GİB Vergi Borcu Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GİB Vergi Borcu Ödeme

Devlete olan vergi borçları artık internet üzerinden kolay bir şekilde ödenebilmektedir. Bunun için öncelikle yapılması gereken yine internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın oluşturmuş olduğu İnternet Vergi Dairesi resmi sitesinin kullanılmasıdır. Böylece devlete olan vergi borçlarının sorgulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi yazımızın sonunda vereceğimiz linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirerek devlete vergi borcunuzun var olup olmadığı, eğer devlete vergi borcunuz varsa ne kadar bir tutarda olduğu ve daha detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

GİB Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi borcu sorgulama işlemi, verdiğimiz linke tıklanarak GİB internet vergi dairesi sitesi üzerinden bazı kişisel bilgiler girilerek basit şekilde elde edilebilir bir uygulamadır. Vergi borcu sorgulama için TC kimlik numaranız ve nüfus cüzdanınızın üzerinde yer alan seri ve numarası girilerek yapılabilir. Bu bilgilere ek olarak vergi borcu sorgulama işlemi yapacak olan bireyin annesinin/babasının/eşinin/çocuğunun kimlik numarası ya da farklı olarak bireyin annesinin kızlık soyadının girilmesi sonucu ve var olan güvenlik kodunun doğru şekilde girilmesi ile devlete olan vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

dsfdf

Bugün ülkemizdeki birçok farklı devlet kurumunun kendine ait ya da daha genel olarak hizmet veren resmi internet siteleri bulunmaktadır. Yazımızda bu resmi sitelerden biri olan ve Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılabilen vergi borcu ödeme işlemine değineceğiz. Vergi dairesine giderek işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi, interneti kullanarak, internete bağlanabildiğiniz herhangi bir teknolojik aygıt üzerinden de GİB vergi borcu ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada yazımızın devamında vereceğimiz linke tıklayarak ve yazının ilerleyen bölümlerinde verdiğimiz bilgilerle birlikte işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve zaman kaybetmeden işlerinizi halledebilirsiniz.

GİB Vergi Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi internet sitesini kullanarak bazı vergi işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Üstelik bu işlemlerinizi devlet dairelerine giderek sıra beklemek zorunda olmadan gerçekleştirebilir, artan zamanı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

GİB internet adresini kullanarak vergi borçlarınızı kredi kartınızı kullanarak ödeyebilirsiniz. GİB vergi borcu ödeme için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın çalıştığı bankalardan birinin kredi kartına sahip olmanız ve gerekli işlemleri eksiksiz şekilde gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

İnternet vergi dairesini kullanarak dört farklı GİB vergi borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında bu seçeneklerden bahsedeceğiz.

GİB vergi borcu ödeme seçeneklerinden birincisi, internet vergi dairesi kullanıcı kodunu kullanarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmek. İkinci seçenek, TC kimlik numaranızı ve diğer kimlik bilgilerinizin kullanılması ile ödeme işleminizi gerçekleştirmek. Üçüncü seçenek, bireyin ismine kayıtlı olan motorlu taşıt plakası ve tescil tarihi kullanılarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmek. En son seçenek olarak ise, Tecil Dosya Numarası/Tahakkuk Fiş Numarası ve diğer kimlik bilgilerinin de kullanılması işle sisteme giriş yaparak GİB vergi borcu ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmek.

Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak GİB vergi borcu ödeme yapmak istediğiniz seçeneklere ulaşabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle, borç bilgilerinin sorgulanması işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bunun için aşağıdaki görüntüde görünen bilgilerin girilmesi gerekir.

Bu işlemin ardından da yeni açılan sayfada bazı seçeneklerle karşılaşacaksınız. Buradan işlem yapmak istediğiniz seçeneği tıklayarak ve eğer borcunuz mevcut ise, kredi kartı bilgilerinizi kullanarak işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. GİB vergi borcu ödeme işleminiz sorunsuz şekilde gerçekleşecektir. Ödeme işlemini yaparken telefonunuza onay kodu gönderilerek işleminiz sorunsuz ilerleyecektir.

tttttttttttttttttttttt

Vergi borçları, 6552 sayılı kanun çerçevesinde vergi mükelleflerine ödeme kolaylığı getirmiştir. Bu kanuna göre vergi borcu olan ve yapılandırma şartlarını yerine getirebilen vergi mükellefleri 6552 sayılı kanundan faydalanabilir. Bu yasa çerçevesinde vergi mükelleflerinin devlete olan vergi borçları taksitler ile ödenebilir. Bu 6552 kapsamına giren vergi mükellefleri de internet üzerinden GİB vergi borcu ödemelerini gerçekleştirebilirler.

GİB Vergi Borcu Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.