GİB MTV Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GİB MTV Ödeme

Ülkemiz de dünyada olduğu gibi devlet kamu giderlerini karşılayabilmek için bazı vergilendirmelere gitmiştir. Bu vergileri kullanarak devlet, kişiler için gerekli olan kamu giderlerine kaynak sağlar. Kamu giderlerinin giderilmesi açısından en önemli kaynak olan vergiler, birçok farklı başlık halinde karşımıza çıkmaktadır. Bu vergilerden biri de ülkemizde kayıtlı olan bir araca uygulanan vergidir. Türkiye’de trafiğe çıkan her araç için ödenmesi gereken zorunlu bir vergi bulunur. Bu vergiye motorlu taşıtlar vergisi adı verilmektedir. Kısaca MTV adını alan motorlu taşıtlar vergisi, yıl içinde iki eşit taksit şeklinde ödenen ve takip edilmesi gereken bir vergi türüdür. Araç sahibi olan bireylerin, sahibi oldukları araçların türüne göre farklı miktarlarda ödedikleri motorlu taşıtlar vergisi, zamanında ödenmesi gereken bir vergidir ve eğer zamanında ödenmezse cezai yaptırımlar uygulanır. Herhangi bir cezai işleme maruz kalmak istemeyen kişilerin motorlu taşıtlar vergilerini gününde ödemeleri gerekir.

Türkiye’de MTV, iki eşit taksitle yılın başında ve ortasında ödenmektedir. Bu da MTV ödemelerinin Ocak ve Temmuz aylarında ödendiği anlamına gelir. Bu noktada ilk önce motorlu taşıtlar vergisi yani MTV’nin ödenmeden önce sorgulanması gerekmektedir. Bunun için vergi dairelerine giderek sorgulama yapmanıza gerek yoktur. Bunun için GİB internet uygulamaları ile kolayca MTV sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra eğer dilerseniz internet üzerinden yapmış olduğunuz MTV sorgulama işlemi sonrası elde ettiğiniz vergiyi GİB MTV ödeme işlemini gerçekleştirerek yapabilirsiniz.

GİB MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait İnternet Vergi Dairesi resmi sitesini kullanarak yapabileceğiniz işlemlerden biri de aracınıza ait olan ve yıllık iki eş taksitle toplanan motorlu taşıtlar vergisi yani GİB MTV ödeme işlemidir. İnternet üzerinden GİB internet vergi dairesini kullanarak GİB MTV ödemesini kolayca yapabilirsiniz. Bu site üzerinden motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle yine bu site üzerinden motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra GİB MTV ödemesini kredi kartınızı kullanarak yapabilirsiniz. Bu kredi kartları, GİB’in anlaşması olan bankalara ait olan kredi kartlarıdır. Bu kredi kartlarını kullanarak motorlu taşıtlar vergisi ödeme işleminizi 02.00-22.00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi resmi sitesine erişebilirsiniz. Bu siteye ulaştıktan sonra sizden motorlu taşıtlar vergisini ödemek istediğiniz aracın bilgilerini doğru şekilde girmeniz gerekecektir.

Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak GİB MTV ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Verdiğimiz linke tıkladığınızda gelecek olan sayfadaki aracınızla alakalı olan bilgileri doldurarak MTV sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Buradaki bilgiler, aracın plakası, özel plaka ise özel plakası, araç sahibinin T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası, tescil tarihi gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir.

hhhhhhhhhhhhh

 

Ardından sorgulama yapıldıktan sonra yeni açılan sayfada Mükellef Bilgileri, MTV, Ceza Bilgileri, Tahsilatlar ve Beyanlı Trafik Cezası Ödeme seçenekleri görünecektir. Buradan MTV seçeneğini seçmelisiniz. Ardından ödeme yapmak istediğiniz motorlu taşıtlar dönemini seçerek kredi kartı bilgilerinizi de kullanarak GİB MTV ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. İnternete ulaşabileceğiniz her yerden GİB MTV ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

GİB MTV Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.