görüntüleyecektir. Bu noktada birey ödemek istediği dönem MTV borcunu seçerek ve kredi kartı bilgilerini de kullanarak GİB kredi kartı ile MTV ödeme işlemini başarı ile gerçekleştirebilmektedir.

GİB Kredi Kartı ile MTV Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.